Gólman David Gába: Provází mě štěstí na týmy, které mají super fanoušky a nejvyšší ambice

30.06.2023


Čerstvě devětadvacetiletý odchovanec píseckého hokeje po úvodních krůčcích na mateřském ledě mířil hodně vysoko. Procházel reprezentačními výběry a postupoval mládežnickými kategoriemi budějovického Motoru až do A-týmu, který usiloval o návrat do extraligy. Na čtyři prvoligové sezony pod Černou věží navázal brankář David Gába stejnou porcí ve Vsetíně. Loni zamířil do favorizovaného Tábora ve 2. lize.


JIŽNÍ ČECHY – Z motoráckého dorostu a juniorky ho volali reprezentační trenéři do šestnáctky, sedmnáctky, devatenáctky. Zachytal si na World Hockey Challenge U17 v Kanadě 2010–11. V budějovickém áčku se uplatňoval od sezony 2014–15, dvakrát bojoval v neúspěšné baráži o extraligu. Krátce vypomáhal i druholigovým celkům Jindřichova Hradce a Písku. V létě 2018 zamířil na jih Moravy. „Volal mi agent, zda bych šel do Vsetína. Nabízela se větší možnost herního vytížení, navíc v klubu, který má zvuk. Nakonec z toho byly čtyři parádní roky. Na malém městě je všude kousek pěšky, lidé se znají a všechno se točí kolem hokeje,“ ohlíží se za povedeným obdobím.   

Vsetínská hala Na Lapači proslula jako speciálně provoněný prostor, zvláště při důležitých zápasech včetně play off, kdy nezbývá na tribunách jediné volné místečko. Vypálené a zkapalněné trnky s patřičným ozónem patří k Valašsku. „Voní to na zimáku, v kabině a také u hospodáře. A jen tak se to nezmění,“ přitakává gólman chytající v obráceném gardu. „Trochu jsem tomu přivykl a dodržuji určitý předzápasový rituál i teď v Táboře,“ usmívá se opora jihočeského celku, jehož dres bude oblékat druhou sezonu. Vsetín opustil poté, co Valaši zlanařili Maxima Žukova z Dukly Jihlava. V době, kdy se zdlouhavě řešila jeho role a postavení Žukova, akceptoval nabídku od Jordánu.

Nehází flintu do žita

Na vrcholu ročníku 2021–22 se táborští „kohouti“ pod vedením Arpáda Györiho a Miloslava Čecha jako vítězové 2. ligy posunuli do baráže o účast v Chance lize, ale po srdnatém výkonu podlehli zachraňujícímu se Šumperku. Rozšířený táborský management před následujícím obdobím vyměnil trenéry a hledal posily s nezměněnou touhou vyválčit po létech druhou nejvyšší soutěž. Přilákal i Davida Gábu. Situace se však zkomplikovala. Vyrojili se další vážní adepti na postup v čele s Chomutovem a Znojmem. A jihočeský favorit nenaplnil předpoklady. „Úplně si to nesedlo. Doufám, že jsme se všichni poučili a bude to letos jinak,“ říká muž, který naskočil do pětatřiceti duelů.

V osmifinále play off 2022–23 podlehl Tábor 1:3 na zápasy nevyzpytatelnému celku Příbrami. „Pro letošek zůstává maximální cíl. S tím jsem loni přišel a jsem tady od toho, abych ho pomohl naplnit. Podobnou situaci jsem zažil v Budějovicích, ve Vsetíně, teď v Táboře. Provází mě štěstí na týmy, které mají super fanoušky a nejvyšší ambice,“ vyzdvihuje brankář v nejlepším hokejovém věku, jemuž nechybí ani osobní ctižádost. „Nezastírám, že jsem ještě nehodil flintu do žita a stále pomýšlím na vyšší soutěž, než je 2. liga. Nyní dělám všechno, abychom postoupili s Táborem,“ ujišťuje po skončení suché části letní přípravy, v níž dostal výjimku ke kombinaci s tréninky na budějovickém ledě.

Vymačká si brusle

Aktuální kádr „kohoutů“ dirigovaný staronovým koučem Tomášem Matušíkem podstupoval v květnu a červnu nepopulární dril ve čtyřech dávkách týdně, ale David Gába absolvoval upravený program. V pondělí a čtvrtek jezdil do Hokejového centra Pouzar k hodinovkám na bruslích spolu s mixem krajánků a veteránů. Tato aktivita je plánovaná ještě na červenec. V úterý byl v Táboře na přípravě brankářů a pouze ve středu se připojoval k týmu. „V klubu mi takto vyšli vstříc, za což jim děkuju. Pro mě to je pestřejší, taková všehochuť. V Budějovicích si vymačkám brusle a osahám led. Jsem rád, že si mohu sklouznout,“ povídá spokojeně písecký rodák.

Bydliště má pořád v Písku, odkud vyráží za hokejových chlebem. „Radši bych hrál doma, než se během sezony trmácet denně padesát kilometrů tam a padesát zpátky. Ale Tábor je momentálně ambicióznějším klubem,“ nemusí odhalovat žádné tajemství. Rodné město reprezentuje alespoň v barvách hokejbalového HC Švantlův Dvůr, jehož dres obléká již řadu sezon spolu se starším bratrem Ondřejem, který je útočníkem Sokola Radomyšl v Krajské lize, a dalšími známými hokejisty. V letošním finále play off 2. ligy podlehl „Švantlák“ mužstvu HBC Zliv 1:3 na zápasy. „Porážku bereme jako fiasko. Máme nastavenou titulovou mentalitu a vždycky chceme pohár,“ mračí se naoko.

Ladislav Lhota    
Krátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie