Pražskou skupinu MS doprovází hokejová výstava. Kdo chce, může jít Na led

09.05.2024


Světový šampionát v Praze a Ostravě startuje 10. května. Fanoušci zaplaví pořadatelská města, kde si vedle hutné porce zápasů vychutnají zábavu ve fanzonách, ale mohou objevit i zajímavá místa a využít speciální akce spojené s hokejem, sportem, kulturou. Návštěvníky hlavního města přivítá čerstvě otevřená Síň slávy českého hokeje v Nekázance a kousek odtud, v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí, pohladí jejich duši milá výstava Na led – hokej a bruslení v obrazech.


PRAHA – Palác Kinských v sousedství Týnského chrámu tvořil kulisu nezapomenutelným oslavám po návratu zlatých hochů z olympijského Nagana a navazujících světových turnajů, odkud čeští hokejisté přiváželi nejcennější medaile. Od konce dubna do 27. října se příchozím naskýtá jedinečná příležitost obdivovat nejen fasádu historické budovy, ale také důstojný prostor uvnitř. Národní galerie Praha po delší době zpřístupnila výstavní sály a společně s platformou Sport in Art nachystala expozici s příznačným názvem Na led – hokej a bruslení v obrazech. „Zvolili jsme téma, které dosud nebylo komplexněji zpracované ani prezentované,“ vyzdvihla generální ředitelka NGP Alicja Knast.   

Pečlivě sestavená instalace v prvním patře nabízí procházku po stopách bruslařských a hokejových začátků přes úspěšné dějinné milníky ke hravé současnosti nesporného fenoménu, kterým je pro český národ lední hokej, vedle fotbalu nejpopulárnější sport, jak ho viděli a zpodobnili výtvarní umělci – malíři, sochaři, fotografové. Při vstupu nechybí časová osa s významnými daty od roku 1908, kdy skupina nadšenců ustavila Český svaz hockeyový a připojila ho k zakládajícím členům Mezinárodní hokejové federace. Potom už příchozí nastoupí cestu staletími. Bruslení a hokej se jim představí téměř ve stovce výtvarných děl – napříč technikami a médii – z galerijních i soukromých sbírek.

Staří mistři i současní umělci zachytili život a emoce spojené s pohybem na bruslích. Hokejový šampionát aktuálně pořádaný v naší vlasti poskytl tvůrcům výstavy inspiraci, jak nahlédnout nejrychlejší kolektivní hru pod nezvyklým úhlem a předložit publiku dosud neviděnou výtvarnou přehlídku. Lidé zde absolvují seznámení s bruslením na nizozemských kanálech, ale i na Vltavě, připomenou si nenávratně zničený Zimní stadion na Štvanici a doputují do 21. století zastupovaného současnými díly včetně audiovizuální instalace a interaktivních prvků. Poznají práce holandských mistrů, zástupců české malířské klasiky a jistě je osloví pohled dnešní umělecké generace.

Smrt dostala pukem přes držku

Na diváky dýchne starosvětská pohoda z olejů na plátně od Pietera Brueghela II., Joose De Mompera II. či Norberta Grunda datovaných přelomem 16. a 17. století, potěší se bruslařskými motivy na obrazech z dílen výrazných představitelů domácí malířské školy 19. a 20. století Augusta Bedřicha Piepenhagena, Karla Purkyně, Antonína Barvitia, Luďka Marolda, Otakara Nejedlého. Na zamrzlou plochu poetického vesnického rybníčku je zavede Josef Lada. Moderní sportovní éru přibližují obrazy Miloše Nováka (Hokejisté, 1946), Karla Holana (Zimní kluziště, 1948), Milady Šindlerové – Vokáčové (Z Mistrovství světa v ledním hokeji, 1959) nebo Františka Kardause (1976–77).    

Do hokejového světa vtáhnou diváky jedinečné kresby Marcela Niederleho. Vzácné okamžiky evokují fotografie Karla Nováka z památného MS v Praze 1959, originály plakátů z téhož šampionátu a také MS v Praze 1969 zrušeného kvůli vojenské invazi Varšavského paktu. Nechybí série velkoformátových snímků z pražských oslav naganského zlata (1998). „Vedle klasických zpracování tématu v malbě i kresbě se prezentují také experimentální výtvarné přístupy Jiřího Koláře, Vojtěcha Tittelbacha či Teodora Rotrekla,“ upozornila kurátorka Anna Strnadlová. Rodáka z jihočeského Protivína Jiřího Koláře připomínají díla Hokejky (1965) a Umění (1967).

Fotografie hokejového týmu Paleta vlasti z počátku šedesátých let dokládá, že kotouč proháněli Theodor Pištěk, Antonín Kryl, Karel Nepraš. Malířskou aktivitu hokejistů zastupuje Smutný klaun od Ivana Hlinky (1984). Devadesátá léta přinesla kritický až ironizující nadhled, což potvrzují vystavená díla Krištofa Kintery, Jiřího Sirůvky, Ondřeje Kohouta nebo Radka Mackeho s jeho ikonami Haškem a Jágrem. Platforma Sport in Art spolu s NGP oslovily také devítku současných umělců, aby hokejový námět zpracovala přímo pro výstavu. Jan Výtiska dal svým olejům názvy Rohatá zima a Smrt dostala pukem přes držku. Paulina Skavová z Novosedel u Písku vytvořila plastiku Busta.

Otevírací doba je 10 – 18 hodin (úterý – neděle), každou první středu v měsíci do 20 hodin. Doprovodný program zahrnuje komentované prohlídky, přednášky, tvůrčí dílny.  

Ladislav Lhota  


Krátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie