J. Hradec: Češi si pomohli k vítězství nad Rakouskem v přesilovkách i oslabení

24.04.2021

Druhý z devíti přípravných zápasů české reprezentace před Mistrovstvím světa v Rize našel své dějiště na Zimním stadionu Jana Marka v Jindřichově Hradci, kde se hrálo mezistátně naposledy 3. dubna 2013 a domácí Češi zdolali tým Lotyšska 4:3. Tentokrát přijeli jako sparing partner Rakušané, kteří aktuálně nepatří k účastníkům elitní skupiny. Našim reprezentantům trvalo dlouho, než otočili skóre ve svůj prospěch, ale střelecky zcela ovládli závěr.

J. HRADEC – Trenér Filip Pešán se svými asistenty poslal do boje převážně mladší členy širšího kádru, z nichž se jen málokterý probojuje do finální sestavy pro šampionát. České Future Stars se již počátkem 2. minuty bránily v oslabení, ale Petr Kodýtek nestačil pořádně zahřát trestnou lavici hosté šli do vedení po střele Benjamina Baumgartnera z pravého kruhu. Domácí výběr vytrvale útočil, v polovině úvodního dějství trefil tyčku Marek Zachar. Vyrovnání se podařilo až na začátku 20. minuty, kdy si Karel Plášek najel před rakouskou klec a bez přípravy zužitkoval Zacharovu přihrávku od zadního mantinelu.

Brzy po začátku druhého dějství mohli otočit skóre Jakub Galvas s Karlem Pláškem (první pálil od modré, druhý tečoval před brankou), ale neskóroval ani Matěj Blümel v přesilové hře a skóre se neměnilo ani po spolupráci Ondřeje Beránka s Jiřím Černochem. Naopak, vedení si vzali zpátky Rakušané, když po jedné z mála nebezpečných akcí podruhé v zápase skóroval zblízka Benjamin Baumgartner. V brankovišti již něco přes minutu stál Milan Klouček (loni chytal za budějovický Motor), jenž podle avizovaného plánu vystřídal ve 30. minutě Dominika Frodla. Druhé vyrovnání zařídil z rychlého útoku Jan Dufek.

Poprvé do vedení se Češi dostali po zdařilé přesilovkové kombinaci ve 48. minutě. Hosté ve svižném závěru velmi snaživě usilovali o vyrovnání, jenže nezvládli rozehrávku ve vlastní početní převaze a čtvrtým gólem je potrestal rtuťovitý Petr Kodýtek. Další přesilovku využil kapitán týmu Jakub Flek a v závěrečné minutě se proti zdecimovaným Rakušanům, kteří s Čechy pravidelně prohrávají od roku 1912, prosadili střelecky ještě Šimon Stránský a Luboš Horký. „Čekal jsem, že začátek bude složitý,“ přiznal kouč Filip Pešán. Postupně jsme nabírali na síle a jsme rádi, že jsme zvládli zápas,“ dodal.

Přípravné utkání:

Česká republika – Rakousko 7:2 (1:1, 1:1, 5:0)
Góly:
20. K. Plášek ml. (Zachar, Šalda), 36. Dufek (Horký, Šalda), 48. F. Suchý (Blümel, Ščotka), 56. Kodýtek (F. Suchý), 59. Flek (Pour, Kodýtek), 60. Š. Stránský (Dufek), 60. Horký  – 2. Baumgartner (Harnisch, Zündel), 31. Baumgartner (Harnisch, Schneider)
Diváků: Oficiálně 0.
Nejlepší hráči: Jan Ščotka – Benjamin Baumgartner.
Česká republika: Frodl (30. Klouček) – Mašín, Ščotka, Gazda, Budík, L. Zábranský ml., Šalda, Galvas – Flek, Kodýtek, Pour – Blümel, F. Suchý, Horký – Dufek, Černoch, O. Beránek – Zachar, Hladoník, K. Plášek ml. – Š. Stránský. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.
Rakousko: Schmidt – Maier, Brunner, Zündel, Hackl, Jakubitzka, Kirchschläger, Kragl, Schnetzer – Ulmer, Rauchenwald, Spannring – Schneider, Baumgartner, Harnisch – Huber, Nissner, M. Richter – Schwinger, Kainz. Trenéři: Roger Bader, Philipp Lukas a Markus Peintner.
Hrálo se v Jindřichově Hradci 24. dubna 2021.

Ladislav Lhota

26. 04. 2024 Brzy patnáctiletá kapitánka dívčího výběru Future Olympians U15, vimperská odchovankyně Adéla Voldřichová, a čtrnáctiletá obránkyně Klára Šrámková z budějovického Motoru pomohly vybojovat stříbrné medaile na European Girls Trophy v Bratislavě. Ve finále Češky podlehly Maďarsku U16 výsledkem 1:5 (asistenci na jediný gól si připsala Šrámková, která chyběla v původní nominaci) a nedosáhly na zlatý hattrick v prestižním turnaji.
26. 04. 2024 První změnu před blížícím se začátkem letní přípravy oznámil druholigový IHC Králové Písek. Na střídačce nebude pokračovat po vzájemné dohodě dosavadní hlavní kouč Milan Mazanec.
25. 04. 2024 Trenéři Jakub Grof a Richard Lobo v druholigovém A-týmu HC Tábor nepočítají do příští sezony s devíti hráči dosavadního kádru. Vedle veteránů Kamila Černého a Rudolfa Huny, kteří ohlásili konec aktivní kariéry, nezůstanou ani brankář David Gába, obránce Miloslav Jáchym, útočníci Radek Seidl, Ondřej Šulek, Adam Zeman, Patrik Zayml a univerzál Petr Zíb.