Strhující úvod zajistil Motoru body proti poslednímu celku v tabulce

18.09.2013

Hokejisté Českých Budějovic a Šumperka doposud nikdy nesoupeřili v mistrovské soutěži. Historii vzájemných utkání začali psát teprve ve třetím kole letošního ročníku 1. ligy. Domácí Motor vedl po pěti minutách hry 3:0. Zasadil Moravanům úder, na který nenašli odpověď, přestože v dalším průběhu neurovnaného boje měli větší počet šancí. Výborně chytající Dominik Halmoši byl však nepřekonatelnou překážkou.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Zápasu předcházela minuta ticha za zesnulého boxerského šampióna Josefa Němce. Skóre otevřel z přesilovky čistým průstřelem od modré čáry budějovický kapitán Aleš Kotalík. Potom se zblízka prosadil Zdeněk Ondřej a třetí gól v rozmezí tří minut a jednadvaceti vteřin přidal švihem z levého kruhu Jiří Bárta. Na časomíře svítila pátá minuta a šumperský kouč Radek Kučera sáhl k oddechovému času.

„Nebyli jsme důslední v osobních soubojích. Hráči to podcenili a z toho pramenily chyby, které dostaly soupeře na koně,“ smutnil Kučera. Brankostroj Motoru se přesto zastavil. V sedmé minutě ještě Kotalík trefil tyčku a potom padl jediný gól, který zaznamenal obránce Jan Novák v prostředním dějství střelou od modré čáry. Postaral se o druhou využitou přesilovku. Výkon Motoru však budil rozpaky. Nepřesné rozehrávky, zbytečné ztráty kotoučů, bezhlavé vjíždění do ofsajdové pozice a další herní neduhy vpravdě nezasluhovaly potlesk.

Více střeleckých příležitostí si paradoxně vytvořili hráči Šumperka, přestože trpěli nesehraností podobně jako jejich hostitelé a navíc za nimi výrazně zaostávali v individuální technické vyspělosti. Obrovskou šanci měl ve 46. minutě extraligou protřelý veterán Karel Plášek, který na útočné modré čáře sebral puk nepozornému Melkovi a řítil se sám na Halmošiho. Budějovický gólman ale bravurně zvládl situaci. Zneškodnil i nebezpečné pokusy Michala Hlinky, Půhoného či Staňka.

Ve 47. minutě si rovněž domácí trenéři vyžádali oddechový čas. „Naše hra byla místy hodně nezodpovědná. Je trestuhodné, když hostující tým jede pětkrát nebo šestkrát ve dvou na jednoho,“ kabonil se Radek Bělohlav nad projevem svých svěřenců v barvách Motoru. Publikum přesto ocenilo výsledek 4:0 dlouhou sérií mexických vln a bouřlivým skandováním. Po skončení zápasu si diváci vyvolali hráče ze šaten zpátky na ledovou plochu a užili si s nimi děkovačku po prvním domácím vítězství v letošní sezoně.

1. liga, 3. kolo
HC Motor Č. Budějovice – HC Salith Šumperk 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)

Góly: 2. Kotalík (Jan Novák), 3. Ondřej (Kuchejda), 5. Bárta (Semrád), 35. Jan Novák (Moravec, Kotalík).
Rozhodčí: Doležal – Kreuzer, Polonyi.
Vyloučení: 6:7.
Využití: 2:0.
Diváci: 4 185.
HC Motor: Halmoši – Jan Novák, Moravec, Posmyk, Vráblík, Semrád, Kříž, Prokop – Kotalík, Skuhravý, Třetina, Bárta, Melka, E. Turek, Kuchejda, Šachl, Ondřej, Ferebauer, Přibyl, Vaniš. Trenéři Radek Bělohlav a Jaroslav Jágr.