Amur Chabarovsk v jihočeské metropoli sáhl po vítězství šest desetin vteřiny před sirénou

23.08.2015

Téměř čtyři a půl tisíce diváků v Budvar aréně viděly kvalitní mezinárodní souboj, ve kterém byl domácí Motor jako účastník druhé nejvyšší české soutěže zcela vyrovnaným soupeřem sibiřskému celku Amur Chabarovsk působícímu v prestižní KHL. Góly padaly pouze v přesilovkách, ten vítězný dali Rusové pouhých šest desetin vteřiny před třetí sirénou, když za katrem seděl poněkud lacino vyloučený obránce Jakub Suchánek.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jeden ze zakládajících klubů nadnárodní KHL, jehož nejlepším umístěním bylo dvanácté místo v sezoně 2011 – 12, vyrukoval na jihu Čech s disciplinovanou, skoro až strojovou hrou podepřenou individuálními schopnostmi jednotlivců. Na soupisce nechyběli čeští hráči Jan Kolář II s Tomášem Zohornou, slovenský reprezentant Michel Miklík nebo finský brankář Juha Metsola. V roli hlavního kouče se představil bývalý člen ruské sborné komandy Sergej Šepelev, olympijský vítěz ze Sarajeva 1984.

Do první větší šance se dostal Rafael Achmetov po přihrávce zkušeného Švéda Toma Wandella, jenž hrával zámořskou NHL za Dallas Stars. Z domácího týmu si připsal střelecký pokus Jakub Babka a jeho spoluhráč z druhé útočné formace Tomáš Nouza ve 12. minutě trefil tyčku. Při Babkově vyloučení o minutu později ale Rusové uzamkli Jihočechy v jejich pásmu a Michel Miklík číhající na levém kruhu otevřel skóre střelou z voleje. O vyrovnání se marně pokoušeli Straka, Škoda či Přibyl s Nouzou.

Ve 32. minutě napálil tyčku rovněž Michal Švihálek. V závěru prostředního dějství hráči Motoru zvýšili aktivitu, ale Rusové ihned reagovali vyšší tvrdostí. Třetí třetina byla nejzajímavější, výkon obou soupeřů gradoval. Zvýšit mohl ruský kapitán Dmitrij Tarasov, na protější straně se projektil z hole Jakuba Suchánka zastavil o masku gólmana Metsoly. Při trestu Michala Švihálka v 52. minutě a také v následující fázi měli navrch Rusové, ale sami se zbrzdili dvěma slepenými vyloučeními.

Přesilovky teprve začnou trénovat

Budějovičtí měli před sebou 106 vteřin přesilovky pět na tři. Vzali si time, sestavili zvláštní komando a po čtyřiceti vteřinách obléhání vyrovnal Lukáš Zíb čistým průstřelem od modré čáry. Rusové se však nehodlali smířit s remízou. Vrhli se do ofenzívy a dvaatřicet vteřin před koncem základní hrací doby přinutili Jakuba Suchánka k faulu. Vyloučení domácího obránce potrestali hosté v úplném závěru, kdy střelou z prostoru mezi kruhy skóroval Arťom Zub.

V řadách Motoru zavládlo zklamání z nešťastné porážky, ale za výkon se hráči nemuseli stydět. „Koho by nemrzela taková prohra, když padne gól v poslední vteřině, navíc po zbytečném vyloučení. Jenže v hokeji se občas stávají takové věci. Přesto jsme odehráli krásný zápas a užili jsme si to, jak hráči, tak diváci. Tempem, tvrdostí i šikovností jsme se vyrovnali kvalitnímu soupeři a dokonce jsme ho přestříleli. Kluci to odmakali, hráli výborně, udělali nám radost,“ vyslovil trenérský asistent Radek Bělohlav i přes porážku pozitivní hodnocení.

Co se dalo Motoru vytknout? Přesilové hry. V předchozím duelu s Třebíčí nevyužil budějovický tým ani jednu z devíti, proti Chabarovsku uspěl při osmi výhodách jedenkrát v pěti hráčích na tři. „Na přesilovky už máme vytipované borce, ale popravdě řečeno, ještě jsme tuto herní variantu netrénovali. Neproběhla ani minuta. Začneme s tím od nového týdne. Zatím do toho šli hráči jen s krátkou domluvou před zápasem a pořád jsme točili neměnné pětice. Výjimkou byla přesilovka pět na tři, kdy jsme tam dali speciální formaci,“ upřesnil Radek Bělohlav.

Přípravné utkání:

ČEZ Motor Č. Budějovice – CHK Amur Chabarovsk 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
57. Zíb (Pajić) – 13. Miklík (Šulakov, Tarasov), 60. Zub (Tarasov, Miklík).
Rozhodčí: Pešina, D. Pražák – Jindra, Zíka.
Vyloučení: 4:8.
Využití: 1:2.
Diváků: 4 400.
ČEZ Motor: D. Gába – Mucha, Zíb, J. Suchánek, R. Vráblík, Bohunický, Žovinec, L. Kříž – Žálčík, Pajić, Prokeš, Nouza, J. Straka, Babka, Kuchejda, Mikyska, M. Švihálek, L. Marek, A. Přibyl, Škoda. Trenéři Petr Rosol a Radek Bělohlav.
Chabarovsk: Metsola – Šulakov, Zub, Terjajev, Jan Kolář II, Verjovkin, Arťušov, Kurbatov, Čerepanov – Miklík, T. Zohorna, Tarasov, Achmetov, Gračev, Wandell, Litovčenko, Vjačeslav Ušenin, Vladislav Ušenin, Baškirov, Byvalcev, Železnov. Hlavní trenér Sergej Šepelev.
Hráno 23. srpna.

Ladislav Lhota

02. 05. 2024 Českobudějovický centr Jáchym Kondelík skóroval v 57. minutě zahajovacího utkání Betano Hockey Games na brněnském ledě. Svým premiérovým gólem za národní mužstvo jenom zmírnil porážku od Finska v poměru 1:4. Do hry zasáhl také písecký odchovanec Jan Rutta a čerstvá akvizice útočných řad Motoru Ondřej Kovařčík.
02. 05. 2024 Vimperský odchovanec Šimon Hrubec v barvách curyšského SC Lions vychytal nulu v rozhodujícím finálovém utkání nejvyšší švýcarské soutěže proti HC Lausanne (výsledek 2:0) a zvedl nad hlavu vítězný pohár.
02. 05. 2024 Krajská konference Českého hokeje se uskuteční v Českých Budějovicích (budova KÚ, ulice B. Němcové) v pondělí 6. května. Program obsahuje vedle jiných bodů také volbu předsedy KVV ČSLH, předsedy dozorčí rady KVV ČSLH a delegáta s hlasem rozhodujícím na svazovou konferenci Českého hokeje.