Devátý ročník Memoriálu Jana Marka nabídne zajímavou konfrontaci pěti dorosteneckých týmů

27.03.2022


Přestože hokej v Jindřichově Hradci hledá už řadu let cestu ze složité situace, dokážou se zdejší patrioti každým rokem zmobilizovat a důstojným způsobem připomenout památku nejslavnějšího odchovance Jana Marka, jenž spolu s dalšími českými reprezentanty Karlem Rachůnkem a Josefem Vašíčkem a celým týmem Lokomotivu Jaroslavl zahynul při leteckém neštěstí 7. září 2011. Memoriál dorostenců o prvním dubnovém víkendu zapíše do kroniky devátý ročník.


J. HRADEC – Na počest rodáka od Vajgaru a mistra světa z roku 2010 se dorostenecké výběry – pravidelně se hraje také juniorský Memoriál Jana Marka, který pořádá pražská Sparta – utkaly poprvé na konci sezony 2012 – 13, tudíž letos mohlo být na pořadu jubilejní desáté pokračování. Do cesty se však postavil boj s covidem–19, který znemožnil turnajové setkání v roce 2020. Ani loňský ročník se neobešel bez komplikací a dvoudenní klání se nouzově proměnilo v jednodenní s posunutým termínem na 21. srpna 2021. Pořadatelé, jimiž jsou Nadační fond Jana Marka a Město Jindřichův Hradec se aktuálně vracejí k dvoudennímu formátu a tradičnímu času na konci zimního období.

Dějištěm akce nebude jen stadion pojmenovaný po někdejším vynikajícím útočníkovi, ale také Městský hřbitov v Jindřichově Hradci, kam se přijdou k náhrobku poklonit účastníci turnaje spolu se zástupci radnice a hráčovými příbuznými a přáteli. Podle zavedeného zvyku se turnaj přeruší po třetím sobotním utkání za účelem pietního aktu. Hokejovou konkurenci domácím Střelcům a obhájici prvenství Motoru České Budějovice vytvoří reprezentanti proslulé akademie ze Salcburku, dále Kometa Brno s trenérem Radkem Bělohlavem a Berani Zlín vedení Romanem Pšurným. Původní plán počítal se šesti účastníky, ale nakonec sešlo z příjezdu BK Mladá Boleslav.

V sobotu 2. dubna i následující den startuje zápasový program o deváté hodině dopolední. Jednotlivé duely se hrají třikrát patnáct minut čistého času, v případě remízy se neprodlužuje, ale rozhodují samostatné nájezdy. Ceny nejlepším hráčům po každém utkání předávají osobnosti ze sportovního i veřejného života v čele s Janem Markem st. Většinou se zapojují také známí odchovanci hradeckého hokeje Jiří Novotný, Aleš Kotalík, Milan Němec a další. Vyhlášení vítězů se uskuteční v neděli 3. dubna před osmnáctou hodinou. „Letos bereme turnaj jako generálku na desátý ročník, který chceme pojmout velkorysejším způsobem,“ říká Jan Hanzálek, zakladatel memoriálu i nadačního fondu.

Ladislav Lhota     

Dosavadní vítězové:

2013 – Regensburg
2014 – Oceláři Třinec
2015 – Motor Č. Budějovice
2016 – Rytíři Kladno
2017 – Hradec Králové
2018 – Hradec Králové
2019 – Rytíři Kladno
2020 – nehrálo se
2021 – Motor Č. Budějovice


Krátké zprávy
29. 05. 2023 Zámecký Golf resort v Hluboké nad Vltavou se v pátek 2. června od 9 hodin stane dějištěm 3. ročníku charitativní akce Hra pro Erička. Poslouží k získání finančních prostředků na koupi velmi drahého kompenzačního prostředku pro hendikepovaného chlapce a podporu dalších postižených či nemocných dětí. Pořadatelem je Nadace pro Erička, kterou založil bývalý reprezentant Milan Nedoma. Akce, jejímž ambasadorem je kapitán extraligového Motoru Milan Gulaš, nabízí komukoliv zahrát si golf se známými osobnostmi. Účast přislíbili Roman Vráblík, Radek Ťoupal, Vladimír Hudáček, Karel Pražák a mnozí další. Minimální výše daru činí tři tisíce korun.
28. 05. 2023 Poslední květnovou sobotu využili veteráni soběslavského hokeje k tradičnímu letnímu setkání v restauraci Paluba. Dobře se bavili, byť museli akceptovat řadu omluvenek. Symbolického předsednictví se ujal nejstarší Vladimír Šandera (brzy 81), přisedli Václav Nedvěd, Jaroslav Beran, Jan Síbrt, Josef Hajič, Jiří Bouška, František Moudrý, František Hořejš, Jiří Liška a Ladislav Smola. Příští schůzku plánují bývalí spartakovci již v září, kdy hodlají zavítat do nedaleké Skalice.
28. 05. 2023 Českobudějovická odchovankyně Tereza Pištěková (17) po úspěšné premiérové sezoně v barvách finského TPS Turku, kde nasbírala rovných čtyřicet kanadských bodů a skončila na 14. pozici v produktivitě tamní soutěže, bude působit v zemi tisíců jezer i následující rok, tentokrát však v dresu HPK Hämeenlinna. Do Finska ji následuje vimperská odchovankyně Beáta Narovcová (18), která dosud nastupovala za dorost HC Žebrák. Od sezony 2022-23 bude hrát v dresu TPS Turku.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie