Devátý ročník Memoriálu Jana Marka nabídne zajímavou konfrontaci pěti dorosteneckých týmů

27.03.2022


Přestože hokej v Jindřichově Hradci hledá už řadu let cestu ze složité situace, dokážou se zdejší patrioti každým rokem zmobilizovat a důstojným způsobem připomenout památku nejslavnějšího odchovance Jana Marka, jenž spolu s dalšími českými reprezentanty Karlem Rachůnkem a Josefem Vašíčkem a celým týmem Lokomotivu Jaroslavl zahynul při leteckém neštěstí 7. září 2011. Memoriál dorostenců o prvním dubnovém víkendu zapíše do kroniky devátý ročník.


J. HRADEC – Na počest rodáka od Vajgaru a mistra světa z roku 2010 se dorostenecké výběry – pravidelně se hraje také juniorský Memoriál Jana Marka, který pořádá pražská Sparta – utkaly poprvé na konci sezony 2012 – 13, tudíž letos mohlo být na pořadu jubilejní desáté pokračování. Do cesty se však postavil boj s covidem–19, který znemožnil turnajové setkání v roce 2020. Ani loňský ročník se neobešel bez komplikací a dvoudenní klání se nouzově proměnilo v jednodenní s posunutým termínem na 21. srpna 2021. Pořadatelé, jimiž jsou Nadační fond Jana Marka a Město Jindřichův Hradec se aktuálně vracejí k dvoudennímu formátu a tradičnímu času na konci zimního období.

Dějištěm akce nebude jen stadion pojmenovaný po někdejším vynikajícím útočníkovi, ale také Městský hřbitov v Jindřichově Hradci, kam se přijdou k náhrobku poklonit účastníci turnaje spolu se zástupci radnice a hráčovými příbuznými a přáteli. Podle zavedeného zvyku se turnaj přeruší po třetím sobotním utkání za účelem pietního aktu. Hokejovou konkurenci domácím Střelcům a obhájici prvenství Motoru České Budějovice vytvoří reprezentanti proslulé akademie ze Salcburku, dále Kometa Brno s trenérem Radkem Bělohlavem a Berani Zlín vedení Romanem Pšurným. Původní plán počítal se šesti účastníky, ale nakonec sešlo z příjezdu BK Mladá Boleslav.

V sobotu 2. dubna i následující den startuje zápasový program o deváté hodině dopolední. Jednotlivé duely se hrají třikrát patnáct minut čistého času, v případě remízy se neprodlužuje, ale rozhodují samostatné nájezdy. Ceny nejlepším hráčům po každém utkání předávají osobnosti ze sportovního i veřejného života v čele s Janem Markem st. Většinou se zapojují také známí odchovanci hradeckého hokeje Jiří Novotný, Aleš Kotalík, Milan Němec a další. Vyhlášení vítězů se uskuteční v neděli 3. dubna před osmnáctou hodinou. „Letos bereme turnaj jako generálku na desátý ročník, který chceme pojmout velkorysejším způsobem,“ říká Jan Hanzálek, zakladatel memoriálu i nadačního fondu.

Ladislav Lhota     

Dosavadní vítězové:

2013 – Regensburg
2014 – Oceláři Třinec
2015 – Motor Č. Budějovice
2016 – Rytíři Kladno
2017 – Hradec Králové
2018 – Hradec Králové
2019 – Rytíři Kladno
2020 – nehrálo se
2021 – Motor Č. Budějovice


Krátké zprávy
23. 07. 2024 Druholigový HC Tábor zveřejnil ceny vstupenek pro nadcházející sezonu. Základní vstupné na přípravné zápasy činí 100 korun, na domácí utkání 2. ligy 120 korun. Děti do 140 cm výšky a držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma. Základní verze permanentky stojí 1 800 korun, permanentka s místenkou 2 000 korun. Upřesňovat se teprve budou ceny na případné zápasy play off.
22. 07. 2024 První trénink na ledě před sezonou 2024-25 absolvoval 22. července extraligový tým Banes Motoru Č. Budějovice. Trenérům se hlásily více než dvě desítky hráčů. Kvůli operaci třísla chyběl Brant Harris, jeho kanadský kolega Will Reilly má přiletět poslední červencovou neděli. Od druhého týdne mezi mantinely Budvar arény se připojí také veterán Lukáš Pech a krajánek Pavel Novák. Úvodní tréninkovou jednotku vynechal Martin Beránek, jehož trápily střevní potíže.
21. 07. 2024 Nejslavnější gól exbudějovického útočníka Daniela Voženílka (28) připravil o značnou sumu vášnivého sběratele puků. Pardubický rodák Voženílek překonal píseckého odchovance Jakuba Kováře v brankovišti Sparty na konci šestého semifinále Tipsport extraligy 2023-24 pouhé dvě desetiny vteřiny před třetí sirénou a třinečtí Oceláři díky jeho trefě jako první tým v historii české nejvyšší soutěže otočili sérii z 0:3 na 4:3, načež ve finále vybojovali pátý titul v řadě. Autor exkluzivního gólu podepsal kotouč, který byl nasazený do inkriminovaného zápasu jako čtrnáctý ze šestnácti (v prodloužení rozhodl o vítězství David Cienciala). Cenný artefakt zamířil do dražby na webu GotAuthentic a vítěz vysázel 111 (slovy sto jedenáct) tisíc korun.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie