Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam reprezentačních utkání

13.01.2022


Výkonný výbor Českého hokeje schválil oficiální seznam utkání, která se nyní považují za reprezentační. Dřívější přehledy vycházely z rozličných kritérií. Uplatňovaly se v nich nestejné přístupy a uváděly rozdílné počty zápasů. Na základě oficiálního seznamu budou upravené i další historické statistiky. Česká a československá reprezentace, přesněji A-tým, má na kontě celkem 1993 oficiálních duelů za dobu od ledna roku 1909 do prosince roku 2021.


PRAHA – Při přípravě seznamu bylo s využitím dobových pramenů přezkoumáno 2 011 utkání z období 1909–2021. V minulosti se lišilo posouzení u dvaceti osmi zápasů – aktuálně se jim věnovala zvláštní pozornost. Pro poválečné období se jako mezistátní uznaly zápasy, které se hrály s oficiálním statusem, čili vždy obě členské federace IIHF k nim nominovaly A–mužstva a nastoupili v nich výhradně hráči splňující podmínku státní příslušnosti pro účast na vrcholných turnajích. V předválečném období, kdy se teprve utvářela a měnila pravidla, byl status zápasu posouzený podle tehdy platného výkladu, přístupu národních federací a sestav, ve kterých nastoupili soupeři.

Na základě uvedených kritérií došlo k vyřazení šesti zápasů z let 1930–1948, v nichž v dresu Rakouska, Francie a Československa nastoupili hokejisté nesplňující podmínku státní příslušnosti (v našem případě Harry Bate, Mike Buckna, Stephen Beda). Doplnila se čtyři utkání z období 1922–1931 se Švédskem, Francií a Kanadou, stejně jako šest zápasů, které sehrál výběr Protektorátu Čechy a Morava s Německem, Slovenskem, Itálií a Maďarskem v roce 1940. Podle schváleného seznamu se upraví také počty reprezentačních startů u jednotlivých hokejistů, počty vstřelených gólů a bilance národního mužstva s jeho protivníky.

Na vzniku seznamu se rozhodující měrou podílel historik a publicista Tomáš Kučera. Podněty, komentářem a připomínkami přispěli další odborníci, mj. Robert Záruba z České televize. Premiérové vystoupení hokejové reprezentace se datuje k 23. lednu 1909, kdy mužstvo vystupující pod hlavičkou Čechy (naše země oficiálně patřila do Rakousko–uherské monarchie) na turnaji v Chamonix podlehlo domácí Francii 1:8. Autorem prvního gólu se stal Jan Arnold Palouš, rodák z Českých Budějovic. Zatím poslední zápas absolvoval tým České republiky na Channel One Cupu v Moskvě 19. prosince 2021 a podlehl Švédsku 2:3. Nastoupili Jihočeši Šimon Hrubec, Milan Gulaš, Jan Kovář a Lukáš Sedlák.    

Ladislav Lhota
(s využitím Tiskové zprávy Českého hokeje)


Krátké zprávy
01. 06. 2023 Dvacetiletí útočníci Alexandr Remeš a David Putz, kteří v uplynulé sezoně nosili dres juniorky Motoru Č. Budějovice, zkoušejí v letní přípravě vybojovat místo v kádru druholigového A-týmu Pirátů Chomutov.
01. 06. 2023 Druholigový HC Tábor zveřejnil program letních přípravných utkání. Za soupeře bude mít Horáckou Slavii Třebíč (venku 3. srpna), Duklu Jihlava (doma 8. 8. a v Pelhřimově 10. 8.), Piráty Chomutov (venku 15. 8. a doma 5. 9.), BK Havlíčkův Brod (doma 24. 8. a venku 12. 9.), Baník Příbram (venku 29. 8. a 20. 9.).
31. 05. 2023 Hokejisté z Krajské ligy se ukázali na hokejbalovém Vltava Cupu 2023 uspořádaném na hřišti budějovického Pedagogu poslední květnovou sobotu. Ve finále zvítězil tým HBC Rams nad HC Libníč Minions v jedenácté sérii nájezdů. V základní hrací době nepadl gól. Nejlepším střelcem turnaje se stal Frederic Hakl, přes zimu útočník Slavoje Č. Krumlov, brankářem Jaroslav Hembera.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie