Po roční pauze se vrací na český jih sledge hokejová liga. Nastoupí i čtveřice Rakušanů

23.10.2014


Mužstvo SKV Kings České Budějovice loni postrádalo zraněné gólmany a to byl hlavní důvod, proč se nepřihlásilo do ligové soutěže. Hráči společně trénovali a někteří pohostinsky nastupovali za pražskou Spartu. Letos mají Králové deset nových borců včetně kvarteta rakouských krajánků. Znovu bojují o ligové body. V prosinci si připomenou desáté výročí založení klubu a chtějí ho oslavit dobrými výsledky.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Blížící se jubileum a hlavně chuť do hry jsou hnacími motory staronového účastníka České sledge hokejové ligy, jímž se stal budějovický tým SKV (Sportovní klub vozíčkářů) Kings. V posledních měsících a týdnech se podařilo shromáždit dostatečně široký kádr a mužstvo se mohlo bez obav po roční pauze zařadit do šestičlenné celostátní soutěže, která co do kvality má v Evropě podobný zvuk, jako nadnárodní KHL v klasickém ledním hokeji.

         Soupisku Jihočechů obohatilo deset nových jmen. „Už loni jsme potkali otce se synem Paclíkovi. Tatínek přišel o nohu, ale chtěl dělat nějaký sport. Synovi se zalíbil sledge hokej, tak začali s námi hrát. Staršímu z nich je přes padesát, ale co se týká fyzičky, tak na sobě přes léto makal úplně neskutečným způsobem. Myslím, že v příštím roce už bude na ledě hodně vidět. Zatím se oba učí,“ přibližuje rodinnou dvojici zkušený obránce a bývalý reprezentant Zdeněk Klíma, který je přirozeným mluvčím týmu.

         Na turnaji ve Zlíně navázali zástupci budějovického klubu zajímavý kontakt s rakouským celkem Vienna Warriors. Posléze si Zdeněk Klíma a Jiří Rumplík (hrající legenda Kings, za celých deset let vynechal snad jen tři tréninky) ve Vídni zatrénovali a získali kvarteto posil. Markus Krejcik, Andreas Meixner, Kai Habeler a Herbert Weil se díky povolení od rakouského svazu stali budějovickými hráči. U našich jižních sousedů se nehraje liga, mají tam jen dva týmy ve Vídni a Klagenfurtu, a hokejisté se chtějí zdokonalovat na českém ledě.

 

              Vystřídá se trojice brankářů

         Vídeňáci získali silného sponzora a Jihočeši si pochvalují spolupráci. Plánují také zápasy v Rakousku. „Ze skupinky, která se k nám připojila z Warriors, musím zmínit alespoň Kai Habelera. Je mu teprve sedmnáct, ale už figuruje v národním mužstvu. Před sebou má velkou budoucnost,“ říká Klíma. Z týmu HC Studénka, který letos nebude hrát ligu pro nedostatek hráčů, přišel na hostování obránce Martin Hornich a do obranných řad se vrací po delší odmlce Martin Kovář z Písku, svého času jeden z nejlepších Evropanů na svém postu.

         Mezi útočníky se zařadil Jan Hlaváč a důležitým počinem bylo rozšíření počtu brankářů na tři. Jednička David Švec a dvojka Michal Havelka větší část minulé sezony laborovali se zraněními, proto se v klubu rozhodli angažovat ještě Dominika Novického, který pravidelně dojíždí pod Černou věž z Jihlavy. „Dominika to baví. Ve sledge hokeji získal smysl života, opřel se do toho, snaží se,“ komentuje Klíma příchod Novického, jenž chytá teprve tři měsíce, ale již má za sebou debut v ligovém utkání ve Zlíně.

         Dvanáctý ročník České sledge hokejové ligy odstartoval o posledním víkendu v září, ale Budějovičtí si úvodní zápas v Pardubicích odložili na 29. listopadu. Soutěž hrají ještě týmy pražské Sparty, Zlína, Olomouce a obhájci posledních dvou titulů Karlovarší Žraloci. Ve 2. kole se mužstvo Kings představilo ve Zlíně, kde prohrálo 1:12. „Zlín předvádí stylově i pozičně výborný hokej a pro nás to nebyl špatný výsledek, když si uvědomíme, že debutoval nový brankář a zapojili jsme devět nováčků v poli,“ vysvětluje Klíma.

