Příběh (ze) staré fotografie (4): Na zájezdu ve Východním Německu nejlépe mířil František Rob

04.03.2021


Hokejisté českobudějovického Slavoje neslavně spadli do druhé nejvyšší soutěže a nemohou tušit, že návrat se jim podaří až za pět let. V přípravě na boje o body se jim náramně hodí zájezd do tehdejšího Východního Německa (Německé demokratické republiky) od 15. do 24. října 1963, kde sehrají čtyři turnajové a jeden přátelský zápas. Poměří se s Němci, Švédy a Finy. Nejlepší střeleckou mušku prokáže František Rob spolu Josefem Buřičem (oba 4 góly).


Č. BUDĚJOVICE – V předchozím ročníku 1962–63 slavojáci ostudně opustili československou elitu se ziskem pouhých čtyř bodů za čtyři shodné remízy 4:4. Prohráli dvacet osm zápasů z dvaatřiceti, což se trochu podobá covidové sezoně 2020–21, která byla, teď už lze říci, naštěstí pro Madeta Motor, dopředu prohlášená za nesestupovou. Ale vraťme se do roku třiašedesátého. Mužstvo pod vedením kouče Vlastimila Hajšmana míří do okresního města Weisswasseru ve  východním Sasku, kde absolvuje 4. ročník Poháru sklářů na nekrytém, ale moderně vybaveném Kunsteisstadionu Wilhelma Piecka (komunistický prezident NDR) s kapacitou dvanáct tisíc diváků.

V zahajovacím utkání podlehne budějovický tým 3:5 domácímu Dynamu Weisswasser (dnes pokračuje v tradici klub Lausitzer Füchse na úrovni 2. bundesligy), které obhajovalo východoněmecký mistrovský titul. Potom Slavoj zdolá 3:2 švédský Djurgaarden Stockholm se slavnou obrannou dvojicí Lasse Björn – Roland Stoltz a tento výsledek se stane majstrštykem německého zájezdu. Následuje porážka 2:4 od Dynama Berlín (v periodě 1970 až 1990 se u našich sousedů hrála dvoučlenná liga s oběma zmiňovanými Dynamy, světová kuriozita) a vítězství 7:1 nad outsiderem z finského Tampere. Tečku za výletem udělá přípravný duel s TSC Berlín 5:7 a návštěva berlínské ZOO.   

Kanonýr stál u zrodu dynastie    

Prvenství v turnaji díky lepšímu skóre patřilo Djurgaardenu před Weisswasserem, budějovickým Slavojem, Dynamem Berlín a nebodujícími Finy. Jihočeši hráli ve složení: Vodička – Španinger, Bauer, B. Ťoupal, Jirků, Jan Šrámek – Neumaier, Hönig, Šembera, Pártl, Pražák, Buřič, R. Houfek, Fr. Rob, Maxa a Madar. Na fotografii z úvodního vystoupení proti Dynamu Weisswasser – zápasy Poháru sklářů sledovala v průměru tisícovka fanoušků, což jako slabou návštěvu kritizoval domácí tisk – vidíme v akci třetí útok Jihočechů vedený Františkem Robem, který měl na křídlech Rudolfa Houfka a Jana Maxu (objektiv je zachytil zleva).

Kanonýrem Slavoje na německém ledě spolu s Josefem Buřičem byl čtyřgólový František Rob (1939 – 2017), nejstarší člen košaté hokejové dynastie. Pocházel z Plava u Českých Budějovic, kde proháněl kotouč na Malši s mladším bratrem Stanislavem Robem (1943 – 2005). Brusle po nich dědil bratranec Stanislav Hlach (1947 – 2020). Štafetu převzal Františkův syn Luboš Rob st. (1970) a jeho syn Luboš Rob ml. (1995). Tchánem Luboše Roba st. se stal Jaroslav Pouzar (1952), v jehož šlépějích kráčí Jaroslav Pouzar ml. (2002). Druhý tchán Luboše Roba st. je Radim Pařízek (1956), ligu hrál i jeho bratr Jaroslav Pařízek (1960), hokejem se živil také Radimův syn Tomáš Pařízek (1994).  

Ladislav Lhota  

Krátké zprávy
20. 04. 2024 Gólman Matyáš Mařík z budějovického Motoru, obránce Jan Skok (odchovanec Písku, nyní Plzeň) a exbudějovický útočník Samuel Drančák se prosadili do závěrečné nominace reprezentačního týmu U18 pro mistrovství světa, které začne ve Finsku 25. dubna.
20. 04. 2024 Vedení druholigového HC Tábor potvrdilo v trenérských funkcích na střídačce A.-týmu stávající dvojici Jakub Grof - Richard Lobo. Jejich úkolem bude zvládnout s týmem přechod do profesionálního režimu a dovést ho k postupu do Chance 1. ligy.
19. 04. 2024 Milevský odchovanec Antonín Klatovský, jenž aktuálně působí v barvách Škody Plzeň, přispěl jednou asistencí k vítězství reprezentačního výběru U17 nad Švýcarskem v poměru 3:2 na Turnaji pěti týmů ve Švédsku.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie