Jihočeši ve 2. lize splakali nad výdělkem. Vajgaru, Písku, ani Táboru nepřipadl jediný bod

06.02.2016

Chmurnou sobotu prožili zástupci českého jihu v druholigové skupině Západ. Hradecký Vajgar po slibně odehrané úvodní třetině ve Vrchlabí nakonec vyfasoval jedenáct gólů. Alespoň k částečnému úspěchu byli nejblíž Písečtí, kteří ve Žďáru nad Sázavou drželi plichtu po dvou třetinách a v závěru padli pouze o gól. Mužstvo Tábora prohrávalo doma s Klatovami 1:4 a teprve zlepšeným výkonem v závěru snížilo rovněž na rozdíl jednoho gólu. K vyrovnání však nemělo sílu.

VRCHLABÍ / ŽĎÁR / TÁBOR – Do krkonošského Vrchlabí se tým hradeckého Vajgaru vypravil s další novou tváří – obráncem Alešem Kuriljakem, jenž loni nastupoval za Bílinu a uplynulý měsíc trénoval v Hradci, kam přišel coby profesionální voják. Na vedoucí gól Východočecha Tomáše Bláhy odpověděli hosté dvěma trefami Jiřího Severy (druhý gól dal z trestného střílení) a do první pauzy šli soupeři za nerozhodného stavu 2:2. Potom se však utkání stalo jednoznačnou záležitostí pro domácí.

Během prostřední části napadalo za záda brankáře Jiřího Švihálka pět gólů. Po celkově desáté kapitulaci v 53. minutě kladenský pendl přepustil své místo Vlastimilu Markovi, pendlujícímu juniorovi z Českých Budějovic, který ještě inkasoval dvakrát. Gólmani však rozhodně nenesli vinu na debaklu. „Úvodní třetina byla z naší strany velmi dobrá. Jenže na co soupeř sáhl ve druhém dějství, to spadlo do brány. Puky se odrážely na hole protihráčů a ti mířili do protipohybu strážce branky. Psychicky jsme šli dolů,“ poznamenal kouč Aleš Dvořák.

Výsledek byl pro Písek ztrátou

Smolný zápas ve Žďáru nad Sázavou odehráli písečtí hokejisté. Bez zraněného kapitána Pavla Procházky a také bez Davida Cibocha či Josefa Slavíka, zato s mladíky Jakubem Volfem a Jiřím Duchoněm, drželi hosté bezgólový stav skoro do poloviny základní hrací doby. Přitom v první třetině si vytvořili nejméně pět tutovek a přehrávali své hostitele. Nakonec otevřeli skóre Žďárští ve 28. minutě, ale Jiří Duchoň srovnal za dalších sedm minut.

Vítězný gól z hole domácího Davida Březiny padl ve 43. minutě při početní výhodě. Jihočeši už nenašli odpověď, přestože v závěru zkoušeli power play. Vytvořili si tlak, ale bez efektu. „Zpočátku jsme hráli dobře. Ve druhé třetině jsme trochu polevili, potom se náš vykon znovu zvedl. Bohužel, nebyli jsme již úspěšní ve střelbě po druhém gólu inkasovaném v oslabení. Zápas považuji za nešťastný a výsledek za ztrátu,“ krčil rameny písecký trenér Karel Slabý.

Táboru chyběl pohyb a důraz

Téměř před dvěma tisícovkami fanoušků se nedařilo na vlastním stadionu ani táborským „kohoutům“. Trenéři mohli po delší době zařadit do sestavy uzdraveného beka Martina Havrana a také jeho kolegu z obranné linie Ondřeje Lišku (synovec známého trenéra Jaroslava Lišky), zato nemohli počítat s Ladislavem Hlavešem nebo Davidem Blažkem. Klatovští hosté s řadou mladíků získali vedení již ve čtvrté minutě díky Filipu Michelovi. Bombou z voleje před odchodem do šaten vyrovnal Jan Kanov.

Výkon táborského celku však zaostával za obvyklým standardem a to samé platilo i ve druhém dějství, kdy bruslaři od Jordánu třikrát inkasovali. „Dvě třetiny jsme neměli pohyb, chyběl nám důraz a soupeř nás dostával pod tlak. Nebyli jsme schopní na to reagovat,“ líčil trenérský asistent Arpád Györi. Ve 48. minutě Klatovští darovali Jihočechům dvouminutovou výhodu pět na tři, ale gól nepadl. Až následně Adam Přibyl ze hry pět na čtyři snížil a záhy skóroval i Stanislav Polodna. Došlo na power play, jenže k vyrovnání nebyla síla.

2. liga, skupina Západ, 32. kolo:

HC Stadion Vrchlabí – KLH Vajgar J. Hradec 11:2 (2:2, 5:0, 4:0)
13. T. Bláha (Kadavý, T. Jirků), 18. Matějka (Klement), 22. Matějka (Urban), 23. Šťastný (Lenoch, Filip), 33. T. Bláha (T. Jirků), 37. Srnský (Mich. Procházka, Urban), 39. Kadavý (Urban), 46. Srnský (Filip), 51. T. Bláha (Kadavý, Jebavý), 53. Mich. Procházka, 58. Maďar (Šťastný, Filip) – 14. Severa (Voříšek, Šesták), 16. Severa TS.
Rozhodčí: Veselý – Čížek, Potůček.
Vyloučení: 6:5.
Využití: 3:0.
V oslabení: 1:0.
Diváků: 747.
KLH Vajgar: J. Švihálek (53. Vl. Marek) – Port, Pípal, Popelka, Kuriljak, Břečka, Koňařík – Severa, Voříšek, Šesták, Bílek, Košťál, Kohút, Sviták, Fencl, Drda. Trenéři Aleš Dvořák a Luboš Voříšek.
Hráno 6. února.

SKLH Žďár nad Sázavou – IHC Písek 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
28. Kaňka (Kunstmüller), 43. D. Březina (T. Střecha, Pleva) – 35. Duchoň (Koutenský).
Rozhodčí: Pokorný – Polák, Rampír.
Vyloučení: 2:1.
Využití: 1:0.
Diváků: 800.
IHC Písek: Panec – M. Semrád, L. Jirků, Hanus, Škopek, Koutenský, Pavlíček – Urbanec, Vlček, J. Volf, Pašek, J. Bernad, Sýbek, Duchoň, Ferebauer, V. Novák. Trenéři Karel Slabý a David Míka.

HC Tábor – SHC Klatovy 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)
19. Kanov (J. Matušík), 52. A. Přibyl, 58. St. Polodna (J. Boháč) – 4. Michel (Přikryl), 23. Holý (Slavík, Přikryl), 28. Přikryl (Holý), 34. Přikryl.
Rozhodčí: Jechoutek – Žídek, Horažďovský.
Vyloučení: 6:6.
Využití: 1:1.
Diváků: 1 721.
HC Tábor: Klestil – M. Havran, T. Černý, Kanov, Klíma, Marcel Dvořák, L. Heršálek, O. Liška – St. Polodna, J. Boháč, Kellner, Seidl, J. Matušík, J. Březina, A. Přibyl, Zayml, Vaniš. Trenéři Tomáš Matušík, Arpád Györi a Zdeněk Šťastný.

04. 05. 2024 Soupisku druholigového HC Tábor rozšířil Jakub Matai (9. května oslaví 31. narozeniny), rodák z Kadaně a tamní odchovanec. Univerzál, který může nastupovat v obraně i na křídle, má na kontě účast na MS U18 (2011) a před léty si zahrál KHL v barvách Lva Poprad resp. Lva Praha. Domácí extraligu zakusil v Olomouci, 1. ligu v Ústí, Jihlavě, Přerově a Havířově, 2. ligu v Chomutově. Vyzkoušel francouzskou ligu, loni hrál v Rumunsku.
04. 05. 2024 Druholigový HC Tábor představil další nové tváře přicházející do A-týmu. Z prvoligových Litoměřic se vrátil útočník Jan Cikhart (22), který loni odehrál dva zápasy u Jordánu. Odchovanec pražské Hvězdy a bývalý mládežnický reprezentant nasbíral zkušenosti také v zámořské juniorské WHL. Je o pár měsíců mladší je křídelník Václav Adamec, jenž hokejově vyrůstal v Letňanech. Prošel dorosteneckými reprezentacemi a okusil extraligu v barvách Plzně. Naposledy hrál 1. ligu za Baník Sokolov. Jeho stejnojmenný otec nosil dres Tábora v sezoně 2005-06.
03. 05. 2024 Druholigový A-tým IHC Králové Písek v následující sezoně povede z pozice hlavního trenéra Tomáš Matušík, jenž působil na zdejší střídačce již v ročníku 2022-23. Letní přípravu pod jeho taktovkou odstartují Králové v pondělí 6. května.