 

         Budou hrát i v Jindřichově Hradci

         Jihočeši pokračovali v moravském tripu a hned druhý den, v neděli 19. října, nastoupili v rámci 3. kola na olomouckém ledě. Do branky šel Michal Havelka, někteří hráči zůstali na střídačce a mužstvo usilovalo o první body. „Chtěli jsme využít toho, že Olomouci chyběl špičkový gólman Libor Hulín a rovněž německé posily. Pokoušeli jsme se o slušný výsledek, ale kvůli chybám v obraně jsme podlehli 2:3. Pořád se ještě slaďujeme,“ usmívá se hráčský univerzál, jehož služby lze využít v obraně i útoku.

         Příští dvojzápas absolvují Králové v domácím prostředí. Na sobotu 8. listopadu plánují duel s Karlovými Vary, který se uskuteční na druhé ploše Budvar arény od 18:30 hodin, a v neděli 9. listopadu přivítají Spartu. Hrát se bude na Zimním stadionu Jana Marka v Jindřichově Hradci od 11:00 hodin. Hradecký stadion považují sledge hokejisté za nejlepší na jihu Čech ohledně bezbariérovosti. Navíc jim okresní město vyjde vstříc s pronájmem ledu. „Zápas vnímáme také jako odměnu pro Jirku Rumplíka, který je Hradečák,“ doplňuje Klíma.

         Mužstvo SKV Kings se od srpna schází k tréninkům jedenkrát týdně. Pod vedením Jiřího Hanzala a Zdeňka Bruse, kteří válí Krajskou ligu za HC David Servis, byli zpočátku na ledě hodinu a půl. Od startu ligové soutěže zkrátili tréninkové jednotky na šedesát minut. „Přípravu máme kratší, ale o to intenzivnější. Všechno probíhá v maximálním tempu. Hodina a půl by pro nás byla příliš náročná na fyzičku,“ uzavírá Zdeněk Klíma. Jeho tým se skládá z hendikepovaných sportovců doplněných půltuctem zdravých hráčů. 

        

SKV Kings České Budějovice v sezoně 2014 – 15

Brankáři: David Švec, Michal Havelka, Dominik Novický.
Obránci: Martin Kovář, Martin Hornich (Z), Zdeněk Klíma, Andreas Meixner, Václav Paclík, Tomáš Podhradský, Herbert Weil.
Útočníci: Jiří Rumplík, Kai Habeler, Daniel Kalina, Jan Kočnar (Z), Filip Paclík (Z), Jakub David (Z), Jan Hlaváč (Z), Markus Krejcik, Michal Čupera (Z).
Trenéři: Jiří Hanzal, Zdeněk Brus.
(Písmeno Z označuje zdravé hráče.)

Ladislav Lhota

 


Krátké zprávy
22. 03. 2023 První a druhý jarní den se mezi bývalými hráči ligového Motoru sešlo několik oslavenců s kulatinami. Šedesátiny si připomněl 21. března útočník Petr Dolejšek, jenž nastupoval za budějovický tým v období 1981 až 1984. Nosil i dres ZVVZ Milevsko resp. Šumavanu Vimperk. 22. března se zařadil k padesátníkům obránce David Smetana (za Motor hrál v období 1990 až 1992, nastupoval rovněž za VTJ Tábor, HC Tábor a Hluboká nad Vltavou Knights), ve stejný den si podal ruku s Abrahámem také útočník Jan Šrámek ml. (za Motor 1990 - 1992, hrál i za VTJ Písek).
22. 03. 2023 Vimperská odchovankyně Beáta Narovcová si vysloužila angažmá ve finském celku TPS Naiset Turku. Osmnáctiletá obránkyně a členka mládežnických reprezentačních výběrů bude hrát nejvyšší ženskou soutěž Naisten Liigu, v níž se potká s další Jihočeškou Terezou Pištěkovou, která začínala s hokejem v Českých Budějovicích.
21. 03. 2023 Série play down v Lize juniorů mezi Pískem a Havířovem, v níž Jihočeši vedli 2:0, zůstane nedohraná. Dohodli se na tom zástupci obou klubů poté, co oznámil rakouský Salcburk, že nemá zájem o účast v příštím ročníku. Tudíž letos nesestoupí nikdo.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie