Jihočeské kluby hledají společnou cestu, jak vést mládež. Zatím bez Písku

29.05.2015


V restauraci budějovického hotelu Malý pivovar se ve čtvrtek 28. května uskutečnila pracovní schůzka, kterou iniciovala správní rada zaregistrovaného spolku HC České Budějovice spolu s vedením akciové společnosti CBH2013 zastřešující prvoligový klub ČEZ Motor. Zástupci drtivé většiny jihočeských klubů rokovali o možnostech společného postupu při výchově hokejové mládeže. Pozvánka nedorazila na adresu IHC Písek.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Mezi pozvanými nebyl ani HC David Servis, který disponuje pouze mužstvem dospělých. Nad absencí funkcionářů a trenérů z Písku, kde se práci s mládeží dlouhodobě věnují na vysoké úrovni, se zjevně vznášel otazník spojený s čerstvě uzavřenou smlouvou o spolupráci s chomutovskými Piráty. „Nevíme, jestli se Písek připojí k ostatním jihočeským klubům, protože neznáme parametry jejich smlouvy s Chomutovem. Budeme však s Píseckými jednat. Máme s nimi korektní vztahy,“ ujistil Milan Janoušek, prezident správní rady HC Č. Budějovice.

Dvouhodinová diskuse přinesla řadu podnětů směřujících k prohloubení spolupráce při výchově mládeže s cílem zastavit odliv talentovaných hráčů a postupně vrátit jihočeský hokej na úroveň z let osmdesátých a devadesátých. Za jednu z hlavních příčin, proč některé věci přestaly fungovat, označili řečníci přístup k mládežnické problematice v nejsilnějším, tedy budějovickém klubu. „Za éry Mountfieldu se klub vnitřně rozdělil a zanedbával vlastní líheň. Rodiče se naučili dávat své syny jinam,“ uvedl Radek Ťoupal, místopředseda KV ČSLH zodpovědný za úsek mládeže.

Chtějí generovat talenty jako v minulosti

Síla jihočeského hokeje, která se dá změřit účastí a případnými úspěchy seniorských týmů v celostátních soutěžích, za poslední léta výrazně poklesla. Region postrádá zástupce v extralize. Má pouze jeden prvoligový tým a tři druholigové. Zlepšení tohoto stavu může přinést společný postup při práci s domácími odchovanci.

Určitě by nepomohla roztříštěnost. „Pojďme odstartovat otevřenou diskusi o spolupráci mezi všemi kluby. Vyříkejme si křivdy, které pravděpodobně vznikly v Budějovicích. Hledejme cestu, jak vytvořit prostředí pro výchovu dětí a generovat talenty jako v minulosti,“ vyzval generální manažer Motoru Stanislav Bednařík.

Ožehavým problémem zůstává finanční zabezpečení. Nejhůř na tom jsou provinční kluby, na které zbývá nejmenší díl při rozdělování prostředků od svazu. Také podpora od státu, kraje a obcí není v mnoha případech ani zdaleka dostačující. Třeba v HC Strakonice nedostávají ani korunu z městské pokladny. V otázce peněz si však kluby mohou vzájemně vycházet vstříc pouze úpravou smluv a vztahů při výměně hráčů.

Znovu se sejdou v srpnu

Přední funkcionář hradeckého Vajgaru František Dvořák, který je zároveň členem výkonného výboru ČSLH, však přinesl alespoň trochu povzbudivou zprávu. Díky velkému finančnímu úspěchu světového šampionátu v Praze a Ostravě podle Dvořákových slov přibudou v mládežnickém hokeji svazem placení trenéři.

Nejpodstatnějším bodem, na kterém se shodli účastníci schůzky, je snaha co nejvíc zamezit pohybu hráčů mezi kluby v žákovském věku. Do osmé třídy by každý vyrůstající hokejista měl působit na mateřském ledě, kde dostane náležitý prostor ke svému rozvoji pod kvalitním vedením. Nejlepší hráči se zároveň mohou předvést v krajských výběrech, jejichž činnost se těší široké podpoře ze strany krajského svazu, a rotují v nich trenéři ze všech oddílů.

Příští setkání se uskuteční počátkem srpna. Členové správní rady HC České Budějovice mezitím navrhnou deset základních bodů přibližujících společný postup v mládežnickém hokeji a zástupci jednotlivých klubů se k nim budou vyjadřovat. „Dohodli jsme se na jasném definování spolupráce při řešení přestupů a hostování, přípravy doplňkových programů, výpomoci při nedostatku hráčů v některých klubech. S výsledkem dnešního jednání jsem jednoznačně spokojený,“ těšilo Milana Janouška.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
29. 02. 2024 Před utkáním 2. ligy mezi Táborem a Příbramí ocenil domácí klub zastoupený předsedou Michalem Šušákem trojici osobností spojených s táborským hokejem. Gratulaci k životní šedesátce a památeční dres přijal bývalý rozhodčí a nyní předseda Jč KVV Českého hokeje Evžen Kostka, také bývalý hráč a současný manažer A-týmu Miroslav Volena. Blahopřání k osmdesátinám spolu s dresem se dočkal i dlouholetý funkcionář Stanislav Bergr.
28. 02. 2024 Kanadskému bodování Univerzitní ligy (ULLH) nadále vévodí Tomáš Vochozka z týmu Black Dogs Budweis, jenž dosud nashromáždil 28 bodů za 9 gólů a 19 asistencí. Jeho týmový kolega Matouš Masopust figuruje na páté pozici s 23 body (17 + 6) a zároveň vede tabulku kanonýrů. Pátý mezi střelci je Vojtěch Krcho (Black Dogs) s 11 góly.
27. 02. 2024 Liga juniorů, 27. kolo: IHC Králové Písek - HC Meteor Třemošná 5:4 (2:2, 1:2, 2:0). Góly a nahrávky vítězů: 19. Jeník (Pittr), 20. Sládek (Pittr, Čunát), 25. Kozlík (Škrdlant, Smetana), 43. Škrdlant (Velíšek, Kozlík), 48. Pittr (Tolar).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie