Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam reprezentačních utkání

13.01.2022


Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam utkání, která se nyní považují za reprezentační. Dřívější přehledy vycházely z rozličných kritérií. Uplatňovaly se v nich nestejné přístupy a uváděly rozdílné počty zápasů. Na základě oficiálního seznamu budou upravené i další historické statistiky. Česká a československá reprezentace, přesněji A-tým, má na kontě celkem 1993 oficiálních duelů za dobu od ledna roku 1909 do prosince roku 2021.


PRAHA – Při přípravě seznamu bylo s využitím dobových pramenů přezkoumáno 2 011 utkání z období 1909–2021. V minulosti se lišilo posouzení u dvaceti osmi zápasů – aktuálně se jim věnovala zvláštní pozornost. Pro poválečné období se jako mezistátní uznaly zápasy, které se hrály s oficiálním statusem, čili vždy obě členské federace IIHF k nim nominovaly A–mužstva a nastoupili v nich výhradně hráči splňující podmínku státní příslušnosti pro účast na vrcholných turnajích. V předválečném období, kdy se teprve utvářela a měnila pravidla, byl status zápasu posouzený podle tehdy platného výkladu, přístupu národních federací a sestav, ve kterých nastoupili soupeři.

Na základě uvedených kritérií došlo k vyřazení šesti zápasů z let 1930–1948, v nichž v dresu Rakouska, Francie a Československa nastoupili hokejisté nesplňující podmínku státní příslušnosti (v našem případě Harry Bate, Mike Buckna, Stephen Beda). Doplnila se čtyři utkání z období 1922–1931 se Švédskem, Francií a Kanadou, stejně jako šest zápasů, které sehrál výběr Protektorátu Čechy a Morava s Německem, Slovenskem, Itálií a Maďarskem v roce 1940. Podle schváleného seznamu se upraví také počty reprezentačních startů u jednotlivých hokejistů, počty vstřelených gólů a bilance národního mužstva s jeho protivníky.

Na vzniku seznamu se rozhodující měrou podílel historik a publicista Tomáš Kučera. Podněty, komentářem a připomínkami přispěli další odborníci, mj. Robert Záruba z České televize. Premiérové vystoupení hokejové reprezentace se datuje k 23. lednu 1909, kdy mužstvo vystupující pod hlavičkou Čechy (naše země oficiálně patřila do Rakousko–uherské monarchie) na turnaji v Chamonix podlehlo domácí Francii 1:8. Autorem prvního gólu se stal Jan Arnold Palouš, rodák z Českých Budějovic. Zatím poslední zápas absolvoval tým České republiky na Channel One Cupu v Moskvě 19. prosince 2021 a podlehl Švédsku 2:3. Nastoupili Jihočeši Šimon Hrubec, Milan Gulaš, Jan Kovář a Lukáš Sedlák.    

Ladislav Lhota
(s využitím Tiskové zprávy Českého hokeje)


Krátké zprávy
30. 06. 2022 Jindřichohradecký obránce Šimon Kubíček se stal posledním Jihočechem, pro něhož na sklonku června skončila sezona 2021-22. Jeho tým Edmonton Oil Kings obsadil čtvrtou příčku ve finálovém turnaji o prestižní juniorský Memorial Cup.
30. 06. 2022 Barvy mateřského Milevska bude po návratu z působení v mládeži Písku a naposledy Tábora znovu hájit obránce Tadeáš Keřka, jenž 18. září oslaví dvacáté narozeniny.
29. 06. 2022 Galavečer sportovců VŠTE Č. Budějovice se točil do značné míry kolem hokejistů Black Dogs Budweis, kteří obsadili bronzovou příčku v Univerzitní lize. Převzali medaile a navíc individuální ceny od vedení školy a klubu. Gratulovali jim také zástupci extraligového Motoru Roman Turek a Stanislav Bednařík. Do klubové Dvorany slávy vstoupili končící hráči Radek Sitter, Martin Koupal, Jakub Šuhaj a Jan Fiala, spolu s nimi spoluzakladatel týmu, bývalý rektor Marek Vochozka. Ceny dostali Lukáš Prášek, David Svoboda, Ivo Svoboda, Jonáš Kronus, Matěj Dvořák a Miroslav Tejko. Speciální cenu obdržel studentský Fan club. Vedení školy poděkovalo trenérům Davidu Oulíkovi a Jiřímu Irrovi za odvedenou práci.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie