Motoru se nepovedl ostrý start v juniorské extralize. Body odvezl tým Olomouce

18.08.2014

Nejvyšší domácí soutěž juniorů odstartovala poprvé v historii již o letních prázdninách. Kromě této novinky s sebou extraliga nese i značně pozměněný hrací systém, ve kterém má každý ze šestnácti účastníků zajištěnou porci minimálně čtyřiapadesáti zápasů. Jediný zástupce českého jihu, budějovický Motor, v úvodním kole na svém ledě podlehl Olomouci 2:5. Svěřenci Jana Trummera a Filipa Turka skórovali pouze ve dvou přesilovkách.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Před pěti léty hrálo juniorskou extraligu čtyřiadvacet týmů. Nyní je jich o osm méně, což má vliv na rostoucí kvalitu soutěže. Po základní části, která má třicet kol, přijde na řadu nadstavba. V další části se bude bojovat o postup do play off. Následné čtvrtfinálové série rozhodnou tři vítězná utkání, v semifinále a ve finále budou celkovému vítězi stačit dva úspěchy. Nejpozději 4. dubna budeme znát juniorského mistra. Titul obhajují chomutovští Piráti, kteří v loňském finále pokořili celek Litvínova.

Úvodní duel v Budvar aréně začal a také skončil lépe pro hosty z Olomouce. Nejdřív sice Luboš Rob ve vlastním oslabení ujel hanáckým obráncům, ale kotouč po jeho střele skončil na chráničích brankáře Urbische. Skóre se poprvé měnilo na konci 9. minuty. Krátce po návratu budějovického Michala Kutiše z trestné lavice se prosadil Matěj Pavlovský, jenž umístil puk do růžku Kváčovy klece. Dva nedlouho po sobě vyloučení olomoučtí hráči potom nabídli Jihočechům šanci k vyrovnání.

Inkasovali v power play
Na začátku prvního olomouckého trestu nastřelil Ladislav Marek tyčku. Potom se hráči Motoru neprosadili v pěti proti třem, ale v pokračující hře pět na čtyři se ukázal znovu Marek, jenž převzal křižnou přihrávku od Luboše Roba a prostřelil hostujícího gólmana. Do první sirény mohli domácí dvakrát otočit stav. Pokaždé u toho byl střelec vyrovnávacího gólu, ale neprosadil se, stejně jako Radek Prokeš v samostatném úniku ve 21. minutě.

Co se nepovedlo domácím, to zvládli hosté. Při trestu Jakuba Malovce vypálil od modré čáry olomoucký Brandýs a puk odražený od zadního mantinelu doklepl za Kváčova záda devatenáctiletý útočník Aleš Krátoška, jenž prožil tři předchozí sezony v budějovickém dresu. Třetí gól přidali Hanáci z velkého tlaku necelých pět minut před druhou přestávkou. Petr Kváča vyrazil Jekličovu střelu od modré, ale na dorážku Alexe Rašnera už nedosáhl.

Třiadvacet vteřin po zahájení závěrečného dějství to bylo 1:4, když z Betákovy přihrávky skóroval Aleš Jergl. Ve 44. minutě nařídil rozhodčí proti domácím trestné střílení za Škopkův faul na ujíždějícího Ostřanského, ale strážce budějovické klece se blýskl perfektním zákrokem. V polovině třetí třetiny využili hráči Motoru podruhé v utkání přesilovou hru. Od modré čáry se trefil Daniel Klinecký. Pětapadesát vteřin před koncem byl vyloučený Šimon Beták, domácí zkusili power play šest na čtyři, ale inkasovali do prázdné branky.

Extraliga juniorů, 1. kolo:

ČEZ Motor Č. Budějovice – HC Olomouc 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Góly:
12. L. Marek (L. Rob ml., Prokeš), 51. Klinecký (Břečka, Samohejl) – 9. Pavlovský, 28. A. Krátoška ml. (Brandýs), 36. Rašner (Jeklič, Jergl), 41. Jergl (Beták), 60. Jergl.
Rozhodčí: Pešina, Pražák – Jindra, Zíka.
Vyloučení: 6:8.
Využití: 2:1.
V oslabení: 0:1.
ČEZ Motor: Kváča – Křikava, Kutiš, Škopek, Malovec, Klinecký, Břečka, A. Kadlec – Vácha, Koupal, Suchánek, Březina, L. Rob ml., L. Marek, Ruda, Točík, Samohejl, Pašek, Prošek, Panáček. Trenéři Jan Trummer a Filip Turek.
Hráno 18. srpna.

03. 05. 2024 Druholigový A-tým IHC Králové Písek v následující sezoně povede z pozice hlavního trenéra Tomáš Matušík, jenž působil na zdejší střídačce již v ročníku 2022-23. Letní přípravu pod jeho taktovkou odstartují Králové v pondělí 6. května.
03. 05. 2024 Krajský výkonný výbor ledního hokeje před blížící se jihočeskou konferencí navrhl změnu systému Krajské ligy mužů. Podle jedné varianty se stávajících deset účastníků střetne s týmy jiného kraje (Vysočina) ve vložených zápasech, které se započtou do tabulky a základní část se tím rozšíří o jedenáct kol. Zvýšenou atraktivitu soutěže by však provázel i nárůst nákladů na dopravu. Druhá varianta nabízí rozšíření základní části o třetí rundu vzájemných soubojů, z nichž polovinu odehrají kluby doma a polovinu venku. Následující rok se obrátí pořadatelství, rozlosování je možné provést na dvě sezony dopředu. Všechna kola play off v obou variantách se budou hrát na tři vítězství. Základní část u obou variant by trvala od 14. září do 18. února, play off by skončilo 23. března.