Soběslavský křídelník a obětavý mládežnický trenér Vladimír Šandera přidal nulu k osmičce

16.07.2022


Soběslavský hokejový kmet Vladimír Šandera doputoval 16. července k životní osmdesátce. Pod praporem Spartaku odsloužil bezmála půl století. Značnou měrou přispěl k tomu, že klub u břehu Lužnice prošel dosavadních devět dekád svojí existence bez jediného přerušení. V době hráčské kariéry okusil jubilant dojíždění za umělým ledem do krajského města. Nezištně odpracoval spoustu brigádnických hodin při výstavbě zimního stadionu. Trenérsky se věnoval mládeži.


SOBĚSLAV – Přes žákovské týmy a dorost Spartaku se křídelní útočník Vladimír Šandera posunul do týmu dospělých, v jehož dresu s pětilistou růží na hrudi a osmičkou na zádech válel krajský přebor a také divizní soutěž. Vydatně si užil „půlnoční scény“ v době od jedenácté večer do jedné hodiny v noci, kdy soběslavským hokejistům nabízel volnou kapacitu českobudějovický zimní stadion, tehdy jediný v kraji s umělým ledem. Na sklonku hráčského působení se začal věnovat trenérskému řemeslu. Odpracoval směnu v továrně Lada a volný čas obětoval klukům na bruslích. Řídil se osobitým krédem: Hráčova neúčast se dá omluvit, ale trenér nesmí chybět.

Nepostradatelnost rozeného obětavce vynikala v krizových momentech, kdy nedostatek hokejistů strašil funkcionáře černými myšlenkami na odhlášení některého z mládežnických týmů ze soutěže. Hrozba přicházela zpravidla u patnáctiletých bruslařů, kteří odpadávali při přechodu ze starších žáků do dorostu. Vladimír Šandera obešel teenagery a přivedl je zpátky na stadion. V klubovém výboru se říkávalo: „Nastal problém s týmem kvůli úbytku hráčů? Dejte ho Šanderovi. Posbírá kluky na ulici a dá to zase dohromady.“ Zásluhou trenérského nezmara dokázali v Soběslavi vždycky obsadit věkové kategorie bez rozdílu.

Dorostenci Spartaku pod Šanderovou taktovkou v roce 1992 vyhráli krajský přebor a uspěli také v kvalifikaci o postup do Ligy mladšího dorostu. Vyšší soutěž byla sice nad síly čerstvého nováčka, kterého po roce čekal pád, ale nezdolný kouč vypiplal další generaci mladšího dorostu a znovu se svými svěřenci vybojoval postup. Tehdy však klubové vedení přenechalo práva na účast v lize ambicióznímu Vsetínu – z finančních i personálních důvodů. Vladimír Šandera ani jako důchodce nezapomněl cestu na stadion a ze svého místečka na tribuně pravidelně sleduje zápasy mužů. Samozřejmostí jsou pro něho páteční podvečery s přáteli u oblíbeného mariáše.

Jiří Bouška
Ladislav LhotaKrátké zprávy
09. 08. 2022 Písecký odchovanec Adam Měchura jednou gólovou asistencí přispěl k vítězství českého reprezentačního týmu nad Slovenskem v poměru 5:4 při ostrém vstupu do světového šampionátu dvacetiletých na ledě kanadského Edmontonu.
09. 08. 2022 Příprava juniorů: Motor Č. Budějovice - Hokejová akademie Linec 6:0, góly Turek a Kříž po 2, Sochor, Hohenberger.
09. 08. 2022 Extraligový Motor ve svém druhém přípravném utkání utrpěl nepříjemný debakl. Rytíři Kladno - Motor Č. B. 7:2 (3:0, 2:2, 2:0). Góly za poražené dávali Vojtěch Tomeček (při své premiéře v budějovickém dresu) a Kristofers Bindulis. Hrálo se v Příbrami.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie