Mužstvo Vajgaru v premiéře proti Vrchlabí bralo doma jenom bod. Tábor přivezl z Děčína dva body

13.09.2014

Oba jihočeští zástupci v druholigové skupině Západ vstoupili do sezony napínavými duely, o jejichž výsledku rozhodovaly samostatné nájezdy. Jindřichohradecký Vajgar na domácím ledě proti Vrchlabí přišel o výhru osm vteřin před třeti sirénou a nakonec bral jenom bod. Mužstvo Tábora na stadionu v Děčíně po boji otáčelo skóre a odvezlo si domů dvoubodový zisk.

JINDŘICHůV HRADEC / DĚČÍN – Utkání na hradeckém ledě se proměnilo v souboj dvou brankářů, dvacetiletého Davida Gáby, jenž pomáhá Vajgaru na střídavý start z Českých Budějovic, a devatenáctiletého Jakuba Neužila. Oba pochytali spoustu šancí a drželi čisté konto až do závěru základní hrací doby. Přes jejich betony neprošly pokusy Josefa Mazance, Zdeňka Špergra, Jana Trummera (ten spálil nejméně tři tutovky), Oty Lazorišáka, Martina Brabce či na druhé straně Tomáše Šťastného, Patrika Fořta nebo Tomáše Bláhy.

Až v polovině 59. minuty napřáhl na modré čáře jednačtyřicetiletý Stanislav Jasečko a Vajgar vedl. Hosté zkusili power play, k čemuž jim nahrálo přísné vyloučení Adama Popelky, a v šesti proti čtyřem se jim podařilo vyrovnat osm vteřin před sirénou. Hrající asistent domácího týmu Luboš Voříšek smolně ztratil puk v útočném pásmu a z protiútoku se střelecky prosadil další veterán na kluzišti, dvaačtyřicetiletý Martin Filip.

V prodloužení se znovu jako spalovač tutových příležitostí ukázal motorácký pendl Jan Trummer, ale gól nepadl ani do jedné branky a rozhodnout o výsledku musely samostatné nájezdy. Ve třetí sérii se prosadil Ota Lazorišák (před ním Jan Trummer zasáhl tyčku), následně to však dokázal i vrchlabský Tomáš Bláha a jeho kolega Daniel Vlach. „Bod bereme, ale mohli jsme mít tři. V počtu šancí jsme měli určitě navrch,“ uvedl debutující hradecký kouč Jaroslav Brabec.

Děčín je překvapil
Chmury táborských trenérů nad složením týmu před druholigovou premiérou částečně rozptýlili kluboví manažeři, jimž se podařilo zajistit transfer kartu pro zkušeného útočníka Jana Boháče, který se vrátil ze zahraničního angažmá. Z Budějovic přišel na pomoc i robustní zadák Jakub Suchánek. „Oba jsou našimi odchovanci, vážíme si jich a přijali jsme je zpátky do kolektivu. Podali nadstandardní výkon a v Děčíně nám velmi pomohli,“ chválil asistent Zdeněk Šťastný.

V sestavě Tábora chyběl pouze útočník Martin Mařík, jehož hostování z Jindřichova Hradce se prozatím zadrhlo na administrativních překážkách. Vstup do utkání ale potomkům husitů zkomplikovalo vyloučení Davida Kellnera na dvě plus dvě minuty za vysokou hůl již v úvodní minutě. V oslabení inkasovali a brzy dostali druhý gól. Kontaktní trefou ale zčásti odčinil své provinění David Kellner. Ve druhé třetině hosté srovnali po střele Jakuba Suchánka, jenž hrál ve dvojici s dalším budějovickým pendlem Lukášem Křížem.

Ve třetím dějství Jihočeši svého soupeře předčili kombinační hrou. Přesto utkání dospělo až do nájezdů (v prodloužení se hosté ubránili dvě minuty ve třech, přičemž Jakub Matušík v oslabení neproměnil sólo), v nichž se stal jediným úspěšným exekutorem Jan Boháč, který ukončil zápas ve třetí sérii. „V první i druhé třetině jsme dlouho byli pod tlakem, ale patřil nám závěr zápasu. Děčín nás překvapil zarputilostí a tím, že všechno dohrával. Hodně bruslil a jednoduše nahazoval puky. Byl to těžký soupeř,“ uznal Zdeněk Šťastný.

2. liga, skupina Západ
1. kolo

KLH Vajgar J. Hradec – HC Stadion Vrchlabí 1:2 sn (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)
Góly:
59. Jasečko (J. Mazanec) – 60. Filip (Fořt, T. Bláha), rozh. nájezd Vlach.
Rozhodčí: Pokorný – Matějček, J. Mertl.
Vyloučení: 6:6.
Využití: 0:1.
Diváků: 380.
KLH Vajgar: D. Gába – Tržil, Jasečko, Kotaška, Zich (21. Popelka), R. Procházka, Kořínek – J. Mazanec, Lazorišák, Milotinský, Šperger, Kotrla, Voříšek, Trummer, M. Brabec, F. Kasalý. Trenéři Jaroslav Brabec a Luboš Voříšek.
Hráno 13. září.

HC Děčín – HC Tábor 3:4 sn (2:1, 0:1, 1:1 – 0:0)
Góly:
5. Vacek (Hašek), 9. Fojt (Faigl), 22. Kaltenböck (Oliverius) – 13. Kellner, 26. J. Suchánek (J. Matušík), 47. Mrkvička (T. Černý), rozh. nájezd J. Boháč.
Rozhodčí:
Vyloučení:
8:8.
Využití: 1:1.
Diváků:
HC Tábor:
Klestil – M. Havran, T. Černý, J. Suchánek, L. Kříž, Marcel Dvořák, L. Heršálek – Seidl, Mrkvička, Kellner, Krätzer, J. Matušík, Kolomý, R. Pechánek (21. Barbora), J. Boháč, P. Zayml. Trenéři Tomáš Matušík, Arpád Györi a Zdeněk Šťastný.

05. 05. 2024 Po porážkách od Finů 1:4 a Švédů 0:2 prohrál český národní tým (na ledě byli jihočeští odchovanci Jan Rutta a Lukáš Sedlák) také záverečný duel na Betano Hockey Games v Brně se Švýcarskem 1:2. Doufejme, že zkoušení sedmi desítek reprezentantů v sezoně, čtyř různých týmů na čtyřech turnajích a výrazně přeskládané sestavy do každého zápasu na závěr přípravy před MS se nakonec neukáže jako špatná cesta.
05. 05. 2024 Nemilá zvěst týkající se extraligového Banes Motoru probleskuje z Pardubic. Vedení movitého Dynama se údajně chystá vyplatit reprezentačního centra Jáchyma Kondelíka ze smlouvy v Českých Budějovicích. Uvedl to server Hokej.cz.
04. 05. 2024 Soupisku druholigového HC Tábor rozšířil Jakub Matai (9. května oslaví 31. narozeniny), rodák z Kadaně a tamní odchovanec. Univerzál, který může nastupovat v obraně i na křídle, má na kontě účast na MS U18 (2011) a před léty si zahrál KHL v barvách Lva Poprad resp. Lva Praha. Domácí extraligu zakusil v Olomouci, 1. ligu v Ústí, Jihlavě, Přerově a Havířově, 2. ligu v Chomutově. Vyzkoušel francouzskou ligu, loni hrál v Rumunsku.