Světový bronz po desetiletém půstu dostal v Tampere jihočeské gólové razítko

29.05.2022


Český hokej zdaleka nestojí na pozicích, které mu náležely v historii nejrychlejší kolektivní hry. Aktuálně však slaví bronzovou medaili ze světového šampionátu, na niž čekal deset let. Tehdy se radovali naši hráči v Helsinkách, čerstvý úspěch vezou znovu z finského ledu v Tampere. Duel o třetí místo s týmem USA se nevyvíjel dobře, prohrávali jsme 1:3, ale i díky kontaktnímu gólu budějovického odchovance Jiřího Smejkala se skóre obrátilo na konečných 8:4.


TAMPERE / HELSINKY – Upřímně, po vystoupeních proti Rakousku, Finsku a semifinálové blamáži s Kanadou si Češi pod taktovkou finského kouče Kariho Jalonena snad ani nezasloužili postavení na stupních vítězů. Všechno změnila třetí perioda proti Američanům, kterou vyhráli famózně 6:1 (obráceným výsledkem se stejnými číslicemi předtím podlehli javorovým listům). Jihočeské razítko na cenném zápisu do dějin obstaral bojovník Jiří Smejkal, jenž ve 33. minutě snižoval na 2:3 a potom ještě asistoval u šestého gólu z hole Davida Kämpfa. Rozhodující odpoledne v neděli 29. května si svým způsobem užil také budějovický centr Jiří Novotný, jenž glosoval bitvu pro Český rozhlas.

Všechna utkání ve skupině a oba zápasy o medaile absolvovali čeští reprezentanti na tamperském ledě, pouze pro čtvrtfinálové vítězství nad Německem si odskočili do stařičké Jäähääli v Helsinkách. Multifunkční Nokia Arena v Tampere (městečko Nokia patnáct kilometrů odtud je sídlem světoznámého výrobce elektroniky) zahájila provoz 3. prosince 2021 hokejovým derby Ilvesu proti Tappaře. Budovala se přes tři roky a spolykala 124 milionů eur. Komplex nedaleko vlakového nádraží projektoval proslulý architekt Daniel Libeskind (Židovské muzeum v Berlíně, Věž svobody v New Yorku). Finové akceptovali vlídně značný příliv českých fanoušků, všechno klapalo, jenom ty ceny…

Ladislav LhotaKrátké zprávy
22. 03. 2023 První a druhý jarní den se mezi bývalými hráči ligového Motoru sešlo několik oslavenců s kulatinami. Šedesátiny si připomněl 21. března útočník Petr Dolejšek, jenž nastupoval za budějovický tým v období 1981 až 1984. Nosil i dres ZVVZ Milevsko resp. Šumavanu Vimperk. 22. března se zařadil k padesátníkům obránce David Smetana (za Motor hrál v období 1990 až 1992, nastupoval rovněž za VTJ Tábor, HC Tábor a Hluboká nad Vltavou Knights), ve stejný den si podal ruku s Abrahámem také útočník Jan Šrámek ml. (za Motor 1990 - 1992, hrál i za VTJ Písek).
22. 03. 2023 Vimperská odchovankyně Beáta Narovcová si vysloužila angažmá ve finském celku TPS Naiset Turku. Osmnáctiletá obránkyně a členka mládežnických reprezentačních výběrů bude hrát nejvyšší ženskou soutěž Naisten Liigu, v níž se potká s další Jihočeškou Terezou Pištěkovou, která začínala s hokejem v Českých Budějovicích.
21. 03. 2023 Série play down v Lize juniorů mezi Pískem a Havířovem, v níž Jihočeši vedli 2:0, zůstane nedohraná. Dohodli se na tom zástupci obou klubů poté, co oznámil rakouský Salcburk, že nemá zájem o účast v příštím ročníku. Tudíž letos nesestoupí nikdo.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie