Oldřich Svoboda farmaří, chová koně i slepice. Navíc se věnuje stavebnímu sklenářství

01.05.2022


Do extraligového týmu Českých Budějovic přihupkal osmadvacetiletý Oldřich Svoboda v roce 1995 náhradou za hvězdného brankáře Romana Turka. Rodák z Hradce Králové měl za sebou působení v Dukle Jihlava, Pardubicích, Vítkovicích či finském Lahti. Pod Černou věží strávil čtyři sezony a naklonil si domácí fanoušky. Betony naposledy oblékl v Českém Krumlově v sezoně 2004–05. Šest let se realizoval jako šéf tamního Slavoje, načež opustil hokejové prostředí.


JIHLAVA – Na led nevstoupil od těžkého zranění pravé ruky. Do hlediště vyrazí jen svátečně. „Hokej sleduju pouze v televizi. Ale nebráním se, když mě pozvou na nějaký sraz,“ charakterizuje minimální angažovanost ve sportu, který býval jeho živobytím. Nenechal si však ujít velké setkání hráčů všech generací v Jihlavě poslední den letošního dubna. Zdejší dukláci oželeli pálení čarodějnic a dali přednost Grand finále – oficiálnímu loučení s proslulým Horáckým zimním stadionem, který sloužil od roku 1955 a nyní ho čeká demolice. „Před dvěma léty jsem tady byl na oslavě šedesátin Oldy Válka,“ připomíná Oldřich Svoboda, kdy se naposledy ukázal hokejové veřejnosti.

Jihočechům pomohl v etapě 1995 až 1999 vybojovat čtvrté, sedmé, desáté a páté místo mezi elitou. „Vzpomínám na to velmi rád. Podobně jako Jihlava jsou Budějovice moje srdeční záležitost a takový můj druhý nebo třetí domov. Dodnes tam jezdím za prací. Zůstala mi spousta kontaktů z doby, kdy fungovala moje předchozí firma,“ popisuje svůj vztah k metropoli na soutoku Vltavy s Malší. „Nejlepší byla první sezona. Před příchodem jsem bojoval se ztrátou formy a nevěřilo mi zrovna moc lidí. Nakonec jsme udělali čtvrtou příčku. V semifinále nás vyřadil Vsetín 2:3 na zápasy. Další rok jsme zažili premiéru Evropské ligy a myslím, že jsme neudělali ostudu,“ ohlíží se.

Zamířil do Pardubického kraje

Od vltavského břehu se vypravil k Moskytům do německého Essenu. Pokračoval u Znojemských Orlů a libereckých Bílých Tygrů, mezitím krátce zavítal do ruského Permu. Profesionální dráhu uzavřel sezonou 2003–04. „Z Liberce jsem odešel do Českého Krumlova, kde jsem chytal ještě rok. Vyhráli jsme krajský přebor. Stal jsem se předsedou klubu, ale potom jsem toho nechal. Zastihlo mě temné období, nechci o tom mluvit. Život se mi otočil o sto osmdesát stupňů. Začal jsem jinde. Mám skvělou ženu, děcka, vnoučata. Věnuju se velké rodině,“ povídá gólman, jehož mladší bratr Petr chytal extraligu ve Znojmě a Havířově, 1. ligu v Písku. Syn Filip hájil brankoviště Strakonic či Milevska ve 2. lize. 

Majitel bronzu z Mistrovství Evropy osmnáctiletých 1985, stříbra z MS dvacítek 1987, nejlepší brankář extraligy a československý šampión s Duklou Jihlava v roce 1991, účastník MS a Kanadského poháru 1991, bronzový z olympiády a MS 1992 se už více než deset let pohybuje mimo hokejové prostředí. „Občas si zavolám s Martinem Štrbou, na svých padesátinách jsem se potkal s Edou Turkem nebo Petrem Sailerem,“ vypočítává prošedivělý vousáč, jenž našel zázemí v Dětřichově u Svitav v Pardubickém kraji. „Bydlíme na venkově, máme farmu. Chováme koně, běhají kolem nás psi a slepice. Se ženou navíc vedeme stavební sklenářství. Žijeme tak nějak v pohodě,“ usmívá se.

Ladislav Lhota       

Video:

https://www.facebook.com/100063863490496/videos/g%C3%B3lman-old%C5%99ich-svoboda-v-hokejov%C3%A9m-d%C5%AFchodu/530733005229207Krátké zprávy
29. 05. 2024 České reprezentanty, kteří před třemi dny získali titul mistrů světa, přijal v pražské Kramářově vile ministerský předseda Petr Fiala. Celý tým obdržel Medaili Karla Kramáře (nejvyšší možné ocenění od předsedy vlády), každý hráč převzal Pamětní list za vzornou reprezentaci. Spolu s téměř kompletním realizačním týmem se přijetí ve středu 29. května zúčastnilo dvanáct zlatých hokejistů. Z trojice jihočeských odchovanců se dostavil pouze Lukáš Sedlák.
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie