Roman Horák se objevil na mateřském ledě po osmileté pauze. Proti Švédům oblékl dva dresy

30.04.2017

V prvním utkání Carlson Hockey Games proti Finům dostal volno. Do druhého souboje proti Švédům už českobudějovický odchovanec Roman Horák naskočil v plné síle a jako centr vedl křídla čtvrté řady Tomáše Hyku s Tomášem Zohornou. Po úvodní třetině, kterou celý tým odehrál v retro dresech připomínající historický titul mistrů světa z roku 1947, byl pětadvacetiletý hráč (21. 5. 1991) lépe rozeznatelný nejen díky jmenovce a tradičnímu číslu 51, ale také velkému A na prsou.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Před závěrečným turnajem letošní série Euro Hockey Tour, kterým jsou Carlson Hockey Games v jihočeské metropoli, sehráli čeští reprezentanti dva zápasy na německém ledě v rámci jiné série, která nese název Euro Hockey Challenge. Roman Horák byl té době již k dispozici reprezentačním trenérům, neboť jeho klubovému zaměstnavateli Viťjazu Podolsk skončila sezona v KHL. Jeho tatínek Roman Horák starší nosíval v národním týmu céčko, pokračoovatel rodu se zatím vypracoval k áčku. „V Německu jsem ho měl na jeden zápas a nějak se to sešlo, že mi ho ještě nechali,“ usmíval se rodák od soutoku Malše s Vltavou.

Do úvodního dějství proti Švédům navlékli Češi věrné pletené repliky svetrů, v nichž jejich předchůdci před sedmi desítkami let na pražské Štvanici vybojovali historicky první titul mistrů světa pro naši republiku. „Jde o klasický svetr. Byl docela těžký. Jednu třetinu se to dalo zvládnout, ale kdybychom v tom hráli celý zápas, asi by nám to vadilo,“ přemýšlel hráč, jenž měl na zádech přišitou čtrnáctku. „Někteří kluci si vzali svá obvyklá čísla, ostatní se rozdělili o zbytek. Že jsem dědil po Jaroslavu Drobném? Opravdu? Doufám, že jsem mu neudělal ostudu,“ pravil s respektem.

Na sbírání bodů jsou jiní hráči

Čtrnáctka v úvodním dějství byla více vidět při útočných aktivitách, než jednapadesátka ve zbývajícím čase. Její nositel zato dostával pravidelně důvěru v situacích, kdy spoluhráči zahřívali trestnou lavici. „Trenéři určili, že budu na turnaji hrát v oslabeních. Je to jiná práce, než dávat góly a sbírat body, na kterou jsou tady jiní kluci. Já se snažím hrát dobře dozadu a plnit defenzivní úkoly,“ vysvětloval nejmladší člen rodinného klanu hokejistů. Roman starší se počátkem devadesátých let představil třikrát na mistrovství světa, absolvoval olympiádu v Lillehammeru. Strýc Michal odehrál čtyři sezony v extralize, než ho zradilo zdraví.

Roman mladší stihl v mateřském týmu Českých Budějovic jenom devět extraligových vystoupení. Brzy se vypravil za oceán. Roku 2009 jej draftovali New York Rangers, dlouho se však protloukal v AHL. Do slavné NHL naskočil v barvách Calgary Flames, kde za tři sezony nasbíral 82 startů a pět gólů. Dva zápasy a jednu trefu přidal za Edmonton Oilers. Od sezony 2014 – 15 obléká dres Viťjazu Podolsk. „Nastoupit doma po osmi létech, to vás ze začátku trochu sevře. Snažil jsem se s tím vyrovnat. Nakonec to snad šlo,“ hodnotil skromně svůj výkon.

Ze společného pobytu s národním týmem v jihočeské metropoli (Češi, Finové a Rusové se usadili v Clarion Congress Hotelu, postaru Gomelu, Švédové našli azyl v Hluboké nad Vltavou) dostal Roman Horák vycházku k návštěvě blízkých. „Donesl jsem tátovi lístky na zápas. Byl trochu nervózní, snad jsem ho na ledě nezklamal,“ dělal si starost reprezentační útočník, jenž aktuálně stojí před reálnou šancí podívat se poprvé v kariéře na světový šampionát. „Je to můj sen a věřím, že se mi splní. Snažím se hrát co nejlíp, ale poslední slovo budou mít trenéři,“ nahlížel na věc jako realista.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
23. 11. 2017 Útočník Tim Crowder, jenž se v úvodu sezony neprosadil v prvoligovém Motoru Č. Budějovice, bude pokračovat v kariéře na francouzském ledě, kde odehrál celkem již pět sezon. Jednatřicetiletý Kanaďan oblékne dres týmu Chamonix v tamní nejvyšší soutěži.
23. 11. 2017 Budějovický Motor nadále posiluje extraligovou Duklu Jihlava. Na střídavý start odchází na Vysočinu útočník Vlastimil Dostálek, který zde odehraje nejbližší duely tento pátek a neděli. Po dvou odehraných zápasech, v nichž Dukla vůbec neskórovaůa, se naopak vrací pod Černou věž Miloslav Čermák, jenž má v Jihlavě vyřízené hostování do konce ledna.
22. 11. 2017 ČEZ Motor Č. Budějovice se aktivně zapojí do II. charitativního týdne WSM Ligy. Před utkáním s Kladnem ve středu 22. listopadu se uskuteční sbírka školních pomůcek, které díky iniciativě Motorfans dostanou děti v MŠ, ZŠ a SŠ pro sluchově postižené v Riegrově ulici. Vybírat se bude u všech vchodů do Budvar arény. V rámci Charitativního týdne dojde rovněž na internetovou dražbu hokejových propriet, mezi nimiž nebude chybět podepsaný dres Václava Nedorosta. Výtěžek poputuije na konto Klokánka, který je projektem Fondu ohrožených děti.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web