Vajgar urval ve Veselí krajský titul po deváté sérii samostatných nájezdů

23.03.2019

Divácky velice atraktivní a nesmírně napínavý třetí finálový zápas play off Krajské ligy mužů se protáhl až do deváté série nájezdů, v níž nejprve uspěl hradecký ekvilibrista David Košťál a poté se proti Jaroslavu Jágrovi neprosadil veselský Václav Beran. Hokejisté Vajgaru Jindřichův Hradec dospěli k nejvyšší jihočeské metě z osmého místa po základní části a netají se apetitem zkusit štěstí také v kvalifikaci o 2. ligu. Poražené Lokomotivě skončila sezona.

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Byla to skvělá podívaná a důstojné zakončení letošní krajské soutěže. Domácí se odpíchli mohutným tlakem a první útočná řada Čáp, Mikeska, Dušák rychle zařídila vedoucí gól. Hosté postupně srovnávali krok, ale zaměstnanějším brankářem zůstával Jaroslav Jágr, jenž ve 13. minutě zlikvidoval i sólo Martina Vlacha. Zbytečnými tresty Martina Vlacha a Stanislava Bůžka potom Lokomotiva nabídla soupeři minutu a půl přesilovky pět na tři, při níž Pavel Jon srovnal volejem z pravého kruhu. Z přečíslení dva na jednoho ve 26. minutě dokonal obrat Michal Gurka. Podstatný moment nastal ve 30. minutě, kdy ve skrumáži zůstal ležet Jaroslav Jágr.

Po ošetření zůstal hradecký gólman na ledě, ale hned inkasoval z hole Dalibora Arnolda a nechal se vystřídat Matějem Pachmannem. Po dvou minutách se však vrátil a dochytal zápas s evidentním pohybovým hendikepem. Veselští si vzali zpátky vedení při hře čtyři na čtyři ve 33. minutě, od modré se trefil švihem Václav Beran. Po nevyužití přesilovce pět na tři zvýšil na začátku třetí části ze sóla Jan Míchal. Po chybě domácí obrany ale hosté v přesilovce brzy snížili a z tlaku vytěžili vyrovnání, když Zdeněk Ondřej naservíroval puk Hynku Havelkovi. Hráči Lokomotivy byli v této fázi hodně pasivní. Ota Lazorišák svým gólem z 56. minuty přiblížil Vajgar k titulu.

Nastalo však drama. Domácí sáhli k power play a po jednadvaceti vteřinách srovnali. Pětiminutové prodloužení tři na tři nabídlo několik obrovských šancí veselského týmu, ale poslední slovo měl vždycky Jaroslav Jágr. Hradečtí zahrozili v závěru, Josef Mazanec nepřekonal Filipa Dvořáka. Samostatné nájezdy se staly velkou zkouškou nervů. Vývoj skóre se stále přikláněl na stranu Jindřichova Hradce, který se čtyřikrát ujal vedení. Domácí stále dotahovali, přičemž jejich úspěšnými exekutory byli Josef Mikeska, Radek Benda a dvakrát Václav Beran. Ten však nezvládl svůj třetí pokus. Za hosty se třikrát trefil David Košťál, jednou Robert Procházka a Zdeněk Ondřej.

Hlasy trenérů:

Josef Vachulka, Loko Veselí: „Do zápasu jsme vstoupili velice dobře. Bohužel, z celého tlaku, kdy soupeř poprvé vystřelil až v desáté minutě, jsme vytěžili jediný gól. Potom jsme se poslali sami do třech a inkasovali. Ve druhé třetině jsme byli zase o trošku lepší, ale od stavu 4:2 začal Hradec víc napadat a dostal se párkrát do šancí, které využil. Stáhli jsme sestavu na dvě lajny a věřili, že srovnáme, což se povedlo. V prodloužení jsme je mleli, ale nedali jsme jasné šance. To se nám zřejmě stalo osudným. Nájezdy Vajgaru vyhrál Košťál. Náš kapitán Standa Bůžek skončil v nemocnici se zraněným kotníkem.“

Peter Pucher st., Vajgar J. Hradec: „Této hráčské partě patří můj velikánský dík. Opravdu smekám. V zápase byly momenty dobré i špatné, štěstí, boj, úplně všechno. Kluci se nesložili ani v těžkých momentech. Za stavu 2:4 jsme nic neměnili na naší hře a věřili, že přijdou šance. Potom to bylo hodně o gólmanovi Jágrovi, který se vrátil na led s bolavým kolenem, nenechal mančaft ve štychu a obrovsky nás podržel. Při nájezdech jsme vsadili na hráče, kteří to umí a mají na to nervy. David Košťál ukázal, že má nervy jako špagát. Z vítězství mám nádherný pocit a rád bych vedl kluky do kvalifikace. Ušli velký kus cesty a zasloužili by si jít dál.“

Krajská liga, finále play off, 3. zápas:

TJ Loko Veselí nad Lužnicí – HC Vajgar J. Hradec 5:6 sn (1:1, 2:1, 2:3 – 0:0)
3. M. Čáp (Mikeska), 30. Klimeš, 34. Beran (M. Drs, R. Benda), 42. J. Míchal (Klimeš), 59. Beran (M. Čáp) – 18. Jon (Chmel), 26. Gurka (M. Stach, Chmel), 44. Lazorišák (Jon), 49. Havelka (Ondřej), 56. Lazorišák (J. Mazanec), rozh. nájezd D. Košťál.
Rozhodčí: Šperl, Jílek – P. Bělohlav ml., P. Šimánek.
Vyloučení: 4:5.
Využití: 0:2.
Diváků: 1 090.
Loko Veselí: F. Dvořák – M. Drs, Beran, L. Míchal, J. Benda, Chlaň, Nehoda – M. Čáp. Mikeska, Dušák, R. Benda, Arnold, Vlach, Klimeš, J. Míchal, Bůžek (41. Jak. Novák). Trenér Josef Vachulka.
HC Vajgar: Jágr (30. – 32. Pachmann) – T. Tržil, Chmel, Popelka, Ištvánik, Jon, R. Procházka, Janeček – V. Tržil, Lazorišák, J. Mazanec, Ondřej, D. Košťál, J. Heřmánek, Havelka, M. Stach, Kubín, Mat. Jindra. Trenéři Peter Pucher st., David Mihulka st. a Zdeněk Ledvinka.
Hrálo se 23. března 2019.
Konečný stav série:
1:2.

03. 05. 2024 Druholigový A-tým IHC Králové Písek v následující sezoně povede z pozice hlavního trenéra Tomáš Matušík, jenž působil na zdejší střídačce již v ročníku 2022-23. Letní přípravu pod jeho taktovkou odstartují Králové v pondělí 6. května.
03. 05. 2024 Krajský výkonný výbor ledního hokeje před blížící se jihočeskou konferencí navrhl změnu systému Krajské ligy mužů. Podle jedné varianty se stávajících deset účastníků střetne s týmy jiného kraje (Vysočina) ve vložených zápasech, které se započtou do tabulky a základní část se tím rozšíří o jedenáct kol. Zvýšenou atraktivitu soutěže by však provázel i nárůst nákladů na dopravu. Druhá varianta nabízí rozšíření základní části o třetí rundu vzájemných soubojů, z nichž polovinu odehrají kluby doma a polovinu venku. Následující rok se obrátí pořadatelství, rozlosování je možné provést na dvě sezony dopředu. Všechna kola play off v obou variantách se budou hrát na tři vítězství. Základní část u obou variant by trvala od 14. září do 18. února, play off by skončilo 23. března.