Soběslavský křídelník a obětavý mládežnický trenér Vladimír Šandera přidal nulu k osmičce

16.07.2022


Soběslavský hokejový kmet Vladimír Šandera doputoval 16. července k životní osmdesátce. Pod praporem Spartaku odsloužil bezmála půl století. Značnou měrou přispěl k tomu, že klub u břehu Lužnice prošel dosavadních devět dekád svojí existence bez jediného přerušení. V době hráčské kariéry okusil jubilant dojíždění za umělým ledem do krajského města. Nezištně odpracoval spoustu brigádnických hodin při výstavbě zimního stadionu. Trenérsky se věnoval mládeži.


SOBĚSLAV – Přes žákovské týmy a dorost Spartaku se křídelní útočník Vladimír Šandera posunul do týmu dospělých, v jehož dresu s pětilistou růží na hrudi a osmičkou na zádech válel krajský přebor a také divizní soutěž. Vydatně si užil „půlnoční scény“ v době od jedenácté večer do jedné hodiny v noci, kdy soběslavským hokejistům nabízel volnou kapacitu českobudějovický zimní stadion, tehdy jediný v kraji s umělým ledem. Na sklonku hráčského působení se začal věnovat trenérskému řemeslu. Odpracoval směnu v továrně Lada a volný čas obětoval klukům na bruslích. Řídil se osobitým krédem: Hráčova neúčast se dá omluvit, ale trenér nesmí chybět.

Nepostradatelnost rozeného obětavce vynikala v krizových momentech, kdy nedostatek hokejistů strašil funkcionáře černými myšlenkami na odhlášení některého z mládežnických týmů ze soutěže. Hrozba přicházela zpravidla u patnáctiletých bruslařů, kteří odpadávali při přechodu ze starších žáků do dorostu. Vladimír Šandera obešel teenagery a přivedl je zpátky na stadion. V klubovém výboru se říkávalo: „Nastal problém s týmem kvůli úbytku hráčů? Dejte ho Šanderovi. Posbírá kluky na ulici a dá to zase dohromady.“ Zásluhou trenérského nezmara dokázali v Soběslavi vždycky obsadit věkové kategorie bez rozdílu.

Dorostenci Spartaku pod Šanderovou taktovkou v roce 1992 vyhráli krajský přebor a uspěli také v kvalifikaci o postup do Ligy mladšího dorostu. Vyšší soutěž byla sice nad síly čerstvého nováčka, kterého po roce čekal pád, ale nezdolný kouč vypiplal další generaci mladšího dorostu a znovu se svými svěřenci vybojoval postup. Tehdy však klubové vedení přenechalo práva na účast v lize ambicióznímu Vsetínu – z finančních i personálních důvodů. Vladimír Šandera ani jako důchodce nezapomněl cestu na stadion a ze svého místečka na tribuně pravidelně sleduje zápasy mužů. Samozřejmostí jsou pro něho páteční podvečery s přáteli u oblíbeného mariáše.

Jiří Bouška
Ladislav LhotaKrátké zprávy
24. 03. 2023 Písecký odchovanec a exbudějovický útočník Miroslav Holec (35) se v barvách Vsetína probil do čela průběžného kanadského bodování v play off Chance 1. ligy. Z dosavadních sedmi zápasů vytěžil tři góly a šest asistencí.
23. 03. 2023 Extraliga dorostu, baráž, 1. kolo: HC Tábor - HC Vsetín 7:4 (2:1, 3:2, 2:1). Góly a nahrávky Jihočechů: 1. D. Vlček (Dohnal, M. Bouška), 14. Mohyla (M. Bouška), 25. D. Vlček (Pospíchal, A. Suchan), 27. Pospíchal (Hlavín, Dohnal), 31. A. Bačo (M. Bouška), 59. D. Vlček (Pospíchal, Dohnal), 60. Dohnal (D. Vlček).
22. 03. 2023 První a druhý jarní den se mezi bývalými hráči ligového Motoru sešlo několik oslavenců s kulatinami. Šedesátiny si připomněl 21. března útočník Petr Dolejšek, jenž nastupoval za budějovický tým v období 1981 až 1984. Nosil i dres ZVVZ Milevsko resp. Šumavanu Vimperk. 22. března se zařadil k padesátníkům obránce David Smetana (za Motor hrál v období 1990 až 1992, nastupoval rovněž za VTJ Tábor, HC Tábor a Hluboká nad Vltavou Knights), ve stejný den si podal ruku s Abrahámem také útočník Jan Šrámek ml. (za Motor 1990 - 1992, hrál i za VTJ Písek).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie