To byl blázinec. Češi proti Švédům museli otáčet skóre, nakonec je přestříleli 8:4

29.04.2017

Po odpoledním vítězství Finů 1:0 nad Rusy, kteří jsou jistými šampióny letošního ročníku Euro Hockey Tour, se druhý hrací den Carlson Hockey Games na budějovickém ledě posunul k souboji národního mužstva České republiky se Švédskem. Domácí v retro dresech vedli, ale prohráli první třetinu. Potom se převlékli a otočili vývoj zápasu, v jehož závěru si otevřeli střelnici a jasným výsledkem si zajistili rovněž pohár pro vítěze celého turnaje – bez ohledu na zbývající program.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Za doprovodu houslového virtuosa Pavla Šporcla zapěli státní hymny Jana Šrejma Kačírková a Petr Kolář, všichni tři budějovičtí rodáci. Potom se rozběhl dlouho očekávaný souboj, ve kterém naši reprezentanti absolvovali úvodní třetinu v retro svetrech připomínajících první československé mistry světa z roku 1947. Na postech centrů druhé a čtvrté řady nastoupili Jihočeši Jan Kovář (měl číslo 1 po kapitánovi týmu z roku 1947 Františku Pácaltovi) resp. Roman Horák (se čtrnáctkou po obojživelníkovi Jaroslavu Drobném).

Češi odstartovali zostra. Po šancích Jakuba Krejčíka, Libora Šuláka a Petra Vrány nastala již ve 4. minutě velká chvíle Tomáše Kundrátka, který v jízdě vypálil z pravého kruhu, jeho střelu tečoval Robin Hanzl do tyčky, od níž se puk odrazil zpátky k dobruslujícímu Kundrátkovi a ten z úhlu otevřel skóre. V závěru periody ale domácí neudrželi aktivní Švédy. V 18. minutě při hře čtyři na čtyři srovnal Mario Kempe nápřahem přes obránce Radko Gudase, za dvě minuty už hosté vedli po střele zadáka Johna Klingberga z prostoru mezi kruhy.

Pečetili v odvážné švédské power play

Švédský obránce John Klingberg ve 29. minutě namířil od modré čáry a jeho spoluhráč Gabriel Landeskog při přesilovce tečoval na 1:3. Naštěstí o minutu později korigoval Michal Birner šikovnou tečí Řepíkovy střely. Skandinávci ve 35. minutě nevyužili slibné přečíslení dva na jednoho a potom nastal obrat, když Jan Kovář v přesilovce zblízka srovnal na 3:3 a necelé tři minuty před druhou sirénou vrátil domácím vedení Radim Šimek, který se trefil rovněž zblízka po akci kapitána Jakuba Voráčka.

Při trestu Davida Skleničky na začátku třetího dějství pálil z pravého kruhu Linus Omark, ale Pavel Francouz skvěle zareagoval a vytěsnil kotouč nad branku. Potom byl v obrovské šanci faulovaný Petr Vrána, čeští hráči sice nevyužili početní převahu, ale brzy po jejím skončení z vytvořeného tlaku skórovali popáté. Od modré střílel Michal Kempný a zády k brance zakončoval bekhendem Petr Holík.

Tři korunky následně potrestaly Hanzlovo čtyřminutové vyloučení, ale se značným přispěním soupeře, když Libor Šulák z rohu namazal před branku zcela volnému Carlu Klingbergovi. Zdaleka to však nebylo všechno. V přesilovce pět na tři zvýšil Roman Červenka, v další převaze pět na čtyři se trefil od modré Michal Kempný a při power play Švédů pečetil zdálky do prázdné klece Radim Šimek.

Carlson Hockey Games:

Česká republika – Švédsko  8:4 (1:2, 3:1, 4:1)
4. Kundrátek (Hanzl), 31. Birner (Řepík, Krejčík), 37. Jan Kovář (Kindl, Šulák), 38. Šimek (Voráček), 49. P. Holík (Kempný, Voráček), 57. Červenka (Voráček, Jan Kovář), 59. Kempný (Voráček, Červenka), 60. Šimek (Hanzl) – 18. Kempe (J. Klingberg), 20. J. Klingberg (Krüger, Ekman-Larsson), 29. Landeskog (J. Klingberg, Ekman-Larsson), 55. C. Klingberg.
Rozhodčí:
Gofman, Buturlin (Rusko) – Gebauer, Lederer (Česko).
Vyloučení: 6:8.
Využití: 3:2.
Střely na branku: 32:20.
Diváků: 6 401 (vyprodáno).
Česká republika: Francouz – Gudas, Krejčík, Kundrátek, Kempný, Kindl, Šimek, Sklenička, Šulák – Voráček, P. Holík, Červenka, Radil, Jan Kovář, Vrána, Řepík, Hanzl, Birner, Hyka, R. Horák, T. Zohorna. Hlavní trenér Josef Jandač.
Švédsko: Läck – Stralman, Hedman, J. Klingberg, O. Ekman-Larsson, Rosén, Brodin, Holm – Lindholm, Rask, Omark, C. Klingberg, W. Karlsson, Everberg, Eriksson Ek, Söderberg, Landeskog, J. Lundqvist, Krüger, Nordström, Kempe. Hlavní trenér Rikard Grönborg.
Hráno 29. dubna.

03. 05. 2024 Druholigový A-tým IHC Králové Písek v následující sezoně povede z pozice hlavního trenéra Tomáš Matušík, jenž působil na zdejší střídačce již v ročníku 2022-23. Letní přípravu pod jeho taktovkou odstartují Králové v pondělí 6. května.
03. 05. 2024 Krajský výkonný výbor ledního hokeje před blížící se jihočeskou konferencí navrhl změnu systému Krajské ligy mužů. Podle jedné varianty se stávajících deset účastníků střetne s týmy jiného kraje (Vysočina) ve vložených zápasech, které se započtou do tabulky a základní část se tím rozšíří o jedenáct kol. Zvýšenou atraktivitu soutěže by však provázel i nárůst nákladů na dopravu. Druhá varianta nabízí rozšíření základní části o třetí rundu vzájemných soubojů, z nichž polovinu odehrají kluby doma a polovinu venku. Následující rok se obrátí pořadatelství, rozlosování je možné provést na dvě sezony dopředu. Všechna kola play off v obou variantách se budou hrát na tři vítězství. Základní část u obou variant by trvala od 14. září do 18. února, play off by skončilo 23. března.