České Budějovice, Jihočeský kraj a Český hokej odstartovaly čtyřletý blok spolupráce

19.04.2024


Zástupci Českého hokeje, Českých Budějovic a Jihočeského kraje před přípravným utkáním Česko versus Rakousko informovali o vzájemné spolupráci pro nadcházející čtyřleté období. První a hlavní událostí se stane MS žen, které vypukne v jihočeské metropoli 9. dubna 2025. Na ledě Budvar arény se dále uskuteční České hokejové hry 2026 a 2028. Profitovat budou také Písek, Tábor a Jindřichův Hradec, kam se přesunou reprezentační akce v kategoriích U16 a U20.


Č. BUDĚJOVICE – Po přidělení vrcholného turnaje žen na rok 2025 do Česka aspirovali na uspořádání dva kandidáti: Karlovy Vary a České Budějovice. Zvítězili Jihočeši. „České Budějovice dlouhodobě vnímáme jako hokejové město. Vzešla odtud řada vynikajících reprezentantů v čele s mistry světa Jaroslavem Pouzarem, Miroslavem Dvořákem, Jiřím Lálou či Romanem Turkem,“ vysvětlil svazový prezident Alois Hadamczik. Pozitivem je také blízkost letiště, moderní hala či ubytovací možnosti. „Rozhodující byla obrovská vůle paní primátorky a krajského hejtmana udělat něco pro lidi. Oba nám byli od začátku velmi nápomocní. Osobně jsem velmi spokojený s volbou,“ doplnil.

Čtyřletý blok společně realizovaných projektů nasměruje do Budvar arény vedle ženského šampionátu dva mužské turnaje v rámci Euro Hockey Tour. Další hokejové bašty v regionu přivítají mládežnické reprezentační výběry. „Musím poděkovat Jihočechům za revoluční přístup. Dosud nikdy nevznikla taková spolupráce mezi svazem a některým z krajů. Jihočeská města nabízejí skvělou infrastrukturu a pan hejtman se velmi snaží, aby jižní Čechy byly široce uznávané jako hokejový kraj. Věřím, že také pomůžeme rozvoji mládeže a za čtyři roky si vyhodnotíme dobré výsledky našeho svazku,“ vyjádřil naději viceprezident a bývalý brankář (chytal i za Motor) Petr Bříza.

Pro kolizi s extraligou se hledá řešení

Nejvyšší představitel kraje Martin Kuba potvrdil snahu propagovat zmiňované hokejové podniky mezi nejmladší generací, aby se děti přišly podívat na svoje dospělé vzory a získaly motivaci ke sportovní činnosti. Zároveň připustil, že termín mistrovství světa žen v příštím roce (9. – 20. dubna) teoreticky může kolidovat s postupem domácího Banes Motoru do semifinále extraligového play off. „Už nyní řešíme tuto případnou situaci a počítáme s tím, že extraligový celek odehraje jeden dva zápasy v jiném městě. Máme vytipovaný stadion a postaráme se také o dopravu fanoušků,“ ujistil hejtman. Pravděpodobně půjde o Tábor, kde již budějovický tým našel azyl v úvodu sezony 2001–02.

Českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová zdůraznila směrování důležitých aktivit až k roku 2028, kdy domácí extraligový klub oslaví stoleté výročí od svého založení a České Budějovice se přechodně promění na Evropské hlavní město kultury. „Snažíme se být městem, na které se víc svítí. Spolupráci s Českým hokejem bereme jako velký závazek,“ připomněla. Podle předsedy Organizačního výboru MS žen 2025 Jiřího Šindlera se těší do jihočeské metropole všechny hráčky, realizační tým i účastníci z ostatních zemí. „Dali jsme si předsevzetí, že šampionát bude nezapomenutelný. Budějovice poskytují vynikající zázemí pro hokej a spoustu možností pro volný čas,“ řekl Šindler.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie