Zdeněk Klíma po MS v para hokeji: Lidi nás objímali, líbali, chtěli podpisy, děkovali

08.05.2019

Mistrovství světa v para hokeji na ostravském ledě (27. 4. – 4. 5. 2019), kde reprezentoval i budějovický hráč Zdeněk Klíma, zlomilo veškerá očekávání. Padaly rekordy v návštěvnosti, sledovanosti televizních přenosů i oficiálního webu, prodeji suvenýrů. Přímé vstupy ze zápasů českých para hokejistů díky nevídané atmosféře v Ostravar Aréně pronikly do přenosů ze zámořské NHL, para hokejista se poprvé dostal do top 10 sportovních akcí NBC TV.


OSTRAVA / Č. BUDĚJOVICE – Již úvodní hrací den v turnaji, jehož ambasadorem byl Dominik Hašek a nestačil valit oči, sledovalo na tribunách přes sedm tisíc fanoušků. Po skončení šampionátu napočítali organizátoři více než pětačtyřicet tisíc návštěvníků na zápasech českého týmu. Třetí hrací den překonal dosud nejvyšší účast diváků na jedno utkání vrcholné para hokejové akce. Duel Česko – Itálie přilákal 8 462 fanoušků. Dosud nejvíc bylo na paralympiádě v Salt Lake City, kde finále USA – Norsko sledovalo 8 317 lidí. Poslední dva dny bylo vždy vyprodáno při oficiální kapacitě 8 600 míst. Dle přímých svědků byl zájem ještě daleko vyšší.

Zájem o akci notně povzbudily přímé přenosy České televize. Nejatraktivnější souboj domácích reprezentantů s budoucími mistry světa Američany vidělo na obrazovkách ČT 208 tisíc lidí. Online stream zápasů z Ostravar Arény se těšil pozornosti 154 tisíc fanoušků z celého světa. Oficiální web paraostrava2019 od jeho spuštění vyhledalo přes 170 tisíc internetových surferů. Vystoupení českých reprezentantů se živě zařazovala do přenosů z play off NHL, kanadští para hokejisté na trénincích v Ostravě si pouštěli z reproduktorů zvukovou kulisu z utkání českého týmu, aby přivykli ohlušující atmosféře.

Sportovní výsledek českého para týmu se vyrovnal dvěma dosud nejlepším umístěním na mistrovství světa. Celkově čtvrtí skončili také v létech 2012 a 2013. Tentokrát však byli nejlepší z evropských účastníků. Předběhly je celky USA, Kanady a Jižní Koreje, za nimi zůstali Italové, Švédové, Norové. Češi tím vlastně překonali druhá místa na evropských šampionátech 2008 a 2011. Jedním z faktorů, proč v boji o třetí místo podlehli Jižní Koreji 1:4, byl věkový průměr téměř šestatřicet let. „Předchozí zápas nechali Korejci odpočívat svoji nejlepší lajnu. Měli tři útoky na úrovni našeho prvního. Silově na tom byli líp,“ přiznal Zdeněk Klíma z českobudějovického Motoru.

Vítězové koukali a nevěřili

Domácí celek vedený trenérem Jiřím Břízou v základní skupině B postupně zdolal Japonsko 8:0, Švédsko 6:1, Itálii 4:0, ve čtvrtfinále vyřadil Norsko 5:0, ale v semifinále podlehl para hokejistům USA 2:10 a čekal ho ještě duel o bronz s Jihokorejci, před kterým zbývalo hráčům pouhých dvanáct hodin na regeneraci. „Američané se drželi příkazu deset gólů a dost. Ve třetí třetině si jenom zkoušeli herní varianty. Nepomýšleli jsme na úspěch, snažili jsme se hrát pro diváky. Odměnili nás děkovačkou, která trvala dvacet minut. Zámořští hráči seděli na střídačce, koukali na sebe a nevěřili,“ culil se Jihočech, jemuž ostravské zážitky daly víc než dojmy z paralympiád ve Vancouveru či Pchjongčchangu.  

Do utkání s Koreou šli Češi s odhodláním vydat ze sebe maximum zbývajících sil. Ujali se vedení a spolu s šílícím publikem na chvíli podlehli iluzi, že dosáhnou na třetí nejcennější kov. „Bohužel, nešlo to už do plných. Některým klukům padaly hokejky. Dostali jsme góly z přečíslení, nestačili jsme dojíždět soupeře. Ale věřím tomu, že mít přípravu jako Korejci, kteří jsou profesionály, tak je rozdrtíme. Po zápase nikdo neopouštěl hlediště. Lidi se s námi loučili, půlka z nich brečela. My taky. Ne kvůli porážce, ale dojetím. Pomyslnou medaili nám pověsili na krk úžasní fandové. Když jsme opouštěli šatnu, objímali nás, líbali, chtěli podpisy, děkovali,“ popisoval útočník třetí řady.

Trenér Jiří Bříza se snaží udržet v kádru starší hráče, dokud nevyroste adekvátní náhrada. Zůstává i Zdeněk Klíma, ač chtěl již ukončit reprezentační kariéru. Do přípravy před letošním šampionátem vstoupil kvůli zaměstnání naplno až počátkem dubna. Základ týmu se připravoval půl roku. „Obuli jsme se do toho a byl vidět vzestup v práci s pukem, v technice. Ale pořád jsme amatéři. Kanaďané nám nabízeli tříměsíční společný trénink v zámoří, jenže na to nemáme peníze. Výhodou je domácí liga, kde už dva roky mohou hrát cizinci a také zdraví hráči,“ vyzdvihl budějovický para hokejista. Loni hostoval v Olomouci a půjde tam i letos s dalšími kolegy z Motoru. Trénovat budou doma.

Ladislav Lhota       Krátké zprávy
20. 05. 2019 Výkonný výbor druholigového klubu IHC Písek svolává členskou schůzi, která se uskuteční v zasedací místnosti na zimním stadionu v úterý 18. června od 16 hodin. Jednací program bude mít celkem devět bodů.
19. 05. 2019 Rodák z jihočeského Čakovce a mnohonásobný reprezentant Jaroslav Pouzar, který se stal dvakrát mistrem světa (1976, 1977) a třikrát vítězem Stanley Cupu (1984, 1985, 1987), bude jedním ze čtrnácti vyvolených, jejichž portrét ozdobí sérii zlatých a stříbrných mincí postupně ražených v České mincovně v Jablonci nad Nisou. V cyklu Legendy československého hokeje jako první spatřila světlo světa mince s podobiznou Ivana Hlinky, další v pořadí jsou někdejší hvězdy Dominik Hašek, Jan Suchý, Pavel Patera, David Moravec, Vladimír Růžička, Vladimír Martinec, František Pospíšil, Milan Nový, Jiří Šlégr a zmiňovaný Jaroslav Pouzar. Tři jména zatím zůstávají v tajnosti.
18. 05. 2019 Přípravu na suchu v uplynulém týdnu zahájil tým HC Strakonice zatím pod trenérským vedením Martina Všetečky, který ještě v minulé sezoně nastupoval v obranné linii. Ke stávajícímu hráčskému kádru se připojila pětice juniorů. Tečku za první fází letního drilu tradičně obstará na konci června přátelské fotbalové utkání v Radošovicích proti místnímu celku.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web