V čerstvě otevřené Síni slávy v pražské Nekázance najdeme i výstroj Miroslava Dvořáka

07.05.2024


Ulice Nekázanka na Novém Městě pražském příčně spojuje frekventované tepny Na Příkopech a Jindřišskou. Zhruba uprostřed této spojnice si v úterý 7. května úderem patnácté hodiny prožila slavnostní otevření nově instalovaná kamenná Síň slávy českého hokeje, která po téměř roční pauze nahradila svoji předchůdkyni v libeňské Harfě vedle O2 Arény. V aktuální expozici si přijdou na své i fanoušci z jihu Čech, kteří zde objeví části výstroje proslulého obránce Miroslava Dvořáka.


PRAHA – Čerstvě otevřený reprezentativní prostor se rozkládá na necelých třech stech metrů čtverečních a je podstatně skromnější, než byli hokejoví příznivci zvyklí z Harfy. Zato je však propojený s digitální síní slávy, která rozšiřuje nabídku informací a historických zajímavostí do nekonečného rozměru. Maximální zážitek příchozím do Nekázanky umožní QR kódy u vystavených artefaktů – dovolí jim proniknout do rozšířené reality. Kamenná síň disponuje fan shopem a dalšími třemi částmi, jimiž jsou tzv. Chrám s medailonky všech členů Síně slávy a digitální připomínkou význačných událostí, muzeum s historickými předměty a multimediální partie.

Na přípravě současné expozice se podílelo přes sedm desítek osob včetně Tomáše Kučery, marketingového ředitele extraligového Banes Motoru. Celý tým strávil více než tisíc hodin tvorbou obsahu a patnáct set hodin rešeršemi historických dokumentů. Slavnostní přestřižení pásky provedl prezident Českého hokeje Alois Hadamczik a spolu s ním členové Síně slávy Jan Havel, Bedřich Ščerban (zároveň manažer kamenné síně), Jiří Kučera, Dominik Hašek a Jiří Šlégr. „Při hledání nových možností se nám zalíbila tato budova v centru Prahy, jejíž majitel Jiří Šimáně nabídl nízký nájem a vyšel nám všemožně vstříc,“ uvedl Hadamczik při zahajovací řeči.

Každá generace si něco najde

Kapacita hokejové Nekázanky činí sto lidí, do digitálního sálu se vejde padesát návštěvníků. „Vidím tady věci, které určitě nadchnou fanoušky. Věřím, že budou přicházet nejenom důchodci, ale i děti,“ nechal se slyšet naganský hrdina Dominik Hašek. „Jsem rád, že mládež se tady může leccos dozvědět o hráčích, kteří ve své době nebyli tolik medializovaní jako je tomu dnes,“ vyzdvihl Jan Havel, obávaný kanonýr z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. „Každá generace si tady najde něco svého. Moderní expozice se mi moc líbí,“ uznal Jiří Kučera, reprezentant z bronzové éry let devadesátých. „Síň mohou využívat i školy a kluby. Turistům poslouží texty v angličtině,“ doplnil Bedřich Ščerban.

Nejčerstvějším přírůstkem do muzejní části se stala sada medailí pro tři nejlepší týmy nadcházejícího Mistrovství světa v Praze a Ostravě. Ve vitrínách se nachází velmi cenný soubor historických artefaktů, k nimž patří Zakládající listina Českého svazu ledního hokeje z roku 1908, pohár pro vítěze ME 1911 (vyhráli Češi), bronzová medaile z olymopijských her a zároveň prvního světového šampionátu v Antverpách 1920, originální puk z ME v Budapešti 1929 či pohár pro vítěze premiérového ročníku celostátní ligy 1936–37 spojený se jménem prezidenta T. G. Masaryka. Expozice nezapomíná ani na para hokej. Vstupné činí 250 korun, zlevněné 170 (důchodci a ZTP), dětské 80 korun.

Ladislav Lhota    Krátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie