Druholigový Písek touží po návratu na bývalé pozice. Áčko vedou Karel Herr a Václav Šrámek

14.06.2018

Mužstvo IHC Písek v uplynulém ročníku 2. ligy uzavíralo desetičlennou tabulku skupiny Střed se ztrátou dvanácti bodů na předposlední Pelhřimov. Manko na vítězný Havlíčkův Brod činilo plných osmapadesát bodů. U Otavy dopředu věděli, že nesestoupí. Podobný výsledek ale nehodlají opakovat. Pravděpodobně nejmladší tým v soutěži už nevedou trenéři Radek Volf st. a David Míka. Nová dvojice Karel Herr – Václav Šrámek chce pokračovat v budování základů pro lepší příští.


PÍSEK – Stavba kádru pro píseckou ligovou budoucnost začala už loni, ve druhé sezoně po návratu z krajské do republikové konkurence. Řada hráčů v juniorském věku získávala cenné ostruhy mezi dospělými a do nového ročníku půjdou jako vyzrálejší hokejisté. Vůdcovská role zůstane na několika matadorech v čele s Janem Sýbkem, Josefem Urbancem nebo kapitánem Martinem Parýzkem. Střídačku bude řídit hlavní kouč Karel Herr s asistentem Václavem Šrámkem.

Vedení klubu se řídilo heslem „K mladému týmu mladý trenér“, když angažovalo pětadvacetiletého Karla Herra, rodáka z Mariánských Lázní (18. 4. 1993), jenž studuje obor Lední hokej a trenérskou licenci A na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Od minulé sezony navíc pracuje v Písku s hokejovou mládeží, Má spoustu energie, nápadů a rovněž kontaktů mezi nastupující trenérskou generací i dosud aktivními hráči, svými vrstevníky. Vedl mládežnické kategorie ve Spartě, realizoval se v kempech po celém světě.

Na střídačce dospělého týmu v ligové soutěži si Karel Herr odbyde premiéru, byť s trenérskou činností u mužů získal již určité zkušenosti. Měly značně exotický nádech, týkaly se přípravy reprezentačních týmů Kolumbie a Kuvajtu. Může čerpat i ze své hráčské minulosti. Začínal v Mariánských Lázních a Chebu, dorostenecké období prožil v Plzni, kde studoval sportovní gymnázium. Sezony 2011 – 12 a 2012 – 13 absolvoval v druholigovém HC Klatovy, poté byl členem vysokoškolského týmu Univerzity Karlovy. Loni vypomohl v deseti utkáních 2. ligy také Písku. Není vyloučené, že přidá další starty.

Jakub Kovář objednal led

Do pozice asistenta, možná spíše mentora s více než čtyřicetiletou trenérskou praxí, Písečtí instalovali Václava Šrámka, držitele licence A, věkem Herrova dědečka (28. 7. 1949). „Poslední rok jsem si užíval důchod. Překvapila mě nabídka klubového předsedy Dušana Benáka, ale reagoval jsem rychle. Hokej mi začínal chybět. Vždycky mě bavila trenérská práce a myslím, že pro Karla Herra budu mít pochopení. Začínal jsem také brzy. Od sedmadvaceti jsem byl hrajícím asistentem Jana Slabého u píseckého áčka,“ vypočítává rodák z jihočeské metropole. V hokejových kruzích je dobře známý jeho starší bratr Jan i mladší Jiří.

Společné působení zahájila čerstvě sestavená dvojice letos 3. května mítinkem s hráči. Od té doby svolává mužstvo pravidelně čtyřikrát týdně. Od pátku do neděle dostávají svěřenci volno. K letní přípravě se schází kolem patnácti hokejistů, někteří jednotlivci trénují individuálně. „Děláme takový mix. V posilovně ordinujeme zpravidla kruhový trénink, během května jsme to na ploše mezi mantinely zpestřovali crossfity. Do toho běháme, většinou v zátěži okolo třiceti, čtyřiceti vteřin, aby to bylo specifické k shiftům. Do toho se snažíme zakomponovat hry. Především fotbal, někdy basket,“ popisuje Karel Herr.

Od začátku června si mužstvo IHC Písek přidává hodinu týdně na bruslích. Mrazící stroje u břehu Otavy pracují na plný výkon. Ledy si zaplatil brankář Jakub Kovář, který se doma chystá na příští sezonu v KHL. Nevyužité hodiny poskytuje dalším zájemcům, k nimž patří i druholigové áčko. „S počátkem letních prázdnin si vybereme dovolenou a poslední červencový týden už chceme naplno trénovat na ledové ploše. Stadion bude vytížený, ale snad se pro nás najde místo. Znovu plánujeme čtyři tréninky za týden, navíc chystáme přípravné zápasy,“ upřesňuje hlavní kouč.

Pomůže Filip Vlček?

Aktuální kádr není široký. Tvoří ho dva gólmani a devatenáct hráčů do pole. Z těch zkušenějších se vedle jmenovaných zřejmě zapojí útočník  David Ciboch, v záloze bude obránce David Pavlíček, který jako voják z povolání není úplně pánem svého času. Posilou se má stát šestadvacetiletý forvard Petr Hučko, jenž přichází do někdejšího královského města současně v roli mládežnického trenéra. Loni hrál druhou ligu ve Francii za Mont Blanc a sbíral minimálně bod na zápas. Předtím byl v dánském Herningu, okusil vysokoškolskou ligu v barvách Univerziry Karlovy i 2. ligu za Klášterec nad Ohří.    

Sezonu v píseckém dresu by mohl odstartovat odchovanec Filip Vlček. Po vyřešení osobních problémů bude postupně zatěžovat operované koleno a zřejmě se pokusí vybojovat návrat do budějovického Motoru, kde mu ještě nezavřeli dveře. „O Filipa bychom určitě stáli. Je to extrémně kvalitní hokejista. Řekl bych, že geniální. Záleží jen na jeho přístupu,“ komentuje Karel Herr, jemuž se hlásí zajímaví mladí hráči z Česka i zahraničí. Vzhledem k probíhajícím jednáním ale neprozradí jména. Další příchody mohou nastat po vypršení srpnových try outů v 1. lize. Odešel Václav Pašek, nejisté je pokračování Josefa Vlka, Lukáše Drdy či Jiřího Duchoně.

Písek vždycky patřil k jihočeským hokejovým baštám. V dávných časech se tady hrála dokonce nejvyšší domácí soutěž. Vyšla odtud dlouhá řada ligových borců a reprezentantů, vyrostli zde ambasadoři pro NHL. Nedávné období trochu otřáslo pozicí píseckého klubu, ale snaha o nápravu je víc, než patrná. „Funkci šéftrenéra mládeže zastává ambiciózní Jan Kudrna, k němuž se přidávají noví kvalitní trenéři. S týmy žáků, dorostu a juniorů se tady pracuje perfektně. Touto cestou by se písecký hokej mohl vrátit tam, kde byl. V kabině áčka si stanovíme interně cíl do příští sezony. Je brzy o tom mluvit, určitě však nechceme být poslední v tabulce,“ shrnují Karel Herr a Václav Šrámek.

Ladislav Lhota

Aktuální kádr IHC Písek pro 2. ligu:

Brankáři: Richard Kříž, Petr Král
Obránci:
Jan Marcelis, Šimon Červinský, Vladimír Hanus, Ondřej Hora, Martin Parýzek, Jan Polata, Aleš Suda, Jan Turek
Útočníci: Davic Ciboch, Martin Koupal, Václav Pouch, Tomáš Rod II, Petr Hučko, Martin Kodad, Jan Sýbek, Josef Urbanec, Jakub Volf, Karel Strnad, Adam Novák.

Domácí přípravná utkání IHC Písek:

13. srpna – HC David Servis (18:00)
22. srpna – HC Letci Letňany (18:30)
30. srpna – HC Milevsko (19:00)
1. září – Les Diables Rouges de Briancon (18:30)
2. září – 1. EV Weiden (16:00)

Krátké zprávy
21. 02. 2019 Extraliga dorostu, 2. část, skupina D, 14. kolo: Motor Č. Budějovice - BK Havlíčkův Brod 2:3 (0:0, 0:2, 1:1 - P 1:0). Góly a nahrávky domácích: 42. Kudrnáč (Kumpfmüller, Lukeš), 64. Dubský (Marhoun). Žďár nad Sázavou - HC Tábor 4:4 (1:1, 2:2, 1:0 - P 0:1). Góly a nahrávky Jihočechů: 7. Matašovský (Suchan, Janda), 25. Matašovský (Nevšímal, Janda), 31. Vavřík (Janda), 63. Nevšímal.
20. 02. 2019 Českobudějovický odchovanec Milan Gulaš v barvách Plzně zazářil v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy, když pěti góly a jednou asistencí pomohl k domácí výhře Škodovky nad Zlínem v poměru 9:2. K úspěšnému výsledku přispěli také písečtí odchovanci Jan Kovář (4 asistence) a Roman Vráblík (1 asistence).
19. 02. 2019 Do tréninkového procesu s A-týmem druholigového HC Tábor se zapojil dvacetiletý americký útočník Nick DiLisi, jenž v úvodu letošní sezony hrál třetí nejvyšší soutěž ve Švédsku za tým IFK Strömsund. Rodák z Pennsylvanie předtím účinkoval v juniorských soutěžích v USA. Jeho případné angažmá u Jordánu v příští sezoně bude otázkou dalších jednání.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web