Výkonný výbor Českého hokeje schválil herní systémy nejvyšších soutěží mládeže

25.08.2020


Výkonný výbor Českého hokeje schválil hlasováním per rollam herní systémy Juniorské ligy akademií, Extraligy juniorů a Extraligy dorostu. Nikdo nebude sestupovat po vzoru mužských soutěží. Juniorská liga akademií se vyjma zrušeného sestupu odehraje dle plánovaného formátu, změnil se však systém v extraligách.


PRAHA – V nejvyšších mládežnických ligách se nekoná původně chystané razantní zúžení. Z dvaceti účastníků Juniorské ligy akademií měly přímo sestoupit tři až čtyři týmy, ze třiceti týmů Extraligy dorostu se plánoval sestup celého půltuctu. Obě soutěže se naopak rozšíří o jednoho postupujícího z nižší ligové úrovně. V Extralize juniorů se nebude hrát play off, Extraliga dorostu přišla o nadstavbu. Jaký tedy bude systém třech nejvyšších mládežnických soutěží v ročníku 2020–21?

Juniorská liga akademií

Dvacet účastníků juniorské ligy akademií se v základní části utká dvoukolově každý s každým. Jeden každý tým sehraje 38 utkání. Po skončení základní části budou mužstva, která se umístila na prvním až dvanáctém místě, rozdělená do třech čtyřčlenných skupin (1., 6., 7. a 12. / 2., 5., 8. a 11. / 3., 4., 9. a 10.), v nichž se utkají čtyřkolově každé s každým. Předchozí výsledky se nezapočítávají s tím, že dvě nejlépe umístěná mužstva v každé skupině si ze základní části přinesou bonus 6, resp. 3 body.

Mužstva umístěná v těchto skupinách na prvním a druhém místě spolu se dvěma celky, které dosáhly nejvyššího bodového zisku na třetích příčkách, postupují do play off, hraného na dvě vítězná utkání, jehož vítěz získá titul juniorského mistra České republiky. Mužstva umístěná po základní části na třinácté až dvacáté příčce se utkají dvoukolově každé s každým ve skupině o umístění, v níž se započítávají body získané v základní části soutěže.

Extraliga juniorů

Dvanáct účastníků extraligy juniorů se územně rozdělí do dvou šestičlenných skupin. V základní části se utkají šestikolově každý s každým a dvoukolově s družstvy druhé skupiny, takže sehrají 42 utkání. Mužstva, která se v základní části umístí ve skupinách na prvních místech, se utkají na tři vítězná utkání a vítěz získá právo účasti v juniorské lize akademií pro sezonu 2021–22.

Extraliga dorostu

Třicet účastníků extraligy dorostu bude podle územního principu rozděleno do tří skupin, v nichž se utkají čtyřkolově každý s každým a absolvují tak 36 utkání. Družstva umístěná ve skupinách na prvním až pátém místě spolu s mužstvem, které dosáhlo nejlepšího výsledku na šestém místě, sehrají dvoukolové play off na dvě vítězná utkání. Čtyři nejúspěšnější mužstva play off postoupí do závěrečného turnaje, ve kterém se systémem semifinále, finále a souboj o třetí místo, hraným na jedno utkání, střetnou o titul dorosteneckého mistra České republiky.

Stejně jako v soutěžích dospělých zohledňují schválené modely dopady pandemie na hokejovou sezonu a usilují o vytvoření předpokladů pro dohrání soutěží i v případě, že by se část zápasů musela odložit kvůli výskytu nákazy a karanténním opatřením nebo se nehrála vůbec.

Z uvedených důvodů budou nejvyšší mládežnické soutěže v sezoně 2020–21 nesestupové. Postup při posuzování nesehraných utkání, který upravují „Všeobecné podmínky pro soutěže řízené ČSLH“, je podobný jako v soutěžích dospělých (podmínka sehrání alespoň poloviny zápasů v základní části; povinnost sehrát odložené utkání do čtyřiceti dnů; použití průměrného bodového zisku u mužstev, která nesehrají v základní části všechna utkání; kontumace nesehraných zápasů v play off…).

Tisková zpráva Českého hokeje
(s redakční úpravou)


Krátké zprávy
21. 09. 2023 Extraliga dorostu, skupina A, 5. kolo: BK Mladá Boleslav - HC Tábor 6:3 (3:0, 2:2, 1:1). Góly a nahrávky poražených: 30. Hlavín (Bartuška), 31. Hlavín (Strachota), 56. Slívko (A. Suchan, Pufr). Motor Č. Budějovice - HC Rytíři Kladno 6:0 (2:0, 2:0, 2:0). Góly a nahrávky: 3. S. Pánek (J. Novotný ml., Jaroš), 3. T. Přibyl (Matějka), 23. T. Hřebejk (Lev, V. Nedorost ml.), 30. N. Mařík (T. Hřebejk, Jan Smejkal), 44. T. Přibyl (Lev), 58. Kinter (S. Pánek). Čisté konto vychytal brankář Vojtěch Jelínek.
21. 09. 2023 Extraliga juniorů, skupina Západ, 9. kolo: Motor Č. Budějovice - Bílí Tygři Liberec 4:3 (1:2, 3:1, 0:0). Góly a nahrávky vítězů: 20. Willmann (Placek), 23. M. Kříž (Pitel, Humeník), 26. Aulický (Vachun, Buzek), 30. Sochor (Mojsejev, A. Šimon).
20. 09. 2023 Na tiskové konferenci před startem 2. ligy oznámil svazový prezident Alois Hadamczik, že každý klub obdrží od ČSLH půl milionu korun ve dvou splátkách. První platbu slíbil prezident provést v polovině října, druhou do konce listopadu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie