V HC Vajgar zvolili předsedu. Jak vyřeší klub složitou situaci do startu Krajské ligy?

03.08.2020


Předloňský a stále úřadující šampión jihočeské Krajské ligy (minulá sezona nedospěla k finále play off kvůli koronaviru a zůstala bez vítěze) HC Vajgar Jindřichův Hradec ztěžka dýchá pod tíhou složitých poměrů, které provázejí hokej ve městě s velkou sportovní tradicí. V uplynulém ročníku nepotvrdilo rozklížené mužstvo své ambice, obsadilo jedenáctou příčku v základní části. Letní měsíce obestřely klub množstvím otazníků.


JINDŘICHůV HRADEC – Zástupci HC Vajgar podali přihlášku do nejvyšší krajské soutěže 2020–21, stejný krok však učinil konkurenční a dosud jen mládežnický klub HC Střelci, který vytáhl z rukávu soupisku téměř kompletně obsazenou dosavadními hráči Vajgaru. Vyjádření Petra Šachla jménem Střelců jsme přinesli počátkem června (odkaz pod tímto článkem). Hovořili jsme také s manažerem Vajgaru Jiřím Skořepou, jenž se ztotožňuje se zápisem z valné hromady, která se konala 29. června, a oficiálním vyjádřením vedení klubu k situaci v HC Vajgar z 27. července. Oba dokumenty byly zpřístupněné na klubovém webu.

Valné hromady v závěru školního roku se zúčastnili mj. dosavadní předseda HC Vajgar Jiří Zikmund, manažer Jiří Skořepa, trenéři Peter Pucher st. a David Mihulka st., hráč a trenér Zdeněk Ondřej, kapitán A-týmu Michal Gurka, hlavní trenér mládeže Robert Procházka, zástupce krasobruslařů Pavel Borusík či zástupce města Michal Dvořák. Z pozvaných chyběli asistent kapitána A-týmu Martin Ištvánik nebo organizační pracovník a sportovní šéf A-týmu Zdeněk Ledvinka. V průběhu více než tříhodinového jednání došlo také na volbu předsedy klubu, neboť z této funkce se rozhodl odstoupit Jiří Zikmund. Za jeho nástupce potvrdili přítomní Pavla Borusíka.

Problémy nastaly po získání titulu

Hodnotila se uplynulá sezona, řešily se komplikace vzniklé na úseku mládeže a personální otázky na postech mládežnických trenérů, slovo dostali rovněž krasobruslaři. Z pohledu hokejové veřejnosti měly nejvyšší váhu projednávané body týkající se A-mužstva. Manažer Jiří Skořepa upozornil na postup některých hráčů (a označil ho za bezprecedentní) v čele s Michalem Gurkou a Martinem Ištvánikem, kteří se v lednu 2020, kdy ještě existovala reálná šance na postup do play off, nechali zapsat na soupisku HC Střelci pro následující ročník Krajské ligy. Tento krok dle vyjádření manažera ovlivnil výkonnost mužstva ve zbývajících zápasech a ohrozil finanční situaci v klubu.     

Dále Jiří Skořepa poukázal na skutečnost, že uvedený postup skupiny hráčů neměl právní opodstatnění a všichni nadále zůstávají členy Vajgaru. V prohlášení na stránkách klubového webu doslova stojí: „HC Vajgar se od chování některých svých hráčů, především pak od jednání pana Martina Ištvánika, distancovalo a projevilo tímto hluboký nesouhlas s morálkou a přístupem hráčů ke klubu, který jim umožnil návrat z Žirovnice do Jindřichova Hradce. Konsekvence, které jejich neuvážený krok může pro naši organizaci znamenat, si musí hráči přičíst na svůj vrub a být připraveni za své kroky nést zodpovědnost.“

Jednání hráčů, kteří podepsali klubu HC Střelci prohlášení, že budou za tento klub hrát Krajskou ligu mužů v sezoně 2020–21, označil Zdeněk Ondřej za příčinu snížení dotací na rok 2020 ze strany města a ohrožující prvek pro fungování juniorského týmu Vajgaru. Někdejší extraligový forvard rovněž upozornil, že problémy v A-mužstvu nastaly již po získání krajského titulu. Podle jeho slov se mnozí členové základního kádru vymluvili z účasti v prvním kvalifikačním utkání o 2. ligu na ledě soupeře. Trenér Peter Pucher doplnil, že bylo chybou postavit k domácí odvetě s Těšínem hokejisty, kteří necestovali na sever Moravy. Nesetkal se nikdy s takovým chováním hráčů.    

Ze zveřejněných dokumentů lze jen velmi zhruba vyčíst, čím je zatížené hokejové prostředí v okresním městě nad rybníkem Vajgarem. Těžko se však orientovat v pozadí událostí a porozumět motivu konání jednotlivých aktérů. Zákulisní dění v jindřichohradeckém hokeji je zamotané a nepřehledné. Jakou podobu Krajské ligy mužů 2020–21 nakonec určí kluby HC Vajgar a HC Střelci?

Ladislav Lhota

Související:
Petr Šachl komentuje přihlášku HC Střelci: 
http://www.jchokej.cz/aktuality/petr-sachl-komentuje-prihlasku-hc-strelci-jindrichuv-hradec-do-krajske-ligy-muzu-.html


Krátké zprávy
18. 09. 2020 Vedení HC Vimperk krátce před startem Krajské ligy mužů získalo posilu. Do týmu přichází třicetiletý vimperský odchovanec Jaroslav Šaršok, univerzální hráč schopný nastupovat v obraně i útoku. Loňskou sezonu zahájil v barvách druholigového Písku, zbytek strávil na německém ledě. Během kariéry prošel řadou klubů od mládeže Motoru přes Tatranské Vlky Poprad a jejich tehdejší áčko v KHL po týmy ve Švédsku, Maďarsku, Polsku či Anglii.
18. 09. 2020 Jihočeská krajská disciplinárka potrestala klub HC Vajgar Jindřichův Hradec za odhlášení A-týmu z Krajské ligy mužů finančním postihem ve výši pět tisíc korun, za odhlášení týmu ze soutěže 5. tříd finančním postihem ve výši dva tisíce korun. Složené startovné se v těchto případech nevrací v souladu s článkem 206 SDŘ.
18. 09. 2020 Disciplinární komise Českého hokeje pod vedením Viktora Ujčíka řešila dvě provinění budějovického forvarda Víta Christova v utkání 1. kola extraligy proti Hradci Králové. Trest na 5 minut + do konce za podkopnutí protihráče uznala komise jako adekvátní a ukončila další řízení v tomto bodu. Naopak vulgární urážky, které Vít Christov adresoval hlavnímu rozhodčímu po inkasování výše uvedeného trestu, ohodnotila disciplinárka pokutou ve výši pět tisíc korun.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Retrogalerie