Střední útočník Brant Harris nejde do Motoru s přehnaným očekáváním, ale věří svojí hře

11.05.2023


Z obrany se posunul na křídlo. Při posledním úspěšném angažmá ve Slovanu Bratislava zdomácněl na pozici centra. Třiatřicetiletý Brant Harris, rodák z Estevanu v kanadské provincii Saskatchewan, prošel americkým univerzitním hokejem (jeho rodiště leží jen pár kilometrů od hranic s USA), hrál nižší profesionální soutěže AHL nebo ECHL a nakonec se stal „evropským Kanaďanem“. Svoji sedmou sezonu na starém kontinentu otevře v barvách Motoru.


Č. BUDĚJOVICE – Začínal v mládežnických týmech Estevan Bruins a Melfort Mustangs. Velmi jej pozvedlo čtyřleté účinkování pod praporem University of Connecticut v prestižní NCAA, kde v závěru nosil kapitánské céčko. Na profesionálním ledě střídal pokusy v AHL (Bridgeport Sound Tigers, Adirondack Flames, Manitoba Moose) a ECHL (Florida Everblades), načež upřednostnil cestu po evropských kluzištích. Odpíchl se dvouletým prologem v mezinárodní soutěži EBEL. „Prospělo mi působení v Salcburku. Vyhovuje mi tlak a zodpovědnost. Podobné to bylo předtím na Floridě a také později ve Slovanu,“ shrnul v nedávném rozhovoru pro sportnet.sme.sk.     

Z Rakouska nabral směr do švédského celku Mora IK hrajícího druhou nejvyšší soutěž Allsvenskan. Po jedné sezoně zamířil ke břehu Dunaje a tři roky si držel pevné místo v šatně Zimního stadionu Ondreje Nepely na známé adrese v bratislavské ulici Odbojárov, historickém dějišti MS 1959, 1992, 2011, 2019. Prožil tady zatím nejlepší úsek v kariéře. Prokázal, že výkonnostně zraje jako víno. V ročníku 2021–22 pomohl „belasím“ k titulu ve slovenské extralize a stal se hráčem s nejvyšším počtem vyhraných buly (444). Poslední dva roky byl zástupcem kapitána, dvakrát za sebou obsadil druhou příčku v produktivitě Tipos extraligy.

Tři sezony mezi slovenskou elitou uzavřel s bilancí 163 startů a 179 kanadských bodů (82 + 97) včetně play off. „Jsem hrdý na svůj čas ve Slovanu. Nevím, zda jsem mohl klubu odevzdat ještě něco víc,“ prohlásil při loučení. „Pokud se bavíme o mojí roli na ledě, ale i mimo led, snažil jsem působit jako lídr. V pozici centra musíte být dobrý také v defenzívě, při vhazování, hrát fyzicky, umět nasadit hit, bránit v oslabení. Chci se na to dívat tak, že jsem podpořil tým různými věcmi. Nejen body,“ svěřil se vyhledávanému slovenskému serveru. A netajil příjemný pocit z reakcí fanoušků. „Myslím, že viděli moji pracovní morálku a to, že jsem odevzdal všechno v každém zápase,“ považoval si.

Mohl se stát nejlepší verzí sebe samého

Brant Harris uvítal přeměnu na středního útočníka. „Pomohlo mi to vyrůst ve více komplexního hráče a jsem za to vděčný. Naučil jsem se chápat hru v různých odlišných aspektech,“ ocenil hokejista, který se v duchu kanadské mentality řadí k nesmlouvavým bojovníkům a dříčům. „Pokud dokážete na ledě přemýšlet trochu rychleji než ostatní hráči, umožní vám tvrdá práce dostat se do mnoha gólových příležitostí,“ uvedl s poukazem na výborné podmínky v klubu, jimž také vděčí za svoji úspěšnost. „Dali mi všechno, co jsem potřeboval, abych byl nejlepší verzí sebe samého. Slovan patří k nejlepším organizacím v Evropě,“ chválil.

Vydržet tři roky na jednom místě nepatří k typickým devizám zámořských krajánků. Neplatí to v Harrisově případě. „Když člověk má rodinu, zohledňuje mnohem víc podmínek při hledání nového klubu. Milovali jsme to tady. Dcera se narodila v Bratislavě, syn se naučil chodit, mluvit, navštěvoval školku. Bylo celkem jednoduché prodlužovat smlouvu,“ líčil hokejista s rostoucím kreditem, který prošel také čtyřmi ročníky evropské Ligy mistrů. Dva absolvoval za Salcburk, dva za Slovan. Loni vyzkoušel i přitažlivé Winter Games. „Chtěl jsem zůstat, ale nenašli jsme s managementem stejný pohled na další vzájemné očekávání. Po schůzce jsem věděl, že odejdu. Potom přišla nabídka z Česka,“ vysvětlil.

V závěru minulé sezony, která bratislavskému týmu nevyšla úplně podle představ, rostl zájem o Branta Harrise v jiných klubech. Zástupci Českých Budějovic si přijeli omrknout Kanaďana na Slovensko a obě strany si plácly bez dlouhého váhání. „Spatřil jsem v tom dobrou příležitost. Nechtěl jsem čekat, co se stane během léta. Chtěl jsem mít jasno co nejdřív. Když máte rodinu, je lepší dopředu přesně vědět, co budete dělat,“ popsal svoje pohnutky. „Bude to asi nejlepší soutěž, jakou jsem hrál. Nejdu tam s přehnaným očekáváním, ale věřím svojí hře. Znám svoje schopnosti a těším se, že to ukážu na větším pódiu,“ řekl pro sportnet.sme.sk. K mužstvu Motoru se připojí na konci července.         

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie