Příběh (ze) staré fotografie (8): Jiří Hála překonal Hniličku za Motor i za Rakousko

27.12.2021


Urostlý bek. Samá ruka, samá noha. Tak vnímali fanoušci Jiřího Hálu (30. 6. 1972), jehož předností byla aktivní podpora ofenzívy. Hokejově vyrůstal v rodných Českých Budějovicích. V mládežnickém období střídal dresy Motoru a KDPM, na profesionální scénu vstoupil v motorácké sestavě. Premiéru v sezoně 1990–91 zvládl bravurně. Při prvním střídání pověsil kotouč za záda kladenského Milana Hniličky. A nebylo to naposledy, co překonal hvězdného gólmana.


Č. BUDĚJOVICE – Ve třetím kole československé federální ligy, které se hrálo 16. září 1990, nastoupil Motor proti Kladnu ke druhému domácímu utkání. Vítězství 2:1 bylo pro Jihočechy v sezoně premiérové. Osmnáctiletý Jiří Hála při svém debutu ukrojil pětadvacet vteřin z prvního střídání, nabruslil v roli falešného křídla do soupeřova pásma a po přihrávce Jana Bláhy (posléze autor druhého gólu) chladnokrevně otevřel skóre. V časopisu Hokejklub stálo: „Při nedostatku obránců se na ligovém ledě nečekaně objevil dorostenec Jiří Hála, pro kterého v uplynulé sezoně nebylo místo v dorostu Motoru a musel hostovat v KDPM. Jeho vstup do nejvyšší soutěže byl raketový.“

Hálova kariéra se rozbíhala mezi jihočeskými mantinely. Prožil s Motorem sestup, ale v následujícím ročníku 1991–92 pomohl k návratu do nejvyššího ligového patra. Další sezonu přidal v barvách VS Tábor. Na období 1993 až 1995 se vrátil do kádru budějovického týmu a průběžně hostoval na táborském ledě. S bronzovou extraligovou medailí na krku se vypravil do Rakouska, kde strávil zbytek kariéry. Nastupoval za SV Silz, Tiroler Wasserkraft Innsbruck, Vienna Capitals, Black Wings Linz, EC Graz 99ers, EHC Wattens Pinguins, SV Silz Bulls a po tříleté pauze naskočil v sezoně 2014–15 ke třem duelům za čerstvě založený Kapfenberg Steelers, kde byl zároveň manažerem.

Unikl mu šampionát

Vedle českého občanství získal Jiří Hála po čase i rakouský pas. Na vrcholku svojí možná nejlepší sezony 2004–05 debutoval v národním mužstvu našich jižních sousedů. Prošel přípravnými zápasy proti Itálii a České republice a náležel k adeptům účasti na MS 2005, které se konalo ve Vídni a Innsbrucku. Leč nedosáhl na tento cíl. První souboj Česko – Rakousko v Břeclavi vyhráli domácí 7:0, odvetu ve Znojmě jen hubeným rozdílem 5:4. Brankáře Milana Hniličku dvakrát překonal rodák z Českých Budějovic. Poprvé ze sóla ve 20. minutě srovnával na 1:1, podruhé z dorážky ve 37. minutě dával na 3:3 a zařídil pokračování výsledkového dramatu.

Vystoupení Jiřího Hály v červenobílém dresu s černou rakouskou orlicí nebylo úplnou raritou. Prvním naturalizovaným cizincem, který se začlenil do národního týmu Rakouska, se stal v sezoně 1973–74 českobudějovický rodák František Kotnauer (13. 9. 1953). Příslušník silného ročníku, do něhož patřili Michal Vondrka st., Václav Prospal st., Stanislav Neckář st., Jiří Šrámek, Josef Vondráček či Jiří Fedur vyrůstal ve Slavoji a Motoru, za dorost hrál po boku Jaroslava Pouzara. V sedmnácti se vysmýkl komunistickému režimu a zvolil rakouský exil. Hrál za týmy Lince, Salcburku, Feldkirchu, Kapfenbergu, Dornbirnu a Lustenau. Rakousko reprezentoval na pěti MS skupiny B.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
20. 09. 2023 Na tiskové konferenci před startem 2. ligy oznámil svazový prezident Alois Hadamczik, že každý klub obdrží od ČSLH půl milionu korun ve dvou splátkách. První platbu slíbil prezident provést v polovině října, druhou do konce listopadu.
19. 09. 2023 Generálka na 2. ligu: BK Havlíčkův Brod - IHC Králové Písek 6:4 (0:2, 3:1, 3:1). Góly a nahrávky Jihočechů: 5. Matiášek (Koupal), 8. L. Volf (Radoš, Matiášek), 35. Gracholskij (Vajner), 48. Gracholskij. Sestava: R. Kříž - Hanus, Radoš, Vajner, Šilhan, J. Turek, L. Pavlát, Kurfürst - Rousek, L. Volf, Matiášek, J. Pouzar ml., Koupal, Ženíšek, Gracholskij, Hollar, F. Kolář, M. Novotný, Václ. Brož, Andrle.
19. 09. 2023 Nadcházející ročník 2. ligy se dočká výrazné novinky v podobě Utkání hvězd, které se uskuteční v Příbrami 27. ledna 2024. Nastoupí proti sobě výběry západní a východní skupiny. Vítěz třetí nejvyšší soutěže převezme zbrusu nový pohár z dílny uměleckého kováře Ondřeje Klíra.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie