Kolik gólů vstřelí nebo připraví Tereza Vanišová na MS v Calgary? Od trenéra sklízí chválu

20.08.2021


Na ledě Winsport Areny v kanadském Calgary, největším městě prérijní provincie Alberta, startuje v pátek 20. srpna mistrovství světa žen. Původně se šampionát měl konat na vrcholu sezony 2020–21 v kanadských městech Halifax a Truro, provincie Nova Scotia, ale obavy z šíření covidu-19 si vynutily pozdější termín. Český tým zahájí turnaj proti Dánsku první hrací den od 20 hodin našeho času. Jednu z útočných formací povede Jihočeška Tereza Vanišová.


CALGARY / JIŽNÍ ČECHY – Aktuálně pětadvacetiletá hráčka se narodila ve Strakonicích, kde také začínala s hokejem po vzoru staršího bratra Marka Vaniše. Pokračovala v Písku, pražské Slavii, Plzni a Příbrami, pět sezon hrála univerzitní hokej v zámoří. S profesionálním týmem Boston Pride loni získala cennou trofej Isobel Cup, obdobu mužského Stanley Cupu. Od ročníku 2021 – 22 bude nastupovat za švédský Leksands IF. Když necestuje po světě za hokejem, relaxuje doma ve Štěkni na Strakonicku. Hlavní kouč ženské reprezentace Tomáš Pacina vykreslil pro server hokej.cz krátce před začátkem bojů v Calgary portréty všech pětadvaceti svěřenkyň. Jak trenér vidí Terezu Vanišovou?  

„Jedna z nejlepších bruslařek na světě, o tom vůbec není pochyb,“ uvádí Tomáš Pacina pro hokej.cz. „Má klid na puku. V tréninku nedávno dala jeden gól a takový klid, jaký předvedla, měli snad jen Mario Lemieux nebo Ivan Hlinka. Na dresu má číslo 21, takže jí říkáme Ivan. Bruslí s takovým klidem, ladností a přehledem… Když se na ni díváte, vypadá jako by se vznášela nad ledem. Může být F1 na forčeku a zároveň bude zpátky jako F1 v naší třetině. Nikdo ji nepřebruslí. Je to výjimečná hráčka s výjimečným talentem. Navíc do toho dává odhodlanost. Je vůdčí osobností své lajny, vede ji jako centr. Hráčka takového kalibru zkrátka musí převzít zodpovědnost jak za sebe, tak za lajnu, což se krásně učí a roste pro výjimečnou světovou hráčku. Jinak Terezka symbolizuje neustálý humor, vtipkování a zlehčování situace. Miluje život. Je všestranná, výborně hraje i tenis. Když ji vidím, vybaví se mi radost a lehkost.“

(lho)


Krátké zprávy
22. 03. 2023 První a druhý jarní den se mezi bývalými hráči ligového Motoru sešlo několik oslavenců s kulatinami. Šedesátiny si připomněl 21. března útočník Petr Dolejšek, jenž nastupoval za budějovický tým v období 1981 až 1984. Nosil i dres ZVVZ Milevsko resp. Šumavanu Vimperk. 22. března se zařadil k padesátníkům obránce David Smetana (za Motor hrál v období 1990 až 1992, nastupoval rovněž za VTJ Tábor, HC Tábor a Hluboká nad Vltavou Knights), ve stejný den si podal ruku s Abrahámem také útočník Jan Šrámek ml. (za Motor 1990 - 1992, hrál i za VTJ Písek).
22. 03. 2023 Vimperská odchovankyně Beáta Narovcová si vysloužila angažmá ve finském celku TPS Naiset Turku. Osmnáctiletá obránkyně a členka mládežnických reprezentačních výběrů bude hrát nejvyšší ženskou soutěž Naisten Liigu, v níž se potká s další Jihočeškou Terezou Pištěkovou, která začínala s hokejem v Českých Budějovicích.
21. 03. 2023 Série play down v Lize juniorů mezi Pískem a Havířovem, v níž Jihočeši vedli 2:0, zůstane nedohraná. Dohodli se na tom zástupci obou klubů poté, co oznámil rakouský Salcburk, že nemá zájem o účast v příštím ročníku. Tudíž letos nesestoupí nikdo.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie