Budějovičtí vzali mezi sebe Romana Bernata a vydřeli bod proti chomutovským Pirátům

20.12.2014

Emotivní úvod prvoligového utkání, ve kterém se s týmem Motoru rozbrusloval jednadvacetiletý Roman Bernat, jemuž lékaři před dvěma léty po úrazu amputovali nohu, předznamenal kvalitní hokejovou bitvu mezi druhým a vedoucím celkem tabulky. Domácí hráči dotáhli v power play dvougólový náskok sebevědomého soupeře, ale v nájezdech byli šťastnější Severočeši.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Byl to večer Romana Bernata. Ačkoliv jeho spoluhráči dali dva krásné góly proti silnému mužstvu, které je zřejmě hlavním kandidátem na postup do extraligy, a vynutlili si bouřlivý jásot publika, největší aplaus více než šesti tisícovek tleskajících fanoušků sklidil mladý muž, do jehož osudu vstoupila nešťastná náhoda a zmařila mu hokejovou kariéru. Po návratu z juniorky Kladna ji chtěl zahájit na extraligovém ledě na jihu Čech, ale střet s náklaďákem při cyklistickém tréninku jej posunul úplně jinam.

Dnes je úspěšným studentem s velkými plány a díky svým kamarádům z hokejových střídaček si alespoň jednou mohl vychutnat atmosféru ligového zápasu přímo na ledě. Zúčastnil se rozbruslení a nástupu mužstev, první třetinu strávil ve výzbroji na střídačce, potom absolvoval autogramiádu a po utkání, již v civilu, si užil s hráči Motoru velkou děkovačku. Od chomutovských hráčů zastoupených kapitánem Štěpánem Hřebejkem dostal šek na 24 500 korun, od domácího klubu a společnosti ČEZ obdržel sto tisíc. Diváci přispívali do kasiček.

Výkony obou týmů byly nadstandardní

Před Bernatovými zraky se potom odvíjel souboj dvou nejvýše umístěných celků prvoligové tabulky, do něhož vstoupili hosté s velkým sebevědomím a také jihočeskými odchovanci Hřebejkem (Strakonice), Lukášem Květoněm (Č. Budějovice), Nikolou Gajovským (Písek) i starým dobrým známým Milanem Tomanem, jenž nosíval v Budějovicích extraligový dres. Byli aktivnější a dvěma góly z Hřebejkovy hole zaslouženě vedli.

Domácí potom nevyužili dvě přesilovky pět na tři, ale v závěru druhého dějství našla Nouzova přihrávka z pravé strany dobře postaveného Luboše Roba a ten zblízka poprvé překonal jinak výborně chytajícího Miroslava Kopřivu. Tahle injekce povzbudila Jihočechy, kteří sice tentokrát nebyli zdatní v přesilovkách, avšak vytrvale (od druhé třetiny jen se třemi útoky) dotírali na chomutovskou obranu a v polovině 60. minuty dokázali srovnat, když Robovu střelu od modré čáry úspěšně tečoval Radek Prokeš.

V prodloužení byli blízko k rozhodnutí znovu hráči Motoru, ale pokusy Martina Semráda nebo Michala Švihálka se neujaly. K jednomu z nájezdů obětavě nastoupil Josef Straka, jenž od druhého dějství odpočíval v šatně kvůli atakům virózy, ale ve třech sériích se trefil pouze chomutovský Marek Hovorka. „Utkání bylo hodné slavnostního aktu, který zde proběhl. Výkony obou týmů byly nadstandardní,“ uvedl domácí asistent Radek Bělohlav. „Klobouk dolů před našimi kluky, kteří pomohli Romanu Bernatovi. Jsem rád, že jsme u toho mohli být,“ dodal chomutovský kouč Břetislav Kopřiva.

1. liga, 37. kolo

ČEZ Motor Č. Budějovice – HC Piráti Chomutov 2:3 sn (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0)
39. L. Rob ml. (Nouza, M. Heřman), 60. Prokeš (L. Rob ml., R. Vráblík) – 4. Hřebejk (D. Květoň), 24. Hřebejk (Gajovský, Hovorka), rozh. nájezd Hovorka.
Rozhodčí: Hrubý, Wagner – Kajinek, Zavřel.
Vyloučení: 4:8.
Využití: 0:0.
Diváků: 6 079.
ČEZ Motor: Kůdela – R. Vráblík, Škopek, Mucha, J. Suchánek, Chmelíř, M. Semrád – Kuchejda, Pajić, M. Švihálek, Nouza, J. Straka, M. Heřman, Vaniš, L. Rob ml., Prokeš, Trummer, J. Bárta, A. Přibyl. Trenéři Petr Rosol a Radek Bělohlav.
Hráno 20. prosince.

Ladislav Lhota

03. 05. 2024 Druholigový A-tým IHC Králové Písek v následující sezoně povede z pozice hlavního trenéra Tomáš Matušík, jenž působil na zdejší střídačce již v ročníku 2022-23. Letní přípravu pod jeho taktovkou odstartují Králové v pondělí 6. května.
03. 05. 2024 Krajský výkonný výbor ledního hokeje před blížící se jihočeskou konferencí navrhl změnu systému Krajské ligy mužů. Podle jedné varianty se stávajících deset účastníků střetne s týmy jiného kraje (Vysočina) ve vložených zápasech, které se započtou do tabulky a základní část se tím rozšíří o jedenáct kol. Zvýšenou atraktivitu soutěže by však provázel i nárůst nákladů na dopravu. Druhá varianta nabízí rozšíření základní části o třetí rundu vzájemných soubojů, z nichž polovinu odehrají kluby doma a polovinu venku. Následující rok se obrátí pořadatelství, rozlosování je možné provést na dvě sezony dopředu. Všechna kola play off v obou variantách se budou hrát na tři vítězství. Základní část u obou variant by trvala od 14. září do 18. února, play off by skončilo 23. března.
02. 05. 2024 Českobudějovický centr Jáchym Kondelík skóroval v 57. minutě zahajovacího utkání Betano Hockey Games na brněnském ledě. Svým premiérovým gólem za národní mužstvo jenom zmírnil porážku od Finska v poměru 1:4. Do hry zasáhl také písecký odchovanec Jan Rutta a čerstvá akvizice útočných řad Motoru Ondřej Kovařčík.