Vůle a bojovnost slavily úspěch. Motor v 1. lize překonal Ústecké Lvy

16.11.2013

Pod vedením nového hlavního kouče Jaroslava Jágra se budějovičtí hráči od počátku aktivně pustili do velmi dobře zorganizovaného soupeře a korunovali své úsilí vedoucím gólem ve druhém dějství. Oba týmy se potom vystřídaly ve vedení, které si nakonec udrželi Jihočeši, přestože v závěru se museli třikrát bránit v soupeřově přesilovce .

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Utkání se hrálo v sobotu od čtyř hodin odpoledne kvůli návaznosti na volejbalovou extraligu mezi Jihostrojem a Ostravou. Tento duel nakonec po zásahu České televize našel nový termín až v pondělí od půl deváté večer… V domácí sestavě se poprvé po návratu z Polska objevil zkušený obránce Ivo Kotaška a v roli hlavních koučů se proti sobě postavili dva bývalí vynikající brankáři: Jaroslav Jágr na straně Motoru a Jaromír Šindel u kormidla Ústeckých Lvů.

Domácí si pokazili vstup do zápasu dvěma vyloučeními (první šel za katr v polovině 4. minuty navrátilec Kotaška), ale při šancích Václava Meidla, Daniela Boháče a Tomáše Vávry je podržel pozorný gólman Hynek Kůdela. Před ústeckým brankářem Janem Dlouhým neúspěšně operovali Václav Skuhravý, Petr Šachl, David Kuchejda či Jiří Moravec. Rovněž začátek druhého dějství přinesl několik nedokončených situací před oběma brankovišti.

Hráčům Motoru se vyplatila neúnavná práce po celém kluzišti a permanentní snaha přetlačit hostující tým, který předváděl jednodušší a přímočařejší způsob boje s využitím fyzických dispozic celé řady urostlých hokejistů. Nezištnou zpětnou přihrávku Davida Kuchejdy využil k dosažení vedoucího gólu Zdeněk Ondřej, jenže Severočeši z rychlé akce stihli vyrovnat ještě před koncem druhé třetiny.

Šindel se zlobil
Po půldruhé minutě ukrojené ze třetí části zápasu napřáhl za modrou čarou Jakub Pořický a hosté otočili stav. Gólman Kůdela se v tu chvíli možná klepal obavami, že při svém třetím letošním vystoupení na ledě Budvar arény zažije třetí porážku v poměru 1:2. Jeho spoluhráči však nepřipustili takový výsledek. Šest vteřin trestu hostujícího kapitána Zbyňka Skleničky stačilo Václavu Skuhravému k vyrovnání, kterého dosáhl tečí Kotalíkova nahození.

Za dalších padesát osm vteřin poslal Petr Šachl z levé strany kotouč do ústeckého brankoviště, kde obránce Brož zaklíněný s budějovickým Ondřejem nešťastně bruslí přesměroval puk do vlastní klece. Potom se domácí nechali lacino třikrát vyloučit, přes půl minuty hráli dokonce ve třech. Sice se ubránili, ale při stejném počtu hráčů v 53. minutě dopravili Lvi kotouč potřetí za Kůdelova záda. Rozhodčí po poradě neuznali gól, naopak vyloučili Jana Alinče za podražení.

Tato situace hodně rozzlobila Jaromíra Šindela. „Podle mě to byl jasný gól a žádný faul, když se dva domácí hráči srazili za bránou. Zápas jsme si ale prohráli sami tím, že jsme si během jedné minuty nechali dát dva góly,“ pravil někdejší strážce reprezentační branky. Budějovičtí pak měli ještě vyloučeného Václava Skuhravého, ale přežili oslabení bez úhony. Minutu a sedm vteřin před třetí sirénou šel na hanbu ústecký Jakub Grin a připravil svůj tým o možnost zkusit power play.

Trenér vítězného celku Jaroslav Jágr byl spokojený s výsledkem, z jeho výrazu však bylo patrné, že prožil pořádné nervy. „Do zápasu jsme připravili poměrně dost taktických změn a myslím, že hráči je celkem zvládli. V minulých zápasech nás soupeři často přečíslovali. Dnes se to ústeckému týmu povedlo jenom dvakrát a neměl ani tolik vyložených šancí,“ nacházel Jágr pozitiva v utkání, které jeho svěřenci především ubojovali nezměrnou vůlí.

1. liga, 23. kolo

HC Motor Č. Budějovice – HC Slovan Ústečtí Lvi 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Góly: 29. Ondřej (Kuchejda), 47. Skuhravý (Kotalík, Vaniš), 48. Šachl (Moravec) – 37. Vávra (Roubík, Sklenička), 42. Pořický (Kloz).
Rozhodčí: Schmejkal, Souček – Šperl, Zíka.
Vyloučení: 6:5.
Využití: 1:0.
Diváci: 3 828.
HC Motor: Kůdela – Jan Novák, L. Kříž, Chmelíř, Moravec, Kotaška, Prokop – Třetina, Kotalík, Skuhravý, Kuchejda, Šachl, Ondřej, Ferebauer, Přibyl (41. Šperger), Vaniš. Trenéři Jaroslav Jágr a Radek Bělohlav.
Hráno 16. listopadu.

Ladislav Lhota

26. 04. 2024 První změnu před blížícím se začátkem letní přípravy oznámil druholigový IHC Králové Písek. Na střídačce nebude pokračovat po vzájemné dohodě dosavadní hlavní kouč Milan Mazanec.
25. 04. 2024 Trenéři Jakub Grof a Richard Lobo v druholigovém A-týmu HC Tábor nepočítají do příští sezony s devíti hráči dosavadního kádru. Vedle veteránů Kamila Černého a Rudolfa Huny, kteří ohlásili konec aktivní kariéry, nezůstanou ani brankář David Gába, obránce Miloslav Jáchym, útočníci Radek Seidl, Ondřej Šulek, Adam Zeman, Patrik Zayml a univerzál Petr Zíb.
25. 04. 2024 Písecký odchovanec Jan Skok, jenž aktuálně působí v barvách Plzně, po absolvované přípravě zůstal s reprezentačním týmem U18 na MS ve Finsku pouze jako osmý obránce v roli čekatele pro případ zranění některého z kolegů. Pozici v kádru si naopak udržel gólman Matyáš Mařík z Motoru a exbudějovický útočník Samuel Drančák. Češi vstoupili do šampionátu 25. dubna vítězstvím 3:0 nad Švýcarskem.