Memoriál Jana Marka v Jindřichově Hradci se uskuteční poosmé. Program bude jednodenní

16.07.2021


Neuvěřitelných deset let uplyne 7. září od leteckého neštěstí poblíž ruské Jaroslavle, při němž zahynul kompletní hokejový tým domácího Avtomobilistu. V troskách zříceného stroje ukončil životní pouť také Jan Marek, rodák z Jindřichova Hradce a zdejší patriot. Letos na Silvestra by oslavil dvaačtyřicáté narozeniny a možná by ještě hrál v extralize. Památku skvělého hráče a člověka připomene 8. ročník dorosteneckého memoriálu v sobotu 21. srpna.


JINDŘICHůV HRADEC – Memoriál Jana Marka na zimním stadionu nesoucím jméno tohoto mistra světa z roku 2010 se koná v blízkosti kultovního rybníka Vajgar pravidelně od roku 2013. Pouze loni se nehrálo kvůli pandemii covidu-19. Namísto obvykle dvoudenního turnaje v závěru sezony se 8. ročník ztenčí na jednodenní klání v posunutém termínu (důvodem se stal znovu covid) na sobotu 21. srpna. „Trénoval jsem Honzu Marka dlouhá léta v mládežnických kategoriích a turnaj je pro mě srdeční záležitost. Pokud se vrátíme do normálních podmínek, bude příští rok znovu akce víkendová a mezinárodní,“ ujišťuje hlavní organizátor Jan Hanzálek.

Hokejovou připomínku velké hradecké hvězdy pořádá Nadační fond Jana Marka spolu s Městem Jindřichův Hradec v čele se starostou Janem Mlčákem. Čestnými hosty budou další dva Janové, hokejistův tatínek Jan Marek st. a syn zesnulého hráče Jan Marek nejml. Také letos se přeruší v polovině zápasový program a účastníci zavítají na městský hřbitov k pietnímu aktu. Na souboje Střelců Jindřichův Hradec s budějovickým Motorem resp. Rytířů Kladno (obhájci prvenství) a Sparty Praha (trenér František Ptáček) naváže duel poražených o třetí místo a finále o putovní pohár. Jednotlivá utkání se budou měřit klasicky na třikrát patnáct minut čistého času.

Ladislav Lhota

Dosavadní vítězové:

2013 – Regensburg
2014 – Oceláři Třinec
2015 – Motor Č. Budějovice
2016 – Rytíři Kladno
2017 – Hradec Králové
2018 – Hradec Králové
2019 – Rytíři Kladno


Krátké zprávy
10. 12. 2023 Písecký rodák a odchovanec Daniel Přibyl (30), jenž drtivou část své dospělé kariéry prožil v barvách Sparty Praha a probojoval se až do reprezentačního áčka, ohlásil definitivní konec profesionální kariéry. Důvodem byly vleklé potíže s kolenem.
10. 12. 2023 Liga juniorů, 22. kolo: IHC Králové Písek - Piráti Chomutov 1:2 (0:1, 0:1, 1:0). Za domácí snižoval ve 49. minutě Jan Zátopek, asistence Adam Gřegořek, Alois Dubský. Liga dorostu, 21. kolo: IHC Králové Písek - Slovan Ústí nad Labem 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0). Góly a nahrávky vítězného celku: 27. Havlena (Živnůstka, Škrdlant), 62. Kozel (Studnička).
10. 12. 2023 Českobudějovický odchovanec Jiří Smejkal (27) se dočkal vysněného debutu na ledě zámořské NHL. V barvách Ottawy Senators naskočil do vítězného utkání v Detroitu (výsledek 5:1), byť jeho ice time činil pouhých 6.55 minut. Úvod sezony strávil reprezentační útočník ve farmářském celku Belleville Senators účinkujícím v AHL (17 utkání, 3 góly, 6 asistencí).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie