Hráči jsou disciplinovaní a pracují. Zatlačíme ještě na fyzičku, říká písecký kouč Milan Mazanec

28.11.2023


Mužstvo IHC Králové Písek se krčilo po první polovině základní části druholigové skupiny Západ nebezpečně blízko ke dnu tabulky. Vedení klubu reagovalo změnou na trenérském postu. Za odvolaného Jana Trummera st. převzal kormidlo písecký odchovanec a někdejší ligový útočník Milan Mazanec. Premiéra mu úplně nevyšla, jeho svěřenci podlehli doma Hronovu po nájezdech. Byla to devátá prohra z posledních deseti utkání. Potom ale Králové zvítězili dvakrát venku.


PÍSEK – Sedmapadesátiletý kouč se vrátil do rodného města po třinácti sezonách, které profesně strávil převážně na zahraničních štacích. Necelých pět ročníků prožil v rakouském Zell am See (2011 až 2015). Část sezony 2015–16 vedl prvoligový Šumperk, zimu 2016–17 odpracoval v druholigovém Jindřichově Hradci. Následovalo angažmá v německých klubech Blue Devils Weiden (2017–18), Herner EV (2018 až 2022), EHC Straubing (2022–23). Všude byl hlavním koučem A-týmu, pouze ve Straubingu měl na starosti juniory. „Chtěli tam vybudovat něco na způsob našich akademií, jenže to nešlo bez druhé ledové plochy. Couvli z toho, čímž jsem se stal nadbytečným,“ popisuje.

Trenérskou dráhu odstartoval Milan Mazanec ve svém mateřském klubu jako hrající kouč prvoligového áčka (2001 až 2003). Nastupoval s bratrem Davidem, který je mladší o jedenáct let. Příští dva roky už stál na písecké střídačce v civilu. Potom dirigoval druholigový Tábor (2005–06) a před odchodem do Rakouska se věnoval mládežníkům IHC Písek. Na zdejším stadionu také rok co rok organizoval mezinárodní letní kempy pro hokejové adepty. Okolnosti v počáteční fázi aktuální sezony napomohly tomu, že byl volný a klubové vedení hledalo způsob, jak oživit mužstvo, které nemělo dobré výsledky. „Oslovili mě ke spolupráci u áčka a dorostu,“ přibližuje.

Druholigový celek vede spolu s asistentem Radkem Volfem st., u dorostu působí po boku Pavla Hejla. Obnovenou trenérskou premiéru ve 2. lize absolvoval na domácím ledě proti poslednímu Hronovu v 16. kole (základní část má třicet kol – pozn.). Jeho svěřenci vedli ještě v 57. minutě 4:3. Nakonec padli v samostatných nájezdech. „Po porážce s Hronovem si kluci stěžovali na těžké nohy. Bylo to tak, že jsme týden vydatně trénovali. Řekl jsem jim, nic se neděje, nic vám nevyčítám. Dostali jsme góly po chybách, ale pokud má platit za omluvu předchozí zátěž, beru to. Nohy měly být z čeho těžké,“ uznává, že po svém nástupu připravil hokejistům náročný program.

Nikdo nestaví vzdušné zámky

Následně Králové přivezli vítězství 6:3 z úzkého kluziště pražské Kobry a další výhru 3:2 po prodloužení z Kralup nad Vltavou. „Když jsem přebíral tým, působili hráči trochu rozpačitě z toho, co se děje. Jsou mladí, žádný třicátník. Je to znát na herní chytrosti a zkušenosti. Na druhou stranu musím říct, že všichni se chtějí podřídit, jsou disciplinovaní, nevyhýbají se zátěži, neremcají. Naopak, naslouchají pokynům a za první dva týdny odvedli dobrou práci,“ vyzdvihuje staronový dirigent písecké střídačky, jenž shledává jako pozitivní také šíři kádru. „Nemusíme se obávat, že půjdeme do zápasu s deseti, jedenácti lidmi. Sestavu lze doplnit juniory. Vždycky budou tři pětky, potažmo čtyři,“ vítá.

Cílem píseckého klubu pro letošní sezonu je stabilizovat A-tým, aby neklesal v tabulce a nastane-li příznivější situace, pokusit se vybojovat účast v předkole play off. „Nikdo tady nestaví vzdušné zámky,“ ujišťuje trenér. „Vycházíme z momentální kvality našich hráčů a reálné ekonomické situace. S kolegou Radkem Volfem, který zastává i funkci sportovního manažera, probíráme samozřejmě představy o dalších adeptech píseckého dresu s výhledem na to, abychom budovali mančaft více regionální, aby kluci nemuseli dojíždět z velké dálky a měli bližší vztah k Písku,“ naznačuje, jakým způsobem se dá docílit i vřelejšího přístupu ze strany diváků, jejichž podpora je velmi důležitá.

Borci ve žlutomodrých dresech podle Mazancových slov zatím podávají výkony v souladu s jejich možnostmi a dovednostmi. Trenéři stojí před úkolem pokusit se zvednout laťku. Dodat mužstvu větší sílu. „Minimálně do Vánoc chceme ještě zatlačit na fyzičku. To je nejjednodušší věc, kterou můžeme doplnit. A budu rád, když kluci akceptují způsob hry postavený na celoplošném bruslení,“ odhaluje základní požadavek směrem k mladému týmu, který se má prezentovat aktivním pohybem a při ztrátě puku v útočném pásmu ihned plnit defenzivní povinnosti. „Rád bych je přivedl k tomu, aby dokázali číst hru. Předvídat, překonat soupeře chytrostí. Ale nevím, jestli se to dá naučit. Je to dar,“ usmívá se.      

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
29. 05. 2024 Do nové kapitoly vstupuje projekt mládežnických Akademií Českého hokeje. Licenci získá mnohem vyšší počet klubů. V uplynulé sezoně fungovalo patnáct akademií, od nového ročníku jich bude jednatřicet. K zařazení do projektu postačí, aby klub měl svůj tým alespoň v jedné z nejvyšších soutěží juniorů, dorostu nebo deváté třídy. V platnosti zůstal ranking akademií zohledňující největší talenty, kteří v klubu působí či nedávno působili, podle něhož se určuje pohyblivá část dotace. Akademie se dělí na tři úrovně: AAA, AA, A. Kritériem je počet nejvyšších mládežnických soutěží. V první skupině bude pro následující sezonu patnáct klubů (Motor Č. Budějovice), ve druhé čtyři (HC Tábor) a ve třetí dvanáct (IHC Králové Písek). Pevná část dotace činí 600 tisíc korun ročně za každou extraligu, pohyblivá část se určuje podle víceletého mládežnického rankingu. Z pohyblivé části dotace se klubům dopočítá odměna hlavních trenérů U20 a U17 do dotačního maxima 60 tisíc korun. Přebytek se použije pro trenéra brankářů a asistenta trenéra juniorů.
28. 05. 2024 Druholigový HC Tábor oznámil program letních přípravných zápasů. Svěřenci Jakuba Grofa a Richarda Loba se postupně střetnou s Horáckou Slavií Třebíč (doma 15. 8.), Duklou Jihlava (doma 20. 8), BK Havlíčkův Brod (doma 22. 8.), Duklou Jihlava (v Pelhřimově 27. 8.), EHC Linec (doma 29. 8.) a BK Havlíčkův Brod (venku 13. 9.).
28. 05. 2024 Každý hráč českého národního týmu obdrží za vybojované zlato na MS v Praze rovný milion korun. Pro srovnání, na blížící se letní olympiádě v Paříži dostane každý český sportovec za zlatou medaili 2.4 milionu, za stříbrnou 1.8 milionu a bronzovou 1.2 milionu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie