Otta Horčička odložil brusle po vojně. K pětasedmdesátce dostal plaketu od fotbalistů

11.07.2021


Bruslit začal na rybníku v Novém Vrátě po vzoru slavného předchůdce Františka Fiktuse. Od deseti let ho doprovázel dědeček na budějovický zimní stadion, ale také na hřiště fotbalového Dynama. Oba sporty mu šly k duhu, stejně jako většině spoluhráčů – obojživelníků. Střední útočník Otta Horčička s kapitánským céčkem přivedl hokejové dorostence Slavoje k mistrovskému titulu 1964. V tu chvíli měl před sebou tři sezony na ledě, zato desítky let v kopačkách.


Č. BUDĚJOVICE – Rodokmen má plný Hammerschmiedů. Až tatínek Otto (syn je Otta, vnuk Ota), fotbalista AC Stadionu a SK Č. Budějovice, se nechal přejmenovat na Horčičku. Nebylo to výjimečné v době, kdy cokoliv německého klesalo v kursu. S hokejkou se Otta probil do druholigového áčka Slavoje, ale jako mladík nedostal mnoho šancí. Ani neskóroval. Stejnou soutěž hrál na Slovensku jako voják a hned první sezonu 1965–66 absolvoval s Duklou Trenčín kvalifikaci o celostátní ligu. Odkroutil si další ročník a na jaře v sedmašedesátém byl zpátky v jihočeské metropoli. Jako fotbalista Dynama. „Pro fotbal jsem byl rozhodnutý už před vojnou,“ přiznává.  

Od žáků do dorostu s ním kopali příští výborní hokejisté Václav Mařík, Vladimír Zeman, Ferdinand Hovora, Václav Ruprecht, ryzí fotbalové hvězdy František Cipro, Josef Frydrych, nebo v obou sportech úspěšný Pavel Bartyzal, mládežnický přeborník republiky s hokejovým Slavojem a ligový fotbalista Jablonce. „Cítil jsem se lépe ve fotbalové partě. Poslední půlrok vojny jsem dosluhoval v Budějovicích a stihl jsem s Dynamem úspěšné jaro 1967. Vybojovali jsme postup z divize do 2. ligy. Tehdy jsme na dálku soupeřili o prvenství s Karlovými Vary a v posledním kole potřebovali vysoké vítězství. Porazili jsme sousední Lokomotivu 10:0, což vyústilo v aféru,“ vzpomíná.

Šéfové fotbalu považovali výsledek za podezřelý. Ač nikomu neprokázali podvod, přeřadili Dynamo za trest do 1. A třídy. Otta Horčička prožil v černobílém dresu následující sezony při cestě zpět do vyšších soutěží a zahrál si ještě 3. ligu. Pokračoval v Igle, jako šestatřicetiletý uzavíral kariéru na Lokomotivě, kde se potkal s bývalým hokejistou Jiřím Helmichem. Za veterány Igly nastupoval do sedmdesáti, poslední gól dal proti starým pánům Dynama. K letošním pětasedmdesátinám (narodil se 1. 2. 1946) dostal plaketu jako první hráč v čerstvě založené Síni slávy OFS České Budějovice. Se syny Otou a Martinem trénuje přípravku budějovické Slávie. Fotbal hrají i vnuci Jan a Matěj.    

Ladislav LhotaKrátké zprávy
21. 09. 2023 Extraliga dorostu, skupina A, 5. kolo: BK Mladá Boleslav - HC Tábor 6:3 (3:0, 2:2, 1:1). Góly a nahrávky poražených: 30. Hlavín (Bartuška), 31. Hlavín (Strachota), 56. Slívko (A. Suchan, Pufr). Motor Č. Budějovice - HC Rytíři Kladno 6:0 (2:0, 2:0, 2:0). Góly a nahrávky: 3. S. Pánek (J. Novotný ml., Jaroš), 3. T. Přibyl (Matějka), 23. T. Hřebejk (Lev, V. Nedorost ml.), 30. N. Mařík (T. Hřebejk, Jan Smejkal), 44. T. Přibyl (Lev), 58. Kinter (S. Pánek). Čisté konto vychytal brankář Vojtěch Jelínek.
21. 09. 2023 Extraliga juniorů, skupina Západ, 9. kolo: Motor Č. Budějovice - Bílí Tygři Liberec 4:3 (1:2, 3:1, 0:0). Góly a nahrávky vítězů: 20. Willmann (Placek), 23. M. Kříž (Pitel, Humeník), 26. Aulický (Vachun, Buzek), 30. Sochor (Mojsejev, A. Šimon).
20. 09. 2023 Na tiskové konferenci před startem 2. ligy oznámil svazový prezident Alois Hadamczik, že každý klub obdrží od ČSLH půl milionu korun ve dvou splátkách. První platbu slíbil prezident provést v polovině října, druhou do konce listopadu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie