Sledge hokej pokračuje. Budějovičtí Králové chodí z ledu mokří jako myši

24.09.2013


Na svatého Václava, v sobotu 28. září, odstartuje nový ročník extraligy sledge hokeje. Mistrovský titul v soutěži určené tělesně postiženým, ale i zdravým hráčům (všichni se pohybují na speciálních saních), obhajuje tým Karlových Varů. Mužstvo SHC Kings České Budějovice, které loni skončilo páté ze sedmi účastníků, se letos nepřihlásilo. Budějovičtí však pokračují v pravidelném tréninku a hrají přátelské zápasy. Sedm hokejistů bude hostovat ve Spartě.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Mužstvu Kings neboli Králů momentálně chybí brankáři, bez nichž by neobstáli v bojích o body. David Švec si zlomil nohu v kotníku při jízdě na motocyklu, druhý gólman Michal Havelka prochází rekonvalescencí po letní patálii se zlomenou rukou. „Domluvili jsme se, že kvůli absenci gólmanů nepůjdeme do ligy. Ale rozhodnutí mělo i jinou příčinu,“ tváří se trochu tajemně hrající manažer Zdeněk Klíma.

Bohužel, není tajemstvím, že budějovickým sledge hokejistům chybí dostatečná sponzorská podpora. Pochvalují si spolupráci s městským magistrátem, který jim poskytuje slevu za pronájem ledové plochy v Budvar aréně, ale marně shánějí v jihočeské metropoli štědrou firmu ochotnou přispívat na jejich činnost. Jedinou výjimkou je David Servis. Několik dalších stálých podporovatelů našli Králové v Českých Velenicích, Kaplici nebo Jindřichově Hradci. Pomáhá i Jihočeský kraj. Jenže v součtu je to pořád málo.

Díky pochopení městských radních, kteří zastupují vlastníka Budvar arény, absolvuje tým SHC Kings pravidelně jednou týdně dvouhodinovou přípravu mezi mantinely. Přišel i nový lodivod. V rámci spolupráce s HC České Budějovice převzal dohled nad mužstvem dosud aktivní hokejový útočník a začínající trenér mládeže Jiří Hanzal. „Všichni kluci Jirku respektují a jsou nadšení z jeho zodpovědného přístupu. Zavedl spoustu nových tréninkových prvků a dává nám do těla. Chodíme z ledu mokří jako myši,“ usmívá se Klíma.

Spolupráce s Příbramí a Lincem
Hráči nechtějí přerušit desetiletou tradici sledge hokeje pod Černou věží a pro nadcházející sezonu si naplánovali alespoň přátelské zápasy, v nichž budou zviditelňovat věrnou skupinu sponzorů. První duel odehráli 15. září v Příbrami, kde remizovali s týmem SHC Mustangové Pardubice 3:3 a následně zvítězili v samostatných nájezdech. „Pojali jsme to jako exhibiční vystoupení a zároveň i prezentaci našeho výkonu, neboť do budoucna se rýsuje docela zajímavá spolupráce s příbramským klubem,“ odkrývá karty hrající manažer.

Budějovičtí Králové navazují rovněž kontakty v hornorakouském Linci, kde se probouzí sledge hokej a probíhá tam nábor začínajících hráčů. „Během letošního mistrovství světa v Soulu jsem přislíbil pánům z rakouské asociace, že dohlédneme na začátečníky, případně pomůžeme s vybavením. Postupně by pomoc mohla být vzájemná. Máme k sobě blízko,“ říká Zdeněk Klíma, jenž reprezentoval Českou republiku na třech světových šampionátech a paralympiádě ve Vancouveru. Z ME 2007 a 2011 přivezl vždy stříbro.

Převážná část týmu Kings se i letos objeví v extralize. Sedm hráčů bude hostovat v barvách pražské Sparty, kde již v loňském finále proti Karlovým Varům účinkovali Klíma s Podhradským. Na zimním stadionu v Neratovicích v sobotu 28. září proti SHK Lapp Zlín by měli navléci sparťanský dres Pavel Málek, Zdeněk Klíma, Dan Kalina, Tomáš Podhradský, Jiří Rumplík a Jan Kočnar. Zapojení Davida Švece v průběhu sezony bude záviset na léčbě jeho zlomeniny.

Pro zmíněnou sedmičku se extraligová vystoupení ve Spartě stanou vítaným bonusem. Tréninkový proces absolvují na jihu Čech se zbytkem týmu Kings. „Tři hráči nám zůstávají volní. Z různých důvodů neuvažovali o svém zapojení do ligy, ale zůstanou s námi v přípravě i přátelských zápasech,“ ujišťuje Klíma, jenž na jaře skončil s reprezentací a věnuje se sledge hokeji už jen na klubové úrovni. Za Krále bude nadále nastupovat i nadšeně pomáhající hráč z kategorie zdravých Jakub David, jenž v minulosti získával nominace do All Stars.

Ladislav Lhota
 


Krátké zprávy
22. 03. 2023 První a druhý jarní den se mezi bývalými hráči ligového Motoru sešlo několik oslavenců s kulatinami. Šedesátiny si připomněl 21. března útočník Petr Dolejšek, jenž nastupoval za budějovický tým v období 1981 až 1984. Nosil i dres ZVVZ Milevsko resp. Šumavanu Vimperk. 22. března se zařadil k padesátníkům obránce David Smetana (za Motor hrál v období 1990 až 1992, nastupoval rovněž za VTJ Tábor, HC Tábor a Hluboká nad Vltavou Knights), ve stejný den si podal ruku s Abrahámem také útočník Jan Šrámek ml. (za Motor 1990 - 1992, hrál i za VTJ Písek).
22. 03. 2023 Vimperská odchovankyně Beáta Narovcová si vysloužila angažmá ve finském celku TPS Naiset Turku. Osmnáctiletá obránkyně a členka mládežnických reprezentačních výběrů bude hrát nejvyšší ženskou soutěž Naisten Liigu, v níž se potká s další Jihočeškou Terezou Pištěkovou, která začínala s hokejem v Českých Budějovicích.
21. 03. 2023 Série play down v Lize juniorů mezi Pískem a Havířovem, v níž Jihočeši vedli 2:0, zůstane nedohraná. Dohodli se na tom zástupci obou klubů poté, co oznámil rakouský Salcburk, že nemá zájem o účast v příštím ročníku. Tudíž letos nesestoupí nikdo.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie