Jan Rutta v rodném Písku: Změnit něco na oslavách titulu? Udělal bych je delší

08.06.2024


Obránce Jan Rutta byl pevnou součástí zlatého reprezentačního týmu na světovém šampionátu v Praze. Jenom finále se Švýcarskem sledoval z tribuny kvůli trestu za faul v semifinále proti Švédům. V uplynulých týdnech prožil turbulentní období. Po zápasové jízdě mezi mantinely O2 arény nastaly velké oslavy a jejich oficiální část s kulisou Staroměstského náměstí, Kramářovy vily a Hradu. V Ruttově případě se přidala i návštěva rodného Písku v pátek 7. června. Mezitím svatba.


PÍSEK – Neskutečné obrátky nabral život hokejisty, který na konci července dospěje ke třicátým čtvrtým narozeninám. „Pro mě to je opravdu velký rok. Rok draka,“ pousmál se defenzivní pilíř klubu NHL San Jose Sharks. Jeho tým v prestižní zámořské soutěži nepostoupil do play off. Bylo to zklamání, ale díky tomu se odchovanec hokejové líhně od břehu Otavy mohl vypravit na svůj třetí a zdaleka nejúspěšnější světový šampionát. Češi bodovali v každém utkání základní skupiny, byť podlehli Švýcarům po nájezdech a Kanadě v prodloužení. Ve vyřazovací části zdolali týmy USA, Švédska i Švýcarska. „Nemohl jsem hrát finále, ale teď už je to úplně jedno. Jsme mistři světa, užívám si to,“ komentoval.

Necelých čtyřiadvacet hodin po vítězné tečce se šampióni vypravili do centra Prahy, aby pozdravili fanoušky na zaplněném Staroměstském náměstí. Uplynul kratičký čas a Jan Rutta se vrátil na místo činu. Pouze dres zkropený plzeňským pivem a šampaňským vyměnil za slušivý oblek. A místo na pódium vstoupil do historického interiéru Staroměstské radnice, kde řekl ano snoubence Denise. „Mám za sebou náročný týden, ale všechno klaplo a jsem za to moc rád,“ ohlédl se za jednou z nejdůležitějších životních událostí. Další ho čeká zanedlouho. Potomek je na cestě. „Je to pravda,“ potvrdil muž, který v rychlém sledu absolvoval se zlatým týmem také návštěvu na Hradě u prezidenta Petra Pavla.

Zážitek ze setkání s hlavou státu v reprezentačních místnostech někdejšího sídla českých králů nedoplnil pouze o přijetí předsedou vlády Petrem Fialou v Kramářově vile, kde chyběli i někteří další spoluhráči. Všichni se z různých důvodů prostě netrefili do kompletního sledu připravených akcí. Od vyvrcholení šampionátu 26. května přesto stihli hodně. „Bylo to intenzivní. Super. Strávili jsme spoustu času s našimi skvělými fanoušky a taky pospolu jako tým. Za velkou čest považuji pozvání od představitelů státu. Nic bych neměnil, jen bych to udělal delší. Vzhledem k hokejovému úspěchu by byla škoda, kdyby se oslavy limitovaly na pár dní. Věřím, že se něco najde ještě v létě,“ sliboval.

Pohoda, nádhera

Na závěr veřejné části zlatých radovánek s českým hokejovým národem si Jan Rutta ponechal medailový odlesk pro lidičky v jeho rodném městě. Na radnici ho přivítal starosta Michal Čapek i jeho zástupci, převzal dárek, zapsal se do čestné knihy. Delegaci s mistrem světa vytvořili deváťáci IHC Králové Písek, kteří vybojovali postup do extraligy. Nechyběli jejich trenéři Karel Slabý, Jan Kudrna a Tomáš Nouza. Potom čerstvý držitel zlata vystoupil na stage nachystané pořadateli městské slavnosti Dotkni se Písku a v rohu Velkého náměstí před okresním soudem pozdravil dav tvořený hlavně školáky a studenty. „Pohoda, nádhera,“ ohodnotil následnou více než hodinovou autogramiádu.

Zájem o podpisy nesl statečně. Radoval se s dětmi. Před umačkáním ho chránili dva bodyguardi, kteří ale již nemohli uhlídat záhonky u přilehlých stromů. Rostlinky zadupal dav do hlíny. „Nebývám tady často (Jan Rutta bydlí v Praze – pozn.) a jsem moc rád, že tentokrát to vyšlo ve spojení se slavností, kterou jsem nenavštívil už několik let. Určitě si něco dám u některého stánku,“ dělal si chutě. Písecké veřejnosti se ukázal již roku 2021, kdy přivezl Stanleyův pohár vybojovaný v dresu Tampy Bay Lightning. „Nedá se to úplně srovnat. Jsou to dvě rozdílné záležitosti. Ale musím říct, že vyhrát světový titul na českém ledě a vidět ty nadšené lidi, to se nedá vůbec popsat,“ uvedl.    

Dres píseckého klubu, tehdy to ještě nebyli Králové, oblékal v žákovském věku a třikrát nastoupil za druholigové áčko v sezoně 2008–09. Dorostenecké a juniorské období strávil v Plzni resp. Chomutově, mezi dospělé si klestil cestu v týmech Chomutova, Kadaně, Klášterce nad Ohří. Extraligu okusil v chomutovských barvách a probil se do národního mužstva. Odehrál MS 2016 a 2017, načež se ozvalo zámoří. Hrál za Chicago, Tampu (Stanley Cup 2020 a 2021), Pittsburgh, San Jose. V dresu Tampy dosáhl roku 2004 na pohár další písecký odchovanec a mistr světa Stanislav Neckář. „Bohužel, neznáme se osobně. Ale vyměnili jsme si pár esemesek,“ prozradil Jan Rutta.  

Ladislav LhotaKrátké zprávy
24. 07. 2024 Zimní stadion v Táboře, který prochází významnou rekonstrukcí, by měl být připravený k provozu od 12. srpna. Zúženou hrací plochu aktuálně lemují nové moderní mantinely s plexiskly, na něž Táborští získali certifikaci opravňující pořádat mezistátní zápasy a duely nejvyšších soutěží. Nový bude řídící systém chlazení ve strojovně a prostory střídaček, časoměřičů či vjezdu rolby.
23. 07. 2024 Druholigový HC Tábor zveřejnil ceny vstupenek pro nadcházející sezonu. Základní vstupné na přípravné zápasy činí 100 korun, na domácí utkání 2. ligy 120 korun. Děti do 140 cm výšky a držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma. Základní verze permanentky stojí 1 800 korun, permanentka s místenkou 2 000 korun. Upřesňovat se teprve budou ceny na případné zápasy play off.
22. 07. 2024 První trénink na ledě před sezonou 2024-25 absolvoval 22. července extraligový tým Banes Motoru Č. Budějovice. Trenérům se hlásily více než dvě desítky hráčů. Kvůli operaci třísla chyběl Brant Harris, jeho kanadský kolega Will Reilly má přiletět poslední červencovou neděli. Od druhého týdne mezi mantinely Budvar arény se připojí také veterán Lukáš Pech a krajánek Pavel Novák. Úvodní tréninkovou jednotku vynechal Martin Beránek, jehož trápily střevní potíže.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie