Příběh (ze) staré fotografie (3): Bezduchá hesla měla za úkol masírovat diváky

14.02.2021


Začátek září roku 1983 patří tradičnímu turnaji o Zlatý klas, který se pořádá v českobudějovické hale jako doprovodná akce celostátní zemědělské výstavy Země živitelka. Nastupuje reprezentace Československa (konečný vítěz), domácí Motor (2. místo), ruský Ižstal Iževsk (3.) a Dynamo Berlín. Mezinárodní soupeření v úvodu olympijské sezony má nesporný přínos a sportovní kvalitu. Diváci sledují zajímavý hokej, ale nemají kam utéct před bezduchými hesly v hledišti.


Č. BUDĚJOVICE – Nejlépe viditelnou, tudíž lukrativní zónu na tribunách zimníhu stadionu u vltavského břehu vyplňovaly na přelomu šedesátých a sedmdesátých let reklamy, byť šlo o poněkud naivní a chvályhodně neagresivní propagaci socialistických podniků. V první polovině osmé dekády 20. století však vrcholí v Československu období „normalizace“ a vládnoucí garnitura ve svém posledním vzepjetí polepuje a natírá celou republiku upocenými výkřiky svých ideologů vyvedenými obřím písmem. Natěračskému běsnění neunikne ani výrazná plocha na předělu mezi dolní a horní polovinou hlediště budějovické haly nad střídačkami resp. trestnými lavicemi.

Nespočítáme, kolik kbelíků rudé barvy padlo na podklad a žluté barvy (rudou a žlutou zářila přeci sovětská vlajka) na písmena poskládaná ve zvolání „Plněním volebního programu NF (rozuměj Národní fronty – pozn.) za lepší podmínky pro práci a život našeho lidu.“ Věta postrádající sloveso, tedy základ, nedávala smysl odpředu, ani odzadu. Chyběl jí obsah, jako všem jejím kamarádkám. K tomu nabízela silný neestetický zážitek. Plnila funkci zdviženého prstu, který sděloval pracujícímu lidu, že komunisté ho povedou spolu se Sovětským svazem až na věčné časy. Slabomyslné říkanky měly masírovat diváky na stadionech, stejně jako chodce v ulicích, na náměstích. Všude, kam dohlédne oko.

Co ale nechtěl čert, bylo toho příliš a otupělí občané přestávali zaměřovat pozornost na všechno rudé a žluté, stejně jako dnes namnoze nesledují všudypřítomná komerční sdělení. Fotografie pořízená 3. září 1983 naštěstí připomíná také parádní hokej, který v tomto případě vystřihne reprezentační mužstvo Československa, jehož dres oblékají i motoráci Jiří Lála, Vladimír Caldr nebo Jaroslav Korbela. Spoušť analogového aparátu Milana Šímy cvakne přesně ve chvíli, kdy brankář východoněmeckého Dynama Berlín inkasuje jeden z devíti gólů. Čechoslováci zvítězí 9:1, střelbu zařídí Vladimír Růžička (3), František Musil, Pavel Richter, Darius Rusnák, Vladimír Caldr, Jiří Lála a Milan Chalupa. 

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
07. 05. 2021 Exbudějovický gólman Petr Kváča (23, nyní Liberec) si odbyl premiéru v reprezentačním A-týmu při vítězství 2:1 nad Slovenskem na pražském ledě. Podal velmi dobrý výkon a stal se v pořadí již 42. debutantem národního mužstva v sezoně 2020-21 pod vedením kouče Filipa Pešána.
07. 05. 2021 Kapitán A-týmu Hluboké nad Vltavou Josef Miler se raduje z druhého přírůstku do rodiny. Syn Adam (2.7 kg) i maminka jsou v pořádku. Gratulujeme.
07. 05. 2021 Do extraligového Madeta Motoru zamířil další třicátník a Nejihočech - doposud litvínovský obránce David Štich (32), jenž vystřídal v extralize již sedm klubů (376 utkání, 15 gólů) a čtyřikrát oblékl dres reprezentačního A-týmu. Plzeňský rodák a odchovanec podepsal smlouvu u břehu Vltavy na jeden rok.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Retrogalerie