Ladislav Čihák: Videokouč mi ukazoval na tabletu, kolik lidí přichází na náměstí

02.04.2024


Do Českých Budějovic přišel Ladislav Čihák (42) v roli hlavního kouče minulý rok spolu s asistentem Jiřím Hanzlíkem (50). Podepsali tříleté smlouvy s cílem pozvednout extraligový Banes Motor co možná nejvýš z předposlední příčky v ročníku 2022–23. Pracovali s kádrem, který byl již víceméně daný, a dovedli ho na šestou pozici po základní části i celkově po play off. Ve čtvrtfinále potrápili třineckého obhájce titulu a zůstali krok od historického zápisu.


Č. BUDĚJOVICE – V sérii s týmem Ocelářů prohrávali Jihočeši 0:3 na zápasy, přesto srovnali na 3:3, což se jim povedlo teprve jako čtvrtému týmu za dobu existence české extraligy. Rozhodující sedmý duel na třineckém ledě ztratili až dvěma góly inkasovanými v úplném závěru. Pokud by otočili stav série a vybojovali postup do semifinále, stali by se historickým premiantem, který by zvládl takový kousek. „Chyběli nám Brant Harris s Mikulášem Hovorkou a spousta kluků nastupovala se zraněním. Abychom byli zcela konkurenceschopní, potřebovali jsme být všichni na ledě a zdraví. Třinec byl o zápas šťastnější a přiznejme si, v tom sedmém byl lepší,“ říká Čihák.

Borci v dresech Banes Motoru byli po sérii s Třincem pořádně dobití. V případě úspěchu je čekaly již za dva dny Pardubice. Na jejich ledě. „Nic jednoduchého, ale věřte, že v té euforii by kluci velmi rychle zregenerovali. Jsem přesvědčený, že by v sobě našli dostatek vnitřní síly. Potom by se mohlo stát cokoliv,“ nepřipouští trenér žádné fiasko. V každém případě ho potěšila obrovská podpora ze strany fanoušků, kteří skoupili všechny vstupenky do Budvar arény a sedmé utkání sledovali u velkoplošné obrazovky před budějovickou radnicí. „Dal jsem za úkol našemu videokouči, aby mi ukazoval na tabletu, kolik lidí přichází na náměstí. V dešti a zimě. Bylo to něco úžasného,“ vysekává poklonu.

Znepříjemnili život nejlepším

Tři čtvrtfinálové duely ze sedmi, vždy na moravském ledě, prohrál budějovický celek shodně 0:2. Také v dlouhodobé fázi sezony několikrát neskóroval nebo dal pouze jeden či dva góly. „V základní části jsme nastříleli nějakých sto padesát gólů. Chtělo to o deset či dvacet víc, což by nás vykoplo o dvě místa výš. Nicméně, nemusel se nám povést ani zmíněný počet. Myslím, že takhle to má každý tým. S výjimkou prvních třech, které jsou hráčsky a po všech stránkách trošičku jinde, než ten zbytek. Ale mně se líbí, že dokážeme těm nejlepším šlapat na paty a znepříjemnili jsme jim život,“ usmívá se lodivod, jenž se svojí profesí začínal před mnoha léty u mládeže pražské Sparty.

Dvojice Ladislav Čihák – Jiří Hanzlík, která se dobře znala ze společného působení v Plzni, převzala loni zjara vládu nad mužstvem zachráněným jen tak tak v extralize. „Kdyby nám před sezonou někdo řekl, že v posledním zápase budeme bojovat o čtyřku a sahat ve čtvrtfinále po vyřazení úřadujícího mistra, vzali bychom to všemi deseti. Přišli noví hráči a udělal se kus práce. Když jsem viděl, jak tým perfektně šlape a daří se mu hlavně doma, toužil jsem ještě pokračovat. V play off jsme měli skvělé předkolo a ve čtvrtfinále jsme vstali z mrtvých. Bohužel, nepostoupili jsme, ale těší mě, že lidé tady žijí hokejem. Jejich podpora je podstatná. Aby nám fandili stále, v dobrém i zlém,“ povídá.

Vyladěný trenérský tandem pracoval s kádrem, který již během předchozího ročníku poskládal čerstvě instalovaný sportovní manažer Jiří Novotný. Lodivodi se podíleli na doladění příchodu kanadského útočníka Branta Harrise ze Slovanu Bratislava a v rozjeté soutěži přivítali ze zámořské farmy se vracejícího budějovického odchovance Jáchyma Kondelíka, jehož kvality hráčské i osobní poznali při letní přípravě. „Tyto posily se povedly stoprocentně. Jáchym s Ádou Kubíkem pojedou na přípravný kemp národního týmu. Určitě mají šanci probojovat se na šampionát,“ vyzdvihuje Čihák nesporné kvality obou útočníků, kteří svými výkony zaujali odborníky i široké publikum.

Zůstane osmdesát procent

V budějovickém souboru nastal viditelný progres u řady dalších hráčů. Nejvíc se vyšvihl dvaadvacetiletý Mikuláš Hovorka. Vysloužil si reprezentační dres, ale v závěru play off ho vyřadilo zranění. „Bohužel, spíše u nás nezůstane. Připravujeme se na tuto variantu,“ nerad kouč připouští odchod urostlého a sebevědomého beka. „Veliký pokrok mezi obránci učinil také Ondra Kachyňa. V útoku nadále počítáme se zkušenostmi Milana Gulaše a Lukáše Pecha. Milan má za sebou výbornou sezonu. Spoléhám na něho, že bude i nadále předvádět svůj hokejový um a produktivitu. Lukáš se rozjížděl pomaleji, ale po dlouhodobém zranění byl znovu velice platný v play off,“ potvrzuje.  

O příchodech se bude v jihočeské metropoli oficiálně mluvit až po prvním máji. „Ze dvou třetin či osmdesáti procent zůstane soupiska stejná. Není důvod ji měnit. O posilách intenzivně jednáme. Máme v hledáčku nějaká jména, která mohou být přínosem a posunout nás zase o kousek dál. V každém případě musíme získat nejméně tři nové lidi do obrany,“ naráží trenér na předpokládanou ztrátu Hovorky a již avizované odchody Michala Gulašiho resp. Davida Šticha. Nezůstane ani brankář Dominik Hrachovina. Nahradit ho má Milan Klouček. V kolonce příchozích do útočných řad nelze u břehu Vltavy utajit zájem o velkou rybu v podobě reprezentanta Ondřeje Kovařčíka.

Extraligový Banes Motor každopádně má na čem stavět. „Tým byl soudržný a vykazoval velmi dobrou pracovní morálku. Pokud k tomu přistoupíme jako letos a zapadnou nám do toho noví kluci, tak věřím, že budeme silní,“ ujišťuje Ladislav Čihák, jenž k prvnímu roku působení pod Černou věží přiřazuje samá pozitiva: „V mých očích byla sezona vynikající. Relativně se nám dařilo. Neobjevila se vyloženě hluchá místa. Klub nám vycházel vstříc a již jsem zmínil fantastické příznivce.“ Aktuálně si hráči vybírají volno. Sejdou se 2. května. Po vstupních testech absolvují dvouměsíční přípravu s pětidenním kempem ve Frymburku. Brusle nazují po dovolených ve druhé polovině července. 

Ladislav LhotaKrátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie