Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam reprezentačních utkání

13.01.2022


Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam utkání, která se nyní považují za reprezentační. Dřívější přehledy vycházely z rozličných kritérií. Uplatňovaly se v nich nestejné přístupy a uváděly rozdílné počty zápasů. Na základě oficiálního seznamu budou upravené i další historické statistiky. Česká a československá reprezentace, přesněji A-tým, má na kontě celkem 1993 oficiálních duelů za dobu od ledna roku 1909 do prosince roku 2021.


PRAHA – Při přípravě seznamu bylo s využitím dobových pramenů přezkoumáno 2 011 utkání z období 1909–2021. V minulosti se lišilo posouzení u dvaceti osmi zápasů – aktuálně se jim věnovala zvláštní pozornost. Pro poválečné období se jako mezistátní uznaly zápasy, které se hrály s oficiálním statusem, čili vždy obě členské federace IIHF k nim nominovaly A–mužstva a nastoupili v nich výhradně hráči splňující podmínku státní příslušnosti pro účast na vrcholných turnajích. V předválečném období, kdy se teprve utvářela a měnila pravidla, byl status zápasu posouzený podle tehdy platného výkladu, přístupu národních federací a sestav, ve kterých nastoupili soupeři.

Na základě uvedených kritérií došlo k vyřazení šesti zápasů z let 1930–1948, v nichž v dresu Rakouska, Francie a Československa nastoupili hokejisté nesplňující podmínku státní příslušnosti (v našem případě Harry Bate, Mike Buckna, Stephen Beda). Doplnila se čtyři utkání z období 1922–1931 se Švédskem, Francií a Kanadou, stejně jako šest zápasů, které sehrál výběr Protektorátu Čechy a Morava s Německem, Slovenskem, Itálií a Maďarskem v roce 1940. Podle schváleného seznamu se upraví také počty reprezentačních startů u jednotlivých hokejistů, počty vstřelených gólů a bilance národního mužstva s jeho protivníky.

Na vzniku seznamu se rozhodující měrou podílel historik a publicista Tomáš Kučera. Podněty, komentářem a připomínkami přispěli další odborníci, mj. Robert Záruba z České televize. Premiérové vystoupení hokejové reprezentace se datuje k 23. lednu 1909, kdy mužstvo vystupující pod hlavičkou Čechy (naše země oficiálně patřila do Rakousko–uherské monarchie) na turnaji v Chamonix podlehlo domácí Francii 1:8. Autorem prvního gólu se stal Jan Arnold Palouš, rodák z Českých Budějovic. Zatím poslední zápas absolvoval tým České republiky na Channel One Cupu v Moskvě 19. prosince 2021 a podlehl Švédsku 2:3. Nastoupili Jihočeši Šimon Hrubec, Milan Gulaš, Jan Kovář a Lukáš Sedlák.    

Ladislav Lhota
(s využitím Tiskové zprávy Českého hokeje)


Krátké zprávy
19. 01. 2022 Třiadvacetiletý centr Milan Dančišin se vrátil ze studijního pobytu v zahraničí a bude znovu k dispozici druholigovému HC Tábor. Nastoupit by měl již v domácím utkání 32. kola skupiny Jih proti HC Příbram.
18. 01. 2022 Strakonický rodák a odchovanec Alexander Salák údajně porušil podmínky smlouvy v pražské Spartě a předčasně se rozloučí s klubem. Pětatřicetiletý gólman podle čerstvých informací oblékne dres Djurgaardenu Stockholm.
18. 01. 2022 Městská rada v krajské metropoli schválila navýšení neinvestičního příspěvku v celkové výši 165 tisíc korun pro mateřské a základní školy zapojené do projektu Děti do bruslí. Uvedená částka slouží k podpoře platby pronájmu ledové plochy v Hokejovém centru Pouzar od ledna do března. Děti se učí bruslit a mnohé získávají základy pro hokejový růst pod odborným metodickým a trenérským vedením. Premiérového kurzu v roce 2019 se zúčastnilo přes 500 malých adeptů.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie