Čeští mladíci na MS 20 neustáli drtivé kanadské přesilovky a ztratili druhého gólmana

31.12.2019

Do večerního silvestrovského duelu s Kanadou, který obstaral hokejovou uzávěrku letopočtu 2019 a zároveň vyčerpal zápasový program ostravské základní skupiny MS dvacetiletých, vstupoval český národní tým bez obav o postup do čtvrtfinále. Účast v play off měli domácí zajištěnou díky odpolednímu vítězství Ruska nad Německem, jemuž připadl nevděčný úkol absolvovat souboj o záchranu s Kazachstánem. Po vysoké porážce zůstali v tabulce čtvrtí, Kanada vyhrála skupinu.

OSTRAVA (Od našeho zpravodaje) – České hokejisty nečekaly žádné silvestrovské radovánky. Kanaďané zmrazili reprezentanty hostitelské země již v úvodním dějství čtyřmi využitými přesilovkami. Nejtěžší chvíle nastaly po vyloučení Otakara Šika na pět minut plus do konce utkání ve 14. minutě. Zámořský celek vedl o dva góly a přidal z drtivého tlaku další dva. Třetí gól javorových listů uznali rozhodčí po dlouhém zkoumání videa, při čtvrtém se zranil strážce klece Lukáš Pařík a nahradil ho Nick Malík. Ve druhé části nevyužil dvakrát šanci Adam Raška a potom přišla 32. minuta, v níž se vyprodaná hala (posedmé z deseti zápasů) proměnila v hotový blázinec.

Svěřenci Václava Varadi proměnili přesilovku a za čtrnáct vteřin zredukovali stav na 2:4 z brejkové situace. Čeští fanoušci šíleli, jenže za dalších deset vteřin skórovali Kanaďané, když Nick Malík vyjel za branku pro puk a ten se odrazil na hůl Joe Velena. Za necelou minutu využil zámořský tým svoji pátou početní výhodu a euforie zachvátila početnou kanadskou část publika. Na přelomu druhé a třetí periody ustáli Češi více než minutové oslabení tři na pět, ale v 50. minutě dostali sedmý gól po střele od modré čáry. Bolestivější než výsledek 2:7 však byla ztráta druhého gólmana Lukáše Paříka, jenž doprovodil na marodku svého kolegu Lukáše Dostála.

MS 20:

Česko – Kanada 2:7 (0:4, 2:2, 0:1)
32. Střondala (Kubíček, Teplý), 32. Zábranský (Myšák, Klikorka) – 5. Veleno (Hayton, Addison), 10. Foote (Byram, Smith), 14. Hayton (Cozens, Veleno), 15. McMichael (Cozens, Hayton), 32. Foudy (Smith, McIsaac), 33. Cozens (Addison, Hayton), 50. McIssac (Cozens, Veleno).
Rozhodčí:
Fatějev (Rusko), Tscherrig (Švýcarsko) – Bowles (USA), Merten (Německo).
Vyloučení:
7:4, navíc Šik (Česko) 5 minut + do konce.
Využití: 1:5.
Střely na branku: 19:31.
Nejlepší hráči: Jan Myšák – Dylan Cozens.
Diváků: 8 693 (vyprodáno).
Česko: Pařík (15. Malík) – Zábranský, Klikorka, Kubíček, Kučeřík, Haš, Dajčar – Teplý, Čajka, Blümel, Pytlík, Střondala, Plášek, Raška, Pavel, Myšák, Šik, Pekař. Trenéři Václav Varaďa, Patrik Eliáš, Aleš Krátoška.
Kanada: Hofer – Bernard-Docker, Byram, Smith, McIsaac, Addison, Bahl, Drysdale – Dudas. Dellandrea, Lavoie, Foote, Hayton, McMichael, Cozens, Veleno, Foudy, Mercer, Thomas, Byfield. Trenér Dale Hunter.
Hrálo se 31. prosince 2019.

19. 04. 2024 Krajský výkonný výbor Českého hokeje projednal odvolání klubu TJ Sokol Radomyšl proti trestu hráče Josefa Slavíka, kterému jihočeská disciplinárka zastavila činnost na osmnáct měsíců, a potvrdil platnost verdiktu v plném rozsahu. Ve zdůvodnění se uvádí, že inzultace čárového rozhodčího jmenovaným hráčem měla za následek zranění doložené lékařskou zprávou.
19. 04. 2024 Ze čtyřletého bloku vzájemné spolupráce, na kterém se dohodly České Budějovice, Jihočeský kraj a Český hokej, nebude profitovat pouze metropole pod Černou věží, kde se uskuteční MS žen 2025 a České hokejové hry 2026 resp. 2028. Zapojí se také další jihočeská města Písek, Tábor a Jindřichův Hradec, v nichž se budou konat reprezentační akce v kategoriích U16 a U20.
18. 04. 2024 Osmdesátiny si připomněl 18. dubna českobudějovický rodák Jaroslav Kačírek, jenž na postu obránce hokejově vyrůstal v mateřském Slavoji a probojoval se až do A-týmu, v jehož dresu odehrál svoji jedinou sezonu mezi domácí elitou 1962-63. během vojenské služby vystřídal celky Dukly Litoměřice, Dukly Košice a Dukly Písek. Potom se vrátil do druholigového Motoru, ale již v pětadvaceti ukončil kariéru. Jako zřejmě jediný hokejista v budějovické historii se vyučil v oboru klavírní technik.