Smůla. Tomáš Chlubna přišel o MS osmnáctiletých a za dvacítku stihl jediný zápas

06.01.2022


V pořadí 46. světový šampionát dvacetiletých, který odstartoval v kanadském Edmontonu a Red Deeru 26. prosince 2021, vstoupil do dějin jako první nedokončený vrcholový turnaj pořádaný Mezinárodní hokejovou federací (IIHF). Bez dovršení zápasového programu a bez udělení medailí neskončilo dosud žádné mistrovství světa dospělých, dvacetiletých či osmnáctiletých. MS 20 zastavily obavy z šíření covidu-19. Mezi účastníky byl českobudějovický útočník Tomáš Chlubna.


Č. BUDĚJOVICE – Reprezentační A-tým se v minulosti jedenkrát vrátil předčasně z mistrovství světa. Ve švýcarských městech Curychu a Basileji v březnu 1953 nastoupil proti Švýcarsku a Švédsku, sehrál dva zápasy s Německem, načež se musel vrátit domů z příkazu vládnoucí strany v rámci truchlohry po úmrtí komunistického prezidenta Gottwalda. Výsledky Čechoslováků se anulovaly. Šampióny se stali Švédové. Nedávný turnaj dvacetiletých v Kanadě se však zrušil celý po několika zápasech ve skupinách, když se vyskytly pozitivní testy na přítomnost koronaviru u jednotlivců v týmech Švýcarska, USA, Česka a Ruska.

Závažné rozhodnutí vynesla Rada Mezinárodní hokejové federace na doporučení Lékařského výboru IIHF a lékařské skupiny turnaje. Šíření covidu-19 a jeho varianty omikron podle mínění hokejových radních příliš ohrožovalo hráče a realizační týmy. Tři duely skončily kontumačním výsledkem 1:0 v neprospěch celků stižených karanténou (také Finsko – Česko 1:0) a případné další kontumace mohly znehodnotit sportovní průběh akce. „Chystali jsme se na utkání s Rakušany. Měli jsme ho odehrát v případě negativních testů. Během oběda přišla zpráva, že se ruší turnaj. Oznámil nám to manažer. Nastalo úplné ticho a zavládlo obrovské zklamání,“ líčí Tomáš Chlubna.

Bolelo to

Kanadský Edmonton hostil výkvět dvacetiletých také před rokem. Šampionát se odehrál za přísných hygienických podmínek a bez diváků. Nechyběli Jihočeši Šimon Kubíček, Martin Beránek a Pavel Novák. Třetí z nich patřil do týmu i letos. „Bavil jsem se s klukama o loňské bublině. Zřejmě byla přísnější, než ta, kterou jsme zažili nyní. V hotelu v Red Deeru se údajně konala i svatba, ale to nemohu potvrdit. Naším hotelem v Edmontonu procházeli lidé, ale my jsme byli oddělení od zbývajících hostů. Nevím, jak to bylo s personálem. Jestli servírky a další síly podstupovaly testy nebo chodily domů. Přemýšleli jsme, že virus se mohl k nám dostat jedině přes personál,“ říká útočník Motoru.

Náhlé ukončení turnaje nejvíc postihlo hráče ročníku 2002. Opatření proti pandemii jim vzala také šampionát osmnáctiletých. Měl se konat v USA na jaře 2020, ale vůbec k němu nedošlo. „Bolelo to,“ přiznává Tomáš Chlubna, který se neprobil do sestavy dvacetiletých v uplynulé sezoně a teď stál před poslední šancí. „Mistrovství světa v osmnáctkách a dvacítkách jsou vrcholy pro mládežnickou reprezentaci. Přišli jsme o ně. Mluví se ještě o variantě zopakovat akci v letním termínu, jenže to bude asi hodně náročné na uspořádání. Pokud k tomu dojde, určitě se poperu o nominaci,“ ujišťuje jihlavský odchovanec, jenž se po neúspěšné extraligové baráži s Duklou přesunul loni na český jih.

Svezli se s Rusy

Čeští hokejisté stihli v Edmontonu absolvovat dva zápasy základní skupiny A. Podlehli Kanadě 3:6 a Německu 1:2 v prodloužení. Tomáš Chlubna naskočil jen proti Němcům. „Proti Kanadě začali kluci parádně, ale potom to nedopadlo. S Německem to bylo taky zklamání. Nezvládli jsme to. Pokoušeli jsme se o střelbu, jenže jsme neměli hráče před bránou. Myslím, že to byla alfa a omega, proč jsme nedali góly. Jenom jeden takový špinavý. V závěru se přiklonilo štěstí k soupeři,“ komentuje perspektivní forvard. „Na druhou stranu jsem rád, že jsem si připsal účast na ledě. Byl jsem na hraně sestavy a bojoval o místo do posledního tréninku. Ten start už mi nevezme nikdo,“ nachází pozitivum.

Dvacetiletí reprezentanti prošli náročným obdobím, které vyvrcholilo cestou přes oceán, nezbytnými testy a karanténou na hotelových pokojích. Dva plánované přípravné duely na kanadském ledě jim škrtli opatrní organizátoři. Před bojem s Kanadou a Německem (divákům byla tentokrát přístupná poloviční kapacita hlediště) oslavili hráči Štědrý večer v hotelové jídelně. „Každý dostal od svazu hodinky jako dárek a bylo fajn, že jsme mohli strávit čas pospolu,“ ohlíží se za světlou chvilkou jediný zástupce Českých Budějovic. Potom už nebylo moc veselo. Dvě porážky a vynucený návrat spojený s nedobrovolným zdržením přes Nový rok.

Na letišti v Calgary se česká výprava nechtěně připletla k incidentu ruského týmu, jehož členové v mikinách šedé barvy, do kterých se oděli i naši reprezentanti, znepokojili ostatní cestující rušivým chováním. „Viděli jsme u Rusů lahve s alkoholem. Byli opilí a neměli roušky nebo jen napůl. Jakýsi pán si stěžoval na mladíky v šedých mikinách, takže nás vyvedli z letadla i s Rusama. Vedení letiště se nám potom omluvilo a na své náklady zajistilo stravování i nocleh, ale zdrželi jsme se o den déle,“ popisuje Tomáš Chlubna odletovou nepříjemnost. Po krátkém volnu k adaptaci na změnu času pomůže juniorce Motoru v úsilí o záchranu a zkusí si říct o místo v extraligovém áčku.   

Ladislav Lhota      Krátké zprávy
22. 03. 2023 První a druhý jarní den se mezi bývalými hráči ligového Motoru sešlo několik oslavenců s kulatinami. Šedesátiny si připomněl 21. března útočník Petr Dolejšek, jenž nastupoval za budějovický tým v období 1981 až 1984. Nosil i dres ZVVZ Milevsko resp. Šumavanu Vimperk. 22. března se zařadil k padesátníkům obránce David Smetana (za Motor hrál v období 1990 až 1992, nastupoval rovněž za VTJ Tábor, HC Tábor a Hluboká nad Vltavou Knights), ve stejný den si podal ruku s Abrahámem také útočník Jan Šrámek ml. (za Motor 1990 - 1992, hrál i za VTJ Písek).
22. 03. 2023 Vimperská odchovankyně Beáta Narovcová si vysloužila angažmá ve finském celku TPS Naiset Turku. Osmnáctiletá obránkyně a členka mládežnických reprezentačních výběrů bude hrát nejvyšší ženskou soutěž Naisten Liigu, v níž se potká s další Jihočeškou Terezou Pištěkovou, která začínala s hokejem v Českých Budějovicích.
21. 03. 2023 Série play down v Lize juniorů mezi Pískem a Havířovem, v níž Jihočeši vedli 2:0, zůstane nedohraná. Dohodli se na tom zástupci obou klubů poté, co oznámil rakouský Salcburk, že nemá zájem o účast v příštím ročníku. Tudíž letos nesestoupí nikdo.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie