Dotlačit puk za brankovou čáru je pořád problém. Motor podlehl Havířovu

19.10.2013

Budějovický Motor dal proti Havířovu jediný gól a domácí porážkou 1:2 završil první čtvrtinu druhé nejvyšší soutěže. V tabulce zůstává osmý se sedmnácti body, stejný počet má rovněž devátá Kadaň. Desátý Havířov a jedenáctý Šumperk zaostávají o jediný bod. Do druhé čtvrtiny vstoupí Jihočeši v pondělí 21. října, kdy vycestují do Havlíčkova Brodu.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Proti Havířovu, který byl posledním soupeřem, s nímž se ještě nepotkali v letošním ročníku, vyrukovali Budějovičtí s několika změnami v sestavě. Poprvé v boji o body se publiku v Budvar aréně představil brankář Hynek Kůdela. „Nebyla to žádná improvizace. Nasadili jsme Hynka podle plánu. Zasloužil si to a chytal výborně,“ uvedl kouč Radek Bělohlav. Do obrany se vrátil uzdravený David Pavlíček a do sedmičky beků se naopak nevešel Marek Posmyk, jemuž se nevydařilo předchozí utkání v Olomouci.

Zajímavé oživení nastalo v útočných řadách, kde se objevili dva mladí a perspektivní centři. Mezi křídly Kotalíkem a Skuhravým v první lajně se pohyboval osmnáctiletý Luboš Rob mladší, druhou řadu s Kuchejdou a Třetinou vedl třiadvacetiletý Tomáš Pitule. První se vrátil z hostování v Hradci Králové a nyní bude hostovat v Motoru (je kmenovým hráčem HC Č. Budějovice), druhý bude rovněž hostovat pod Černou věží s možností střídavého startu v extraligové Plzni, kde se mu zatím nepodařilo prorazit do základní sestavy.

Luboš Rob se prezentoval hokejovou šikovností a byl u několika ošemetných situací před havířovskou brankou. Tomáš Pitule uplaťnoval svůj důraz. „Luboš se udržel na puku a splnil všechno, co jsme od něho čekali. Má před sebou velkou budoucnost. Tomáš byl možná až moc aktivní a při jeho třetím vyloučení jsme inkasovali rozhodující gól. Ale vyžadoval jsem od něho tvrdou hru, kterou předvádí v Plzni, v tomto ohledu byl jeho výkon v pořádku,“ hodnotil Bělohlav.

Žádná krása
Na soupisku Motoru se tentokrát nevešel obránce Martin Semrád a útočníci Adam Přibyl a Eddie Turek, kteří společně s třetím gólmanem Ondřejem Bláhou ve stejný den posílili druholigový Vajgar Jindřichův Hradec. Krátce po zahájení duelu s Havířovem zazvonila tyčka za Kůdelovými zády po střele Martina Jakůbka. Po několika příležitostech na obou stranách ve 13. minutě domácí kapitán Aleš Kotalík nahodil puk směrem k havířovské kleci, brankář Lukáš Daneček nesrazil včas betony k sobě a Motor vedl.

Pokračoval urputný boj, který postrádal jakoukoliv hokejovou krásu. Obranné systémy pracovaly mnohem důkladněji než útočné, ani jeden ze soupeřů nedokázal těžit z přesilovek. Krátce po polovině hrací doby se hostům vyplatila bojovnost. Na chvilku rozhodili budějovickou defenzivu a nekrytý Rostislav Marosz zblízka vyrovnal. Tým AZetu viditelně ožil, ale hráči ze severu Moravy řádně zaměstnali brankáře Kůdelu až v úvodu třetího dějství, kdy při vyloučení Zdeňka Ondřeje dvakrát zahrozil střelec Marosz.

Hosté měli mírně navrch a gólem z přesilovky nakonec rozhodli o hubeném vítězství. Švihem od modré čáry se trefil obránce Daniel Graca, přičemž Hynek Kůdela měl zřejmě zakrytý výhled. Domácím nepomohla k vyrovnání ani skoro minutová power play. „Byl to vyrovnaný zápas až na první třetinu, kdy nás domácí dostali pod tlak. V závěru jsme měli více štěstí. Také my se potýkáme s koncovkou. Naši hráči teprve získávají zkušenosti s touto soutěží po příchodu z 2. ligy,“ pravil havířovský kouč Stanislav Sztefek.

Budějovický celek nenavázal na střelecké probuzení z předchozího domácího duelu s Mladou Boleslaví, ve kterém dal pět gólů. Následně v Olomouci skóroval jen dvakrát a to nestačilo na body, stejně jako jediná trefa proti Havířovu. „Dokázali jsme hrát náš nátlakový hokej pouze v první třetině. Hosté se od poloviny zápasu rozjeli a přebruslovali nás. Pořád se trápíme v přesilovkách. Kdybychom je využívali, bylo by to pro nás jednodušší,“ povzdechl si Radek Bělohlav.

1. liga, 13. kolo

HC Motor Č. Budějovice – HC AZ Havířov 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly: 13. Kotalík (L. Rob ml.) – 32. Marosz (Kolařík, Klimíček), 56. Graca (Říčka).
Rozhodčí: Mertl – Kreuzer, Polonyi.
Vyloučení: 6:6.
Diváci: 3 802.
HC Motor: Kůdela – Jan Novák, Moravec, Vráblík, Kříž, Chmelíř, Pavlíček, Prokop – Kotalík, L. Rob ml., Skuhravý, Kuchejda, Pitule, Třetina, Ferebauer, Vaniš, Bárta, Mavrojanidis, Šachl, Ondřej. Trenéři Radek Bělohlav a Jaroslav Jágr.