Extraligový tým naskočil do přípravy. Noví trenéři kladou důraz na práci kondičního kolegy

17.04.2023


Kádr extraligového Motoru, loni mezi tuzemskou elitou třetího, letos třináctého v tabulce, naskočil v pondělí 17. dubna znovu do pracovního procesu. Po přestávce, která vzhledem k brzkému konci sezony – Jihočeši se vyhnuli baráži, ale nechtěně i play off – odstartovala 5. března. Služebně mladý sportovní manažer Jiří Novotný přivedl trenérskou dvojici Ladislav Čihák – Jiří Hanzlík sehranou z působení v Plzni. Společně si vybrali kondičního trenéra Josefa Žáčka.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Sraz rekonstruovaného Motoru provázelo seznamování trenérů s hráči. Osobní pohovory a také vstupní fyzické testy pod dohledem kondičního trenéra. V Budvar aréně nechyběli týmoví lídři Milan Gulaš, Lukáš Pech či Martin Hanzl, dostavili se i brankáři Dominik Hrachovina a Jan Strmeň. Objevila se také čerstvá posila obranných řad, šestatřicetiletý Michal Gulaši, jenž po sedmi sezonách odevzdal dres brněnské Komety. „Párkrát už jsme se tady předtím otočili,“ informuje hlavní kouč Ladislav Čihák (41). „Teď hovoříme s hokejisty a chceme vědět, jak to tady viděli loni. Jak se cítili, co by zlepšili,“ povídá rodák z Mostu, jenž vedl Spartu, Plzeň, Hradec a Boleslav.  

Souběžně s novými vládci střídačky zahájil svoji misi kondiční trenér Josef Žáček (28), někdejší obránce mládežnických týmů Motoru, který vyzkoušel i juniorský hokej v zámoří a Finsku, za dospělé hrál 2. ligu v Táboře a budějovickém David Servisu. „Obsadit tuto funkci byla jednoznačně naše podmínka. Někteří trenéři to nepotřebují ke své práci. Já to vyžaduju, protože chci, aby hráči během celé sezony trénovali také off ice, mimo led. Nestačí jenom klasický trénink. Nutné je něco dělat předtím i potom, také rozcvičky před zápasem. Hráči s malým počtem minut budou po utkání doplňovat kondici, aby je to nedoběhlo třeba už za pár týdnů,“ vysvětluje Ladislav Čihák.

U břehu Vltavy se zatím nebude obsazovat pozice druhého asistenta. „S Jirkou Hanzlíkem se známe velmi dobře. Stačí na sebe jenom kouknout a víme, co a jak. Věřím, že nám to postačí i nadále,“ říká muž, který uzavřel hráčskou kariéru coby střední útočník ve Slaném ve 2. lize a přesedlal na trenérské řemeslo v necelých pětadvaceti. První zkušenosti sbíral u mládeže pražské Sparty a potom v Plzni, kde postupoval až do extraligového áčka. Jeho nynější asistent Jiří Hanzlík (49) odehrál na postu obránce přes tisíc utkání mezi extraligovými mantinely za Plzeň, Liberec či Karlovy Vary, oblékl i dres národního mužstva. Trenérsky dosud působil v Plzni. Loni vybojoval zlato s dorostem, letos stříbro.

O zkušené borce nemají strach

Letní příprava na suchu v extraligovém Motoru potrvá do konce června, kdy kompletní kádr projde výstupními testy a dostane minimálně dva týdny dovolené. „Úvodních čtrnáct dní naordinujeme klukům spíše lehčí zátěž v aerobním modu. Od 1. května, kdy zopakujeme kondiční test, pojedeme naplno celé dva měsíce v domácích podmínkách. Pouze v závěru května si odskočíme na čtyřdenní soustředění pravděpodobně do Frymburka. Brzký začátek je pro nás výhodou. Nemusíme nikam spěchat, máme dost času. Hráči mohou potrénovat kvalitně a efektivně,“ těší Čiháka, jenž neuvažuje o kombinaci s tréninky na ledě. „Nic takového není v plánu,“ konstatuje.

Boty s bruslemi obují hokejisté Českých Budějovic až koncem července. V přípravě narazí zřejmě jen na soupeře z extraligy. „Měli jsme domluvený turnaj ve Švýcarsku. Bohužel, nakonec to nevyšlo. Třeba se ještě naskytne nějaký zahraniční vyzývatel. Proti týmům z naší soutěže sehrajeme šest nebo sedm zápasů. Víc nechceme. Máme hráče, které nemusíme zkoušet. Na prověření ostatních to stačí,“ má jasno hlavní kouč, podle něhož na aktuální soupisku přibyde nanejvýš jeden útočník. V polovině dubna považuje kádr za dotvořený. Nyní se největší sháňka orientuje k osobě videokouče. Klub si dokonce pomohl inzerátem. Uzávěrka přihlášek připadla na zahajovací den letního období.

Z hokejistů Motoru zatím není k dispozici obránce Pavel Pýcha, jenž se připojil k reprezentaci před mistrovstvím světa, nebo útočník Adam Kubík, který završuje smluvní vztah s Kladnem v barážových bojích proti Zlínu. Několik borců bude na suchu trénovat individuálně. Vedle Milana Gulaše a Lukáše Pecha dostane osobní plán zřejmě i gólman Dominik Hrachovina. „Tihle kluci byli vždycky připravení. Nemáme o ně strach,“ ujišťuje Ladislav Čihák. Hodlá naopak pracovat s mladíky. „Perspektivním juniorům a dorostencům dáme šanci a ukážeme cestu profesionálního hráče. Věřím, že mládež půjde nahoru i díky tomu, že ji povede Vašek Nedorost a jím vybraní trenéři,“ dodává. 

Ladislav Lhota   Krátké zprávy
20. 09. 2023 Na tiskové konferenci před startem 2. ligy oznámil svazový prezident Alois Hadamczik, že každý klub obdrží od ČSLH půl milionu korun ve dvou splátkách. První platbu slíbil prezident provést v polovině října, druhou do konce listopadu.
19. 09. 2023 Generálka na 2. ligu: BK Havlíčkův Brod - IHC Králové Písek 6:4 (0:2, 3:1, 3:1). Góly a nahrávky Jihočechů: 5. Matiášek (Koupal), 8. L. Volf (Radoš, Matiášek), 35. Gracholskij (Vajner), 48. Gracholskij. Sestava: R. Kříž - Hanus, Radoš, Vajner, Šilhan, J. Turek, L. Pavlát, Kurfürst - Rousek, L. Volf, Matiášek, J. Pouzar ml., Koupal, Ženíšek, Gracholskij, Hollar, F. Kolář, M. Novotný, Václ. Brož, Andrle.
19. 09. 2023 Nadcházející ročník 2. ligy se dočká výrazné novinky v podobě Utkání hvězd, které se uskuteční v Příbrami 27. ledna 2024. Nastoupí proti sobě výběry západní a východní skupiny. Vítěz třetí nejvyšší soutěže převezme zbrusu nový pohár z dílny uměleckého kováře Ondřeje Klíra.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie