26.05.2025
Prezident Mezinárodní hokejové federace Luc Tardif na ploše stockholmské Avicii Areny v neděli 25. května pozdě večer krátkým proslovem ukončil 88. mistrovství světa, z něhož si odvezli zlato Američané, stříbro Švýcaři a bronz vyzbyl na domácí Švédy. Čtvrté místo překvapivě obsadili Dánové s českobudějovickým křídelníkem Nickem Olesenem, který v bojích o medaile zachraňoval vizitku české extraligy. Obhájci titulu pod vedením Radima Rulíka skončili šestí.
HERNING / STOCKHOLM – Na světový trůn se vyhoupli zaslouženě borci USA, kteří prohráli jediný duel v základní skupině se Švýcary 0:3, ale zvládli finálovou odvetu 1:0 v prodloužení. Slavný okamžik si Američané vychutnali poprvé od roku 1980, kdy jejich studentský výběr zázračně opanoval olympijský turnaj v Lake Placid. Mistrovství světa předtím vyhráli na domácím ledě ve Squaw Valley 1960, kde hokejová soutěž byla součástí zimních olympijských her, a na ledě nezastřešené pražské Štvanice roku 1933. Odtud pouhý den po rozhodujícím úspěchu nad Kanadou 2:1 v prodloužení zamířili k exhibičnímu střetnutí na přírodní led do Českých Budějovic a porazili AC Stadion také 2:1.
Spojené státy na dávném meziválečném šampionátu reprezentoval tým Massachussets Rangers v čele s hvězdným brankářem Cosbym, jehož nepřekonal nikdo z týmu ČSR (výsledek 0:6), ale podařilo se to budějovickému Václavu Špatnému. Letos Američané poskládali sestavu z hráčů věhlasné NHL. Při závěrečném ceremoniálu ve Stockholmu se nechali zvěčnit s pohárem a také dresem tragicky zemřelého Johnyho Gaudreaua, který byl jejich spoluhráčem na MS v Praze 2024 a obsadil zde desátou příčku v kanadském bodování. Aktuální světovou nadvládu spojili s americkými ženami, jejichž triumf sledovali diváci na dubnovém MS v Českých Budějovicích.
Trochu slzavý příběh prožili Švýcaři. Ač je doplnil jen půltucet profíků z NHL, byli špičkově nachystaní. Podlehli v úvodu Čechům 4:5 v prodloužení, ale nakonec obsadili vedoucí příčku skupiny B. Ve čtvrtfinále smetli Rakousko 6:0, v semifinále Dánsko 7:0. Po finálovém dramatu brali stříbro, stejně jako rok předtím a v létech 2018 resp. 2013. Poslední duel v kariéře absolvoval čtyřicetiletý útočník Andres Ambühl, absolutní rekordman se 151 duely odehranými na dvaceti MS. Pro zajímavost, českým rekordmanem je Jiří Holík se 109 zápasy (čtrnáct účastí). Následují Oldřich Machač 106, čerstvý člen Síně slávy IIHF David Výborný 104 a současný kapitán Roman Červenka 103.
Nejzářivější hvězdou šampionátu se stal strážce švýcarského brankoviště Leonardo Genoni. Shrábl ceny jako nejlepší hráč finále, nejužitečnější hráč turnaje, nejlepší gólman a člen All Stars, kde se ocitl ve společnosti obránců Deana Kukana (Švýcarsko), Zacha Werenskiho (USA), útočníků Davida Pastrňáka (Česko, vítěz kanadského bodování se šesti góly a devíti asistencemi), Eliasem Lindholmem (Švédsko) a Nickem Olesenem (Dánsko) – devětadvacetiletý křídelník budějovického Banes Motoru byl jediným zástupcem české extraligy v bojích o medaile. Rozhodující trefou na 2:1 srazil Kanadu ve čtvrtfinále a výrazně přispěl k senzační čtvrté příčce Dánů.
Český tým procházel slibně základní skupinou, jenže v posledním utkání si vylámal zuby na Američanech, skončil až třetí (1. Švýcarsko, 2. USA) a ve čtvrtfinále nestačil nabitým Švédům, kteří vzápětí vyhořeli proti USA. Výraznou postavou byl Roman Červenka (39), jenž odehrál proti Kazachstánu svůj stý zápas na MS (reprezentoval podvanácté) a ozdobil ho hattrickem. Vytvořil elitní lajnu s Davidem Pastrňákem a budějovickým odchovancem Lukášem Sedlákem, skončil třetí v bodování. Další exbudějovický forvard Jáchym Kondelík (aktuální spoluhráč Sedláka v Pardubicích) odstoupil po dvou úvodních zápasech kvůli zraněnému zápěstí a vrátil se domů, kde ho čekala operace.
Pořadatelství si rozdělily Švédsko (skupina A, play off včetně medailových zápasů) a Dánsko (skupina B, čtvrtfinále). Ve více zemích se hrálo pošesté. Poprvé to bylo roku 1930. Příjemná švédská metropole Stockholm přivítala účastníky v Avicii Areně, která při otevření roku 1989 (pod názvem Globen) byla největší kulovitou stavbou na světě. Poslední dva roky prošla rekonstrukcí v přepočtu za téměř dvě miliardy českých korun a dostala nové jméno po předčasně zesnulém hudebníku Timu Berlingovi, známým jako Avicii. Halu Jyske Bank Boxen ve vlídném dánském Herningu obklopila nejvelkorysejší fanzóna v historii MS. Dominoval zde neskutečný počet českých fanoušků.
Ladislav Lhota
1. USA, 2. Švýcarsko, 3. Švédsko, 4. Dánsko, 5. Kanada, 6. Česko, 7. Finsko, 8. Rakousko, 9. Německo, 10. Lotyšsko, 11. Slovensko, 12. Norsko, 13. Slovinsko, 14. Maďarsko, 15. Kazachstán, 16. Francie