Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam reprezentačních utkání

13.01.2022


Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam utkání, která se nyní považují za reprezentační. Dřívější přehledy vycházely z rozličných kritérií. Uplatňovaly se v nich nestejné přístupy a uváděly rozdílné počty zápasů. Na základě oficiálního seznamu budou upravené i další historické statistiky. Česká a československá reprezentace, přesněji A-tým, má na kontě celkem 1993 oficiálních duelů za dobu od ledna roku 1909 do prosince roku 2021.


PRAHA – Při přípravě seznamu bylo s využitím dobových pramenů přezkoumáno 2 011 utkání z období 1909–2021. V minulosti se lišilo posouzení u dvaceti osmi zápasů – aktuálně se jim věnovala zvláštní pozornost. Pro poválečné období se jako mezistátní uznaly zápasy, které se hrály s oficiálním statusem, čili vždy obě členské federace IIHF k nim nominovaly A–mužstva a nastoupili v nich výhradně hráči splňující podmínku státní příslušnosti pro účast na vrcholných turnajích. V předválečném období, kdy se teprve utvářela a měnila pravidla, byl status zápasu posouzený podle tehdy platného výkladu, přístupu národních federací a sestav, ve kterých nastoupili soupeři.

Na základě uvedených kritérií došlo k vyřazení šesti zápasů z let 1930–1948, v nichž v dresu Rakouska, Francie a Československa nastoupili hokejisté nesplňující podmínku státní příslušnosti (v našem případě Harry Bate, Mike Buckna, Stephen Beda). Doplnila se čtyři utkání z období 1922–1931 se Švédskem, Francií a Kanadou, stejně jako šest zápasů, které sehrál výběr Protektorátu Čechy a Morava s Německem, Slovenskem, Itálií a Maďarskem v roce 1940. Podle schváleného seznamu se upraví také počty reprezentačních startů u jednotlivých hokejistů, počty vstřelených gólů a bilance národního mužstva s jeho protivníky.

Na vzniku seznamu se rozhodující měrou podílel badatel a publicista Tomáš Kučera. Podněty, komentářem a připomínkami přispěli další odborníci, mj. Robert Záruba z České televize. Premiérové vystoupení hokejové reprezentace se datuje k 23. lednu 1909, kdy mužstvo vystupující pod hlavičkou Čechy (naše země oficiálně patřila do Rakousko–uherské monarchie) na turnaji v Chamonix podlehlo domácí Francii 1:8. Autorem prvního gólu se stal Jan Arnold Palouš, rodák z Českých Budějovic. Zatím poslední zápas absolvoval tým České republiky na Channel One Cupu v Moskvě 19. prosince 2021 a podlehl Švédsku 2:3. Nastoupili Jihočeši Šimon Hrubec, Milan Gulaš, Jan Kovář a Lukáš Sedlák.    

Ladislav Lhota
(s využitím Tiskové zprávy Českého hokeje)


Krátké zprávy
25. 04. 2024 Písecký odchovanec Jan Skok, jenž aktuálně působí v barvách Plzně, po absolvované přípravě zůstane s reprezentačním týmem U18 na MS ve Finsku pouze jako osmý obránce v roli čekatele pro případ zranění některého z kolegů. Pozici v sestavě si naopak udržel gólman Matyáš Mařík z Motoru a exbudějovický útočník Samuel Drančák. Češi vstoupí do šampionátu 25. dubna zápasem proti Švýcarsku.
25. 04. 2024 Vedení extraligového Banes Motoru oficiálně potvrdilo příchod brankáře Milana Kloučka (25), jenž působil v klubu již v postupové sezoně 2019-20 a naposledy chytal za Plzeň. Pod Černou věží podepsal smlouvu na jeden rok s dvouletou opcí. O jeho chystaném příchodu jsme poprvé informovali v článku o sedmém semifinále extraligy 28. března.
24. 04. 2024 Dvojnásobný mistr světa a později také budějovický trenér Antonín Stavjaňa přivedl jako šéf střídačky aktuálně mužstvo Nitry k mistrovskému titulu ve slovenské extralize, přestože jeho svěřenci postoupili do play off až z 8. místa.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie