Budvar aréna zůstala pro kladenské Rytíře nedobytná. Gólman Bláha byl neprůstřelný

20.09.2014

Výsledek oboustranně kvalitního prvoligového utkání vyzněl lépe pro domácí Jihočechy, kteří potřebovali body jako sůl, neboť v dosavadních čtyřech vystoupeních třikrát prohráli. Tým Kladna hendikepovaný nutností odehrát dvaadvacet kol za sebou na kluzištích soupeřů (kvůli rekonstrukci stadionu) ale přinutil hráče Motoru k maximálnímu nasazení a nechal vyniknout gólmana Ondřeje Bláhu.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Po bezpočtu vzájemných bitev na extraligovém ledě se hokejisté Českých Budějovic a Kladna poprvé potkali ve druhé nejvyšší soutěži. Zápasu předcházela malá slavnost, při níž bývalý útočník Petr Ondrejec dostal motorácký dres s číslem 50 připomínajícím narozeniny, které hokejista oslavil 17. září (v nejvyšší soutěži odehrál za čtyři sezony 83 utkání a dal v nich 21 gólů). Domácí šli do boje s přeskupenými obrannými dvojicemi a hlavně po důrazné domluvě vynucené předchozí porážkou v Šumperku.

Začali se třemi pětkami, což se jim osvědčilo při prvním letošním vítězství nad Havlíčkovým Brodem. Čtvrtá formace byla připravená zasáhnout do hry podle vývoje prvoligového večera, ale nedošlo k tomu kvůli zranění v obličeji Marka Vaniše, jenž odstoupil v 9. minutě. „Marek byl hodně otřesený, měl to hodně roztržené na bradě a necítil se na pokračování v zápase,“ sdělil trenér Petr Rosol na adresu hráče, za jehož zranění dostal kladenský Tomáš Redlich trest na dvě plus dvě minuty (vysoká hůl).

Rvali se o výsledek
Vaniše nahradil Radek Prokeš a další členové čtvrté pětice Ladislav Marek, Jan Trummer, Martin Semrád a Martin Parýzek zůstali na střídačce. Oproti předchozím vystoupením předváděl Motor výrazně zlepšenou hru, která měla v některých sekvencích úvodní třetiny skoro extraligové parametry. Vedoucí trefu obstaral bombou od modré čáry Dan Růžička při dobíhajícím Redlichově vyloučení. Budějovický odchovanec Jan Chábera v kladenské brance se zapotil při několika šancích Josefa Straky i po střele Jána Muchy.

Rovněž hosté byli nebezpeční v ofenzivě. Jednu z výraznějších příležitostí měl Ondřej Havlíček, ale gólman Bláha představoval pro svůj tým velkou jistotu. Osvědčil ji také ve druhém dějství při pokusech Eberleho, Dragouna, Mil. Hořavy a znovu Havlíčka. Nenechal zakončit ani Pituleho, který se před ním v přesilovce objevil zcela nepokrytý. Na zlepšenou kladenskou hru zareagovali Jihočeši, jak nejlépe mohli. Při jízdě dva na jednoho ve 43. minutě z lišácké Strakovy přihrávky doklepával zblízka do odkryté klece Tomáš Nouza.

Cháberovu branku vytrvale ohrožoval i rtuťovitý David Kuchejda. Středočeši se marně snažili o zkorigování. Zkusili power play v šesti proti čtyřem díky přísnému vyloučení Josefa Straky, ale domácí se ubránili velkou obětavostí. „Kluci doslova ryli rypákem do ledu a bojovali o výsledek. Výborným výkonem je podpořil gólman Bláha,“ hodnotil Petr Rosol, jehož svěřencům po 5. kole patří v tabulce jedenáctá příčka. „Po zbytečném prvním gólu jsme se hodně zvedli, ale druhý gól rozhodl,“ měl jasno kladenský asistent Jiří Kopecký.

1. liga, 5. kolo

ČEZ Motor Č. Budějovice – HC Rytíři Kladno 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly:
12. Dan Růžička (R. Vráblík), 43. Nouza (J. Straka).
Rozhodčí: Talpa – Jílek, Šperl.
Vyloučení: 4:5.
Diváků: 3 975.
ČEZ Motor: O. Bláha – Punčochář, Mucha, J. Suchánek, R. Vráblík, Dan Růžička, Chmelíř – Kuchejda, Pajić, Dan Boháč, Nouza, J. Straka, M. Švihálek, M. Heřman, L. Rob ml., Vaniš (18. Prokeš). Trenéři Petr Rosol a Radek Bělohlav.
Hráno 20. září.

03. 05. 2024 Druholigový A-tým IHC Králové Písek v následující sezoně povede z pozice hlavního trenéra Tomáš Matušík, jenž působil na zdejší střídačce již v ročníku 2022-23. Letní přípravu pod jeho taktovkou odstartují Králové v pondělí 6. května.
03. 05. 2024 Krajský výkonný výbor ledního hokeje před blížící se jihočeskou konferencí navrhl změnu systému Krajské ligy mužů. Podle jedné varianty se stávajících deset účastníků střetne s týmy jiného kraje (Vysočina) ve vložených zápasech, které se započtou do tabulky a základní část se tím rozšíří o jedenáct kol. Zvýšenou atraktivitu soutěže by však provázel i nárůst nákladů na dopravu. Druhá varianta nabízí rozšíření základní části o třetí rundu vzájemných soubojů, z nichž polovinu odehrají kluby doma a polovinu venku. Následující rok se obrátí pořadatelství, rozlosování je možné provést na dvě sezony dopředu. Všechna kola play off v obou variantách se budou hrát na tři vítězství. Základní část u obou variant by trvala od 14. září do 18. února, play off by skončilo 23. března.