Stanleyův pohár se objevil po sedmnácti létech v Písku. Přivezl ho zdejší odchovanec Jan Rutta

02.09.2021


Stanleyův pohár, nejcennější klubová trofej hokejového světa, se vrátil po třech létech do České republiky a po sedmnácti do jihočeského Písku. V roce 2004 přivezl „stříbrný křapáč“ do města nad Otavou zdejší odchovanec (nikoliv rodák) Stanislav Neckář, jenž nastupoval v obraně Tampy Bay Lightning. Barvy stejného klubu hájil při vítězstvích v roce 2020 a 2021 také jeho následovník Jan Rutta, písecký odchovanec a rodák.


PÍSEK – Pohár, o který se bojuje na severoamerickém kontinentu od roku 1893 a nese na stále se zvětšujícím podstavci také jména dvaceti osmi českých vítězů (z Jihočechů uspěl třikrát Jaroslav Pouzar s Edmontonem Oilers, jednou Roman Turek s Dallasem Stars, jednou zmiňovaný Stanislav Neckář a poslední dva ročníky vyhrál Jan Rutta), přivezli do naší vlasti naposledy v roce 2018 Michal Kempný a Jakub Vrána, kteří pomohli k triumfu Washingtonu Capitals. Loni se kvůli pandemii covidu-19 cenná trofej vůbec nepřevážela do Evropy. Mužstvo Tampy Bay však letos obhájilo prvenství a rozvolněná hygienická opatření již dovolila evropským hráčům ukázat patnáctikilovou „mísu na salát“ i doma.  

Letošní cesta Stanleyova poháru vedla z východoslovenských Košic, kde se pochlubil svým úspěchem Erik Černák, do Frýdku-Místku za Ondřejem Palátem a odtud již na český jih. Obránce Jan Rutta s trofejí na klíně přistál na letišti ve Strakonicích 2. září v časných dopoledních hodinách a spolu se dvěma zámořskými bodyguardy přepravili vzácný artefakt do Písku. Dvojnásobný vítěz byl v Kulturním domě na nábřeží 1. máje nejprve krátce k dispozici novinářům a poté se v přilehlé zahradě od jedenácti do dvanácti hodin věnoval fanouškům, z nichž valnou část tvořili písečtí hokejoví mládežníci. K dispozici byly podepsané kartičky a lidé se mohli vyfotit s pohárem.

Jan Rutta prozradil, že k hokeji ho přivedl tatínek. Na píseckém zimáku mu uvázal brusle a tím položil základ k jeho kariéře. „Dnešní den je pro mě suprový. Mám obrovskou radost, že můžu v Písku ukázat Stanley Cup. Loni to nebylo možné. Oslavy v zámoří jsme ale před rokem neošidili. Na Floridě nebyla moc přísná protipandemická opatření. Letos se to vylepšilo tím, že se hrálo před diváky, kteří mohli s námi sdílet vítězné pocity hned po rozhodujícím utkání s Montrealem,“ prozradil úspěšný hokejista, jenž přijal od zástupců mládeže IHC Králové Písek dres s číslem 44 a také roušku s píseckým znakem od starostky Evy Vanžurové. Potom odvezl pohár do svého bydliště v Praze.  

Ladislav LhotaKrátké zprávy
04. 02. 2023 Extraliga dorostu, o účast v play off, 16. kolo: Motor Č. Budějovice - BK Havlíčkův Brod 10:4 (5:0, 4:1, 1:3). Góly a nahrávky domácích: 1. Humeník (Aulický, Drančák), 1. Postl (A. Šimon, Palán), 5. Šíma (A. Šimon, Palán), 11. J. Lukáš, 12. Hoch (S. Pánek), 35. Drančák (Humeník, Aulický), 36. A. Šimon (Postl, Palán), 38. Aulický (Humeník, Drančák), 40. A. Šimon, 54. Aulický (Humeník, J. Lukáš). HC Tábor - HC Dukla Jihlava 0:4 (0:1, 0:3, 0:0).
03. 02. 2023 Liga dorostu, 29. kolo: IHC Králové Písek - HC Kobra Praha 4:2 (2:0, 1:0, 1:2). Góly a nahrávky domácích: 18. Škrdlant (Hanzák), 20. Hanzák, 37. Pártl (Smetana), 60. Škrdlant (Hanzlík).
03. 02. 2023 Liga juniorů, 33. kolo: AZ Havířov - IHC Králové Písek 1:2 (0:2, 1:0, 0:0). Góly a nahrávky vítězného celku: 3. Kaiser (Hlaváček), 11. Cháb (Sládek). HC RT Torax Poruba - Motor Č. Budějovice 5:2 (1:2, 2:0, 2:0). Góly a nahrávky poražených: 1. M. Kříž (Putz, Remeš), 17. A. Turek (Pitel, Sochor).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie