Příběh (ze) staré fotografie (11): Finové pod Černou věží? Epizodně se ukázali jenom dva

09.07.2023


Dres ligového týmu Českých Budějovic ve více než devadesátileté historii oblékli vedle domácích borců také hráči s kanadským, americkým, ruským, běloruským, kazašským, bulharským nebo slovinským cestovním pasem. Po rozdělení Československa se přidružilo několik Slováků. Vzácným případem se stali dva Finové – obránce Janne Laukkanen, jenž odehrál tři zápasy v play off 1993–94 a útočník Markku Tähtinen, který nastoupil dvakrát v sezoně 2009–10.


Č. BUDĚJOVICE – Po rozpadu federace čekal hokejisty premiérový ročník samostatné české soutěže označené jako extraliga. Budějovický tým vedený Jiřím Vrbou a hrajícím asistentem Vladimírem Caldrem skončil v základní části druhý za Kladnem. V závěrečném 44. kole na domácím ledě deklasoval mužstvo Olomouce 8:3 a stejného soupeře, který byl v tabulce sedmý, přivítal o tři dny později, přesně 16. března 1994, na startu čtvrtfinálové série play off. Téhož dne v časných hodinách nasedli do vozu klubový sekretář Vladimír Plánička s anglicky hovořícím autorem těchto řádků a zamířili na ruzyňské letiště pro trumf do sestavy – Janneho Laukkanena.

Rodáka z Lahti (19. 3. 1970) ozdobil daleko pestřejší hokejový životopis než druhého Fina v budějovických službách Markku Tähtinena (10. 4. 1978), jenž pod Černou věží v sezoně 2009–10 kratičce nakoukl do ofenzivních řad. Obránce Laukkanen dorazil s vizitkou čtyř odehraných ročníků v SM liize, účasti na ME osmnáctiletých, MS dvacetiletých, dvou světových šampionátech nejvyšší kategorie, olympijském turnaji a Kanadském poháru. Na MS v Praze 1992 se stal semifinálovým hrdinou týmu Suomi, když v duelu s domácí reprezentací v 58. minutě vyrovnal na 2:2. Seveřané zvítězili v nájezdech a nakonec brali stříbro po porážce od Švédů. Čechoslováci dosáhli na bronz.

Z českého jihu se vypravil za oceán

Vyzvednutí elitního finského beka z letištního terminálu se proměnilo v hru o minuty. Kapitána HPK Hämeenlinna – v tomto klubu pár měsíců předtím působil budějovický centr Radek Ťoupal, jenž také oslovil zvučnou posilu – bylo nutné bleskově vyfotografovat, zajistit mu registraci v sídle hokejového svazu a podřimujícího rychle převézt do jihočeské metropole. Akce se vydařila, finský hráč po nezbytné regeneraci ve Fitness centru Pouzar vklouzl do budějovické kabiny a připravil se k utkání. Z Vídně se vrátil Roman Božek, z Mannheimu přicestoval Jiří Lála, jenže tým od břehu Vltavy prohrál oba domácí duely i třetí v Olomouci a nečekaně uvolnil cestu budoucímu šampionovi.

Ve třech vystoupeních, která stihl odehrát mezi mantinely české extraligy, bojoval Janne Laukkanen jako lev. Vygeneroval jednu gólovou asistenci a rozhodně si nemohl stěžovat na nedostatečné vytížení. Podle zákulisních informací nešetřil aktivitou ani v rámci každovečerního teambuildingu. Kariéru si prodloužil o devět úspěšných sezon v zámořské NHL. Během zimy 1994–95 se objevil v barvách Quebec Nordiques. Dva ročníky absolvoval coby opora Ottawy Senators, tři roky strávil v Pittsburgh Penguins. Loučil se čtyřmi zápasy za Tampu Bay Lightning na konci období 2002–03. Za Finsko připojil další dva šampionáty, dvě bronzové olympiády a Světový pohár. Víc nedovolilo zdraví.

Ladislav Lhota Krátké zprávy
19. 06. 2024 Hráči extraligového Banes Motoru si v rámci letní přípravy na suchu dopřáli malý odskok ze stereotypního prostředí v krajském městě a ve středu 19. června obsadili část Sportovně relaxačního areálu v Hluboké nad Vltavou, kde pokračovali v náročných tréninkových dávkách.
19. 06. 2024 Čtrnáctičlenná západní skupina 2. ligy odstartuje úvodním kolem ve středu 18. září. Favorizovaný HC Tábor přivítá na svém ledě nováčka SK Kadaň, posílení písečtí Králové se vypraví do Děčína. Každý s každým se střetne třikrát, na programu tentokrát nebude nadstavba. Osm nejlepších postoupí do play off. Počínaje semifinálovými boji se střetnou týmy Západu a Východu. Celkový vítěz bude známý nejpozději 28. dubna 2025.
18. 06. 2024 Pohár pro letošní mistry světa se objevil na jeden den v jihočeské metropoli. Přivezl ho v úterý 18. června budějovický centr Jáchym Kondelík, jenž v národním dresu a s medailí na krku nejprve ukázal hokejové poklady motoráckým mládežníkům v Budvar aréně a poté se vypravil za fanoušky do restaurace Hoch Špalíček u Dlouhého mostu, kde rovněž absolvoval setkání s primátorkou Dagmar Škodovou Parmovou. Nechybělo fotografování a podepisování kartiček.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie