Jáchyma Kondelíka spojili trenéři do lajny s Flekem a Beránkem. Zapíší ho na soupisku?

08.05.2024


Podaří se to? Extraligový či prvoligový tým Českých Budějovic už dlouhých dvanáct let neměl hráčské zastoupení v české sestavě na mistrovství světa. Naposledy takto reprezentoval gólman Jakub Kovář ve Stockholmu a Helsinkách 2012. Loni nastoupil v Rize budějovický útočník Mārtiņš Dzierkals, jenže v barvách Lotyšska. Aktuálně se připravuje s výběrem kouče Radima Rulíka čtyřiadvacetiletý centr Jáchym Kondelík a jde jen o to, zda bude zapsaný na soupisku.


PRAHA – Přípravné období se stalo minulostí. Český národní tým od úterý 7. května trénuje na ledě O2 arény, kde v pátek 10. května vstoupí do šampionátu zápasem proti Finsku (20.20 hodin). Po turnaji Betano Hockey Games, který uzavřel sérii Euro Hockey Tour a skončil fiaskem domácích hokejistů, oznámil trenérský štáb finální nominaci, v níž nechyběl ani reprezentační nováček Jáchym Kondelík z extraligového Banes Motoru (letos 51 utkání včetně play off, 15 gólů a 32 asistencí). „Když člověk uslyší svoje jméno, tak je ohromně šťastný. Nečekal jsem to. Původně jsem myslel, že budu někde na dovolené, ale tohle je krásná změna plánu. Užívám si tady každý den,“ svěřil se.

Rodák z německého Hannoveru, kde jeho táta Roman chytal za klub Indians, vyrůstal od deseti let v mládeži Motoru. Reprezentoval na světových šampionátech U18 a U20, ale ztratil se z očí domácím fanouškům. Od roku 2016 do loňského října působil v zámoří, kde okusil univerzitní soutěže a nakonec AHL v barvách Milwaukee, farmy Nashvillu, kterým byl draftovaný. Pozvánku do elitního českého výběru dostal až před nedávnými zápasy v rámci Euro Hockey Challenge a Euro Hockey Tour. Nastoupil do šesti duelů, zapsal si čtyři kanadské body za gól a tři asistence. Zlomil přitom tři hokejky. „Udělám maximum, abych zůstal v týmu co nejdéle,“ sliboval v útrobách O2 Arény.

Nemohl ani dospat

Při svojí výšce 201 centimetrů prokazuje velkou šikovnost a přehled. Nesmírně cennou práci odvádí před brankou soupeře i v rozích kluziště, je užitečný v přesilovkách a oslabeních. Velmi se těšil na poslední tréninky před startem pražského mistrovství světa. „Nemohl jsem ani dospat. Je to pro mě obrovský zážitek. Vážím si toho, že mohu být součástí týmu. Beru to trochu jako odměnu za práci, kterou vkládám do hokeje dvacet let. Ale popravdě, ještě mi to všechno úplně nedochází. Možná, že si to plně uvědomím, až skončí vrchol sezony. Doufám, že mi zůstanou krásné vzpomínky,“ zasnil se borec, jenž svého času zvažoval, že by měl větší šance v německé reprezentaci.

Na srazu v libeňské hale si čeští hokejisté už nemohli připouštět turnajový neúspěch z brněnského ledu. Opadlo zklamání? „Myslím, že úplně,“ ujistil Jáchym Kondelík. „V Brně to byla jenom příprava. Sloužila k tomu, abychom něco natrénovali. Tréninky byly těžké. Divil jsem se, že mohly být tak intenzivní, když tam bylo tolik hráčů. Tři nebo čtyři lajny hrály proti sobě, každý trénink mi připdal jako zápas,“ popisoval přípravu absolvovanou v jihomoravské metropoli. V Praze jej trénéři spojili s křídly Jakubem Flekem a Ondřejem Beránkem. „Nejsem úplně nejrychlejší, ale dostal jsem k sobě dva velice rychlé kluky a fantastické hokejisty,“ liboval si. 

(red)


Krátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie