Soběslavský křídelník a obětavý mládežnický trenér Vladimír Šandera přidal nulu k osmičce

16.07.2022


Soběslavský hokejový kmet Vladimír Šandera doputoval 16. července k životní osmdesátce. Pod praporem Spartaku odsloužil bezmála půl století. Značnou měrou přispěl k tomu, že klub u břehu Lužnice prošel dosavadních devět dekád svojí existence bez jediného přerušení. V době hráčské kariéry okusil jubilant dojíždění za umělým ledem do krajského města. Nezištně odpracoval spoustu brigádnických hodin při výstavbě zimního stadionu. Trenérsky se věnoval mládeži.


SOBĚSLAV – Přes žákovské týmy a dorost Spartaku se křídelní útočník Vladimír Šandera posunul do týmu dospělých, v jehož dresu s pětilistou růží na hrudi a osmičkou na zádech válel krajský přebor a také divizní soutěž. Vydatně si užil „půlnoční scény“ v době od jedenácté večer do jedné hodiny v noci, kdy soběslavským hokejistům nabízel volnou kapacitu českobudějovický zimní stadion, tehdy jediný v kraji s umělým ledem. Na sklonku hráčského působení se začal věnovat trenérskému řemeslu. Odpracoval směnu v továrně Lada a volný čas obětoval klukům na bruslích. Řídil se osobitým krédem: Hráčova neúčast se dá omluvit, ale trenér nesmí chybět.

Nepostradatelnost rozeného obětavce vynikala v krizových momentech, kdy nedostatek hokejistů strašil funkcionáře černými myšlenkami na odhlášení některého z mládežnických týmů ze soutěže. Hrozba přicházela zpravidla u patnáctiletých bruslařů, kteří odpadávali při přechodu ze starších žáků do dorostu. Vladimír Šandera obešel teenagery a přivedl je zpátky na stadion. V klubovém výboru se říkávalo: „Nastal problém s týmem kvůli úbytku hráčů? Dejte ho Šanderovi. Posbírá kluky na ulici a dá to zase dohromady.“ Zásluhou trenérského nezmara dokázali v Soběslavi vždycky obsadit věkové kategorie bez rozdílu.

Dorostenci Spartaku pod Šanderovou taktovkou v roce 1992 vyhráli krajský přebor a uspěli také v kvalifikaci o postup do Ligy mladšího dorostu. Vyšší soutěž byla sice nad síly čerstvého nováčka, kterého po roce čekal pád, ale nezdolný kouč vypiplal další generaci mladšího dorostu a znovu se svými svěřenci vybojoval postup. Tehdy však klubové vedení přenechalo práva na účast v lize ambicióznímu Vsetínu – z finančních i personálních důvodů. Vladimír Šandera ani jako důchodce nezapomněl cestu na stadion a ze svého místečka na tribuně pravidelně sleduje zápasy mužů. Samozřejmostí jsou pro něho páteční podvečery s přáteli u oblíbeného mariáše.

Jiří Bouška
Ladislav LhotaKrátké zprávy
22. 03. 2023 První a druhý jarní den se mezi bývalými hráči ligového Motoru sešlo několik oslavenců s kulatinami. Šedesátiny si připomněl 21. března útočník Petr Dolejšek, jenž nastupoval za budějovický tým v období 1981 až 1984. Nosil i dres ZVVZ Milevsko resp. Šumavanu Vimperk. 22. března se zařadil k padesátníkům obránce David Smetana (za Motor hrál v období 1990 až 1992, nastupoval rovněž za VTJ Tábor, HC Tábor a Hluboká nad Vltavou Knights), ve stejný den si podal ruku s Abrahámem také útočník Jan Šrámek ml. (za Motor 1990 - 1992, hrál i za VTJ Písek).
22. 03. 2023 Vimperská odchovankyně Beáta Narovcová si vysloužila angažmá ve finském celku TPS Naiset Turku. Osmnáctiletá obránkyně a členka mládežnických reprezentačních výběrů bude hrát nejvyšší ženskou soutěž Naisten Liigu, v níž se potká s další Jihočeškou Terezou Pištěkovou, která začínala s hokejem v Českých Budějovicích.
21. 03. 2023 Série play down v Lize juniorů mezi Pískem a Havířovem, v níž Jihočeši vedli 2:0, zůstane nedohraná. Dohodli se na tom zástupci obou klubů poté, co oznámil rakouský Salcburk, že nemá zájem o účast v příštím ročníku. Tudíž letos nesestoupí nikdo.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie