Roman Horák se objevil na mateřském ledě po osmileté pauze. Proti Švédům oblékl dva dresy

30.04.2017

V prvním utkání Carlson Hockey Games proti Finům dostal volno. Do druhého souboje proti Švédům už českobudějovický odchovanec Roman Horák naskočil v plné síle a jako centr vedl křídla čtvrté řady Tomáše Hyku s Tomášem Zohornou. Po úvodní třetině, kterou celý tým odehrál v retro dresech připomínající historický titul mistrů světa z roku 1947, byl pětadvacetiletý hráč (21. 5. 1991) lépe rozeznatelný nejen díky jmenovce a tradičnímu číslu 51, ale také velkému A na prsou.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Před závěrečným turnajem letošní série Euro Hockey Tour, kterým jsou Carlson Hockey Games v jihočeské metropoli, sehráli čeští reprezentanti dva zápasy na německém ledě v rámci jiné série, která nese název Euro Hockey Challenge. Roman Horák byl té době již k dispozici reprezentačním trenérům, neboť jeho klubovému zaměstnavateli Viťjazu Podolsk skončila sezona v KHL. Jeho tatínek Roman Horák starší nosíval v národním týmu céčko, pokračoovatel rodu se zatím vypracoval k áčku. „V Německu jsem ho měl na jeden zápas a nějak se to sešlo, že mi ho ještě nechali,“ usmíval se rodák od soutoku Malše s Vltavou.

Do úvodního dějství proti Švédům navlékli Češi věrné pletené repliky svetrů, v nichž jejich předchůdci před sedmi desítkami let na pražské Štvanici vybojovali historicky první titul mistrů světa pro naši republiku. „Jde o klasický svetr. Byl docela těžký. Jednu třetinu se to dalo zvládnout, ale kdybychom v tom hráli celý zápas, asi by nám to vadilo,“ přemýšlel hráč, jenž měl na zádech přišitou čtrnáctku. „Někteří kluci si vzali svá obvyklá čísla, ostatní se rozdělili o zbytek. Že jsem dědil po Jaroslavu Drobném? Opravdu? Doufám, že jsem mu neudělal ostudu,“ pravil s respektem.

Na sbírání bodů jsou jiní hráči

Čtrnáctka v úvodním dějství byla více vidět při útočných aktivitách, než jednapadesátka ve zbývajícím čase. Její nositel zato dostával pravidelně důvěru v situacích, kdy spoluhráči zahřívali trestnou lavici. „Trenéři určili, že budu na turnaji hrát v oslabeních. Je to jiná práce, než dávat góly a sbírat body, na kterou jsou tady jiní kluci. Já se snažím hrát dobře dozadu a plnit defenzivní úkoly,“ vysvětloval nejmladší člen rodinného klanu hokejistů. Roman starší se počátkem devadesátých let představil třikrát na mistrovství světa, absolvoval olympiádu v Lillehammeru. Strýc Michal odehrál čtyři sezony v extralize, než ho zradilo zdraví.

Roman mladší stihl v mateřském týmu Českých Budějovic jenom devět extraligových vystoupení. Brzy se vypravil za oceán. Roku 2009 jej draftovali New York Rangers, dlouho se však protloukal v AHL. Do slavné NHL naskočil v barvách Calgary Flames, kde za tři sezony nasbíral 82 startů a pět gólů. Dva zápasy a jednu trefu přidal za Edmonton Oilers. Od sezony 2014 – 15 obléká dres Viťjazu Podolsk. „Nastoupit doma po osmi létech, to vás ze začátku trochu sevře. Snažil jsem se s tím vyrovnat. Nakonec to snad šlo,“ hodnotil skromně svůj výkon.

Ze společného pobytu s národním týmem v jihočeské metropoli (Češi, Finové a Rusové se usadili v Clarion Congress Hotelu, postaru Gomelu, Švédové našli azyl v Hluboké nad Vltavou) dostal Roman Horák vycházku k návštěvě blízkých. „Donesl jsem tátovi lístky na zápas. Byl trochu nervózní, snad jsem ho na ledě nezklamal,“ dělal si starost reprezentační útočník, jenž aktuálně stojí před reálnou šancí podívat se poprvé v kariéře na světový šampionát. „Je to můj sen a věřím, že se mi splní. Snažím se hrát co nejlíp, ale poslední slovo budou mít trenéři,“ nahlížel na věc jako realista.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
17. 12. 2018 Extraliga juniorů, o pořadí v play off, 6. kolo: Verva Litvínov - Motor Č. Budějovice 6:2 (2:0, 2:2, 1:0 - P 1:0). Góly a nahrávky poražených: 24. J. Čížek (Řezáč), 29. P. Novák (Hubata, V. Krcho).
17. 12. 2018 Třicetiletý centr Jakub Matušík přijal lákavou nabídku od BK Havlíčkův Brod a odchází na zbytek sezony na hostování z Tábora, kde dosud zastával kapitánskou funkci, do brodské Kotliny. Není to pro něho úplně nové prostředí, působil tam již v sezoně 2006 - 07.
17. 12. 2018 Regionální liga juniorů, 10. kolo: HC Tábor - IHC Písek 5:7. Góly Přívozník 2, Knobloch, Adamec, Berka - M. Novotný a Fríd po 2, Hora, V. Šuhaj, Petřík. 11. kolo: IHC Písek - HS Třebíč 5:2. Góly a nahrávky domácích: 14. M. Novotný (V. Šuhaj, A. Novák), 24. M. Novotný (V. Šuhaj), 28. Fríd (Pelant), 30 Fríd (Pelant), 52. Pechlát (Petřík).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web