07.09.2024
Dvoutisícovou středočeskou obec Lány v okrese Kladno si každý automaticky spojí se sídelním zámkem československých a českých prezidentů, jakož i místem posledního spočinutí Tomáše G. Masaryka a členů jeho rodiny. Směřují sem výletníci, avšak vedle obdivovatelů národní historie nacházejí do Lán stále častěji cestu slavní hokejisté a další sportovci, samozřejmě i fanoušci, aby strávili povznášející chvíle v Hokejové síni, zaplněné jinde neviděnými relikviemi.
LÁNY – Myšlenka zpřístupnit nevšední a stále se rozrůstající sbírku předmětů, do nichž se zapisovaly dějiny nejrychlejší týmové hry, došla zhmotnění díky iniciativě hokejového nadšence, amatérského hráče a trenéra dorostenců Josefa Hoška, kterého významně podpořil někdejší reprezentant a dvojnásobný mistr světa Eduard Novák. „Vždycky jsem měl hokej v krvi. Jako pedagog jsem trénoval učňovský dorost a spolupracoval s Jaromírem Jágrem starším. Zároveň jsem se skamarádil s Edou, jenž pilně rozšiřoval moji sbírku umístěnou v kanceláři a během světového šampionátu v Praze 2004 mě seznámil s bývalými spoluhráči z národního týmu,“ líčí zakladatel lánské síně.
Ve společnosti hokejových matadorů se začal pohybovat jako ryba ve vodě. Spolupořádal oslavu osmdesátin Bohumila Proška, zúčastňoval se vinařských sedánků v moravských Hustopečích, za nimiž stáli experti na produkty z révy Josef Horešovský (hrál i trénoval v budějovickém Motoru) a František Pospíšil. „Tady jsem osobně poznal někdejšího brankáře Jirku Koloucha, rodáka z Českých Budějovic, bezvadného chlapíka, a dalšího gólmana z jihočeské metropole Jardu Jágra, který se v legraci představuje jako Jágr chudší,“ vyzdvihuje své kontakty. Spřátelil se s dalšími hvězdami: Františkem Kaberlem st. a jeho syny, Janem Klapáčem, Richardem Fardou, Jaroslavem Pouzarem.
Díky jedinečným kontaktům se utěšeně rozrůstala sbírka hokejových dresů, holí, puků a dalších pokladů. Stále na soukromé bázi. Předčasný skon Eduarda Nováka v roce 2010 téměř zastavil Hoškovy aktivity. „Sebralo mě to. Nechtěl jsem vůbec pokračovat,“ přiznává. Nakonec ho přemluvili další hokejisté a 16. dubna 2014 otevřel v Lánech malé muzeum. „Nasbírané předměty už se nevešly do mojí firmy. V našem domě jsme adaptovali bývalou prodejnu potravin a vznikla Hokejová síň. Po pěti létech jsme vybudovali přístavbu ve zvýšeném přízemí, v níž ještě zbývá místo na některé vzácné exponáty,“ říká hrdý majitel, který vedle hodin pro veřejnost pořádá setkání hokejistů, ale i rozhodčích.
Na hodinu přesně po deseti létech od otevření sympatického prostoru se tady letos zjara slavilo a do síně vstoupili (rozuměj s vlastní vitrínou v expozici) hokejový obránce Jaroslav Špaček, olympijský vítěz z Nagana, ale také atletky Barbora Špotáková s Jarmilou Kratochvílovou. Vedle nich jsou členy rovněž zástupci bílého sportu Helena Suková, která dodala i trofeje maminky Věry, a Jan Kodeš (jeho sestra je manželkou ligového hokejisty Milana Vopičky, jenž pořádá srazy bývalých reprezentantů v Hluboké nad Vltavou), veslaři bratři Svojanovští nebo plochodrážník Jiří Štancl. „Jezdily k nám i Dana Zátopková a Věra Čáslavská. Máme tady jejich připomínku,“ zdůrazňuje Josef Hošek.
Jednoznačnou převahu v lánské síni si udržuje hokej. Před léty sem zavítali – dnes již nežijící – světoví šampióni ze čtyřicátých let minulého století Vladimír Zábrodský a Gustav Bubník. Paradoxně mezi těmito dvěma nevládlo úplně srdečné přátelství. První věnoval tenisovou raketu, neboť reprezentoval nejen na ledě, ale také v Davisově poháru. Vdova po druhém z nich darovala mimo jiné i legendami opředený obraz třech nahých dívek s levhartem, který pro Bubníka (jezdíval k babičce do jihočeské Štěkně) namaloval Jiří Zavřel, choť herečky Zity Kabátové. A není to jediné umělecké dílo v Lánech. Nechybí originál od akademického malíře Marcela Niederleho, na němž je Matěj Buckna.
Ke slavným návštěvníkům se zařadil nejlepší obránce všech dob a jedna z největších celebrit zámořské NHL Bobby Orr. Obsah hokejové galerie v blízkosti prezidentského letního sídla čítá tisíce položek. Vyniká kolekce zdařilých replik všech medailí (originály jsou v trezoru), které naši hokejisté vybojovali na světových šampionátech a olympijských turnajích v období 1947–2022. Atraktivně působí náhled do masérského království proslulého Harryho Martínka i lékařské brašny Otty Trefného. „Jihočechy potěší dres ligového Motoru z počátku osmdesátých let, přílba píseckého útočníka a poté rozhodčího Víti Valy, karty Jardy Pouzara, puky, dokumenty a literatura,“ připomíná Josef Hošek.
Hokejová síň v Lánech je otevřená každoročně od 1. června do 30. září (středa, čtvrtek 14 – 16, sobota, neděle 10 – 16 hodin).
Ladislav Lhota