Chtěli jsme získat tři tituly v řadě, lituje Martin Hanzal odstoupení Samsonu z Krajské ligy

09.08.2023


Dopisem datovaným 2. srpna 2023 oznámil budějovický HC Samson Krajskému výkonnému výboru Českého hokeje odstoupení klubu z nejvyšší jihočeské soutěže. Pár měsíců poté, co obhájil mistrovský titul, vytratil se tým soustředěný kolem kapitána Martina Hanzala z hokejové mapy. Důvodem byl nenaplněný rozpočet na sezonu 2023–24 v souvislosti s výší nájmu v Hokejovém centru Pouzar. Liga se musela přelosovat, zůstalo deset účastníků.


Č. BUDĚJOVICE – V premiérové sestavě s bývalými reprezentanty Martinem Hanzalem, Radimem Vrbatou či Václavem Nedorostem na startu ročníku 2020–21 smetli hokejisté Samsonu na domácím ledě Hlubokou 6:1. V dalších třech zápasech dostali lekci od Strakonic, Českého Krumlova a Pelhřimova, načež skončila sezona kvůli covidovým restrikcím. Následující dva ročníky prošli ve stylu start – cíl. Dvakrát vyhráli základní část a po finálových vítězstvích nad Soběslaví resp. Milevskem se radovali z mistrovského poháru. Bohužel, v prvním případě odstoupili z rozehrané kvalifikace o 2. ligu, podruhé nepodali přihlášku. Sklidili za to kritiku na jihočeské scéně.

Za jednu nedohranou a dvě úplné sezony nastoupil HC Samson dohromady k jednašedesáti utkáním (včetně play off), vyhrál jich padesát v základní době, jedno v prodloužení. Desetkrát utrpěl prohru. Celkové skóre se zastavilo na poměru 354:159. „Není to špatná bilance,“ ohlíží se Martin Hanzal. „Velká škoda, že jsme nevydrželi déle. Měli jsme chuť pokračovat, ale nebylo to možné za stávajících finančních podmínek. Byli jsme jediným týmem, který nehrál na městském stadionu. Loni nastala energetická krize, což se promítlo do ceny nájmů. Jiné hokejové kluby podpořila města, ale my jsme působili v soukromé hale. Platili jsme podle mého odhadu pětkrát víc než ostatní,“ vysvětluje.

Dvakrát v roli kapitána zvedal nad hlavu nablýskanou trofej, pokaždé k tomu přebíral sošku pro Hokejistu sezony, kterého určili hlasováním trenéři všech týmů Krajské ligy. „Člověka vždycky potěší individuální cena, ale mně šlo především o týmový úspěch. Ten se nám povedl. Chtěli jsme získat tři tituly v řadě a tím víc nás mrzí vynucený konec. Nebylo už reálné platit takové sumy a dotovat činnost ze svého, protože sponzoři v kraji vám nedají tolik,“ krčí rameny účastník dvou světových šampionátů a jedné olympiády, který prožil třináct sezon v zámořské NHL. „Pokud se změní některé podmínky nebo se objeví silný sponzor, nevylučuji návrat Samsonu. Třeba za dva roky,“ říká s nadějí.

Nebudou to kazit

Osud HC Samson mu leží na srdci. Od založení byl jeho majitelem spolu s bratrem Jiřím a Lukášem Chaloupkou. „Minulé dvě sezony se hodně zapojoval Petr Fleischman a odvedl velký kus práce,“ připomíná Martin Hanzal, jenž se pustil před třemi léty do budování klubu na popud dalšího hokejisty Františka Mrázka. „Franta vyrukoval s nápadem, který se mi líbil. Říkali jsme si, že je to pro radost. Hlavně abychom se sešli a po utkání si sedli na pivo. Myslím, že o tom to je na krajské úrovni. Chtěli jsme si s hokejovými kamarády zahrát spolu. Bavilo mě to a nechci teď úplně končit. Volali mi z několika klubů. Mám už představu, kde asi začnu,“ ponechává odtajnění na zástupcích nového působiště.

V průběhu uplynulé sezony vyslyšel střední útočník Samsonu volání z mateřského Motoru a ujal se pozice prezidenta správní rady zapsaného spolku HC České Budějovice, který zastřešuje motoráckou mládež. „Po sportovní stránce se tam začala měnit spousta věcí. Nastoupil také nový manažer mládeže Venca Nedorost, myslím, že dělá výbornou práci, a jeho první pokyn byl, ať jdu pomoci na střídačku juniorky bojující o návrat do extraligy. Působil jsem tam po boku Karla Herra a Honzy Trummera staršího,“ přibližuje svoje časově náročné vytížení. „Dostal jsem funkce v Motoru a nabralo to takovou sílu, že bych už dál nestíhal řešit všechny organizační záležitosti v Samsonu,“ přiznává.

Na tréninky a mistrovská utkáni si však Martin Hanzal dokázal najít čas. Funkcionářské povinnosti u mládežnické akademie se pokusí spojit s hraním i v nejbližším budoucnu. Natolik má hokej rád. Neodradily jej ani časté negativní ohlasy na působení Samsonu, kterému mnozí spílali a nejednou překračovali hranice vkusu i slušnosti. „Jo, většina z nás byla v nějakém hokejovém věku a měli jsme toho dost za sebou. Na takové hráče jsou vždycky reakce a většinou záporné. To funguje po celém světě. Ať se letos ukážou ti, co vykřikovali, že chtějí postoupit a my jim to kazíme. Mohou se předvést a vybojovat 2. ligu,“ konstatuje. Podobně by asi mluvil každý na jeho místě.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
03. 10. 2023 Příznivé informace přicházejí ze Švýcarska o působení vimperského odchovance a reprezentačního brankáře Šimona Hrubce (32), jenž druhým rokem v tamní nejvyšší soutěži hájí barvy curyšských Lions. Aktuálně se Jihočech může pochlubit úspěšností zásahů téměř 94 procent.
02. 10. 2023 Kanadské bodování Krajské ligy mužů po 2. kole: 1. Tomáš Vochozka (Milevsko) 10 bodů (2 góly + 8 asistencí), 2. Jakub Suchan (Milevsko) 8 (6 + 2), 3. Matouš Masopust (Milevsko) 7 (4 + 3), 4. Pavel Chocholoušek (Milevsko) 7 (3 + 4), 5. Václav Pechlát (Veselí) 7 (1 + 6), 6. Jan Marcilis (Veselí) 6 (5 + 1), 7. Jan Janoch (Milevsko) 6 (2 + 4), 8. Lukáš Kantor (Strakonice) 5 (3 + 2), 9. Frederic Hakl (Č. Krumlov) 5 (2 + 3), 10. Aleš Macháček (Soběslav) 5 (2 + 3).
01. 10. 2023 Českobudějovický křídelník Adam Kubík s pěti dosaženými góly poskočil na páté místo v žebříčku nejlepších střelců Tipsport extraligy. Pořadí po 7. kole: 1. Lukáš Radil (Pardubice) 8 gólů, 2. Michal Řepík (Sparta) 6, 3. Oliver Okuliar (Hr. Králové) 6, 4. Jindřich Abdul (Litvínov) 5, 5. Adam Kubík (Banes Motor) 5.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